جراحی دندان عقل

عداد دندان های یک کودک معمولا ۲۰دندان است که به مرور و بزرگ شدن کودک تعداد دندان ها تغییر میکند چرا که از ۷سالگی ببعد بیشتر یا همه‌ی این دندان‌های شیری لق شده و سپس می‌افتد و بعد از آن دندان های اصلی فرد شروع به رویش و جای‌گیری در دندان میشوند. دندان‌ها دانه به دانه لق میشوند و می‌افتند و جای آنها دندان جدید شروع به رویش میکند.

تعداد دندان‌ها در یک فرد با فک طبیعی ۲۸دندان بوده و این تعداد دندان به راحتی در دهان جای میگیرند به طوری که در هرفک ۴دندان آسیاب بزرگ، ۴دندان آسیاب کوچک، دو دندان نیش و ۴دندان جلویی قرار دارد.

این تعداد دندان در یک فک معمولی هیچ مشکلی را به وجود نمیاورند و مرتب در جای خودقرار میگیرند ولی اگر فکی کوچک باشد قضیه فرق میکند چرا که ممکن است این دندان‌ها کج و یا بیرون زده و یا فرو رفته رشد کنند در این صورت شکل کلی دندان ها و حالت فک و دهان فرد از حالت طبیعی خارج میشود و حتی ممکن است دوچار دندان نهفته شود.

گاهی نیز بعضی افراد دوچار عارضه دندان اضافی میشوند که این دندان در قوسی های لثه بیرون میزند که معمولااین‌شکل دندان‌ها جراحی میشوند چون ممکن است به دهان فرد آسیب بزند و باعث زخم شدن دهان شود، پس برای جلو گیری ازاین اتفاقات حتما به دندان پزشک مراجعه کنید و بادریافت خدمات سلامت خودرا تضمین کنید و حتی لازم نیست نگران هزینه های این خدمات باشید چرا که با استفاده از کارت طلایی دندانپزشکی به خوبی این هزینه ها کاهش میابد.

وقتی دندان عقل شروع به رویش میکند باقی دندان‌ها به هم فشرده میشوند و اگر فضای کافی بین دندان‌های وجود نداشته باشه و فک کوچکه باشد این فشردگی منجر به کج شدکی و نامرتب شدن دندان‌ها میشود. و خود دندان عقل نیز کج رشد میکند به سبب این کج شدگی پلاک ها و میکروب‌ها در کنار دندان‌ها به خصوص دندان عقل تجمع میابد و سبب پوسیدگی دندان میشود. و از آنجایی که مسواک به انتهای دندان‌ها نمیرسد این پلاک‌ها پاکسازی نمیشوند و هماطنور که میدانید بیشتر مردم از کشیدن نخ دندان امتناع میکنند و همین امر سبب تجمع پلاک و پوسیدگی دندان میشود.

حال فردی که احساس میکند دندان‌هایش دوچار مشکل شده است باید به پزشک مراجعه کند تا با عکس برداری از فک و دندان علت را متوجه شود. در اینصورت حتی اگر دندان نهفته هم داشته باشید مشخص میشود و پزشک برای رفع مشکل دست به اقدام میزند. معمولا پزشکان توصیه میکنند که دندان عقل کشیده و جراحی شود چرا که این دندان‌ به دلیل عدم رسیدگی معمولا به زودی پوسیده میشود و برای فرد مشکل ایجاد میکند.

حال اگر پزشک تصمیم به جراحی بگیرد ابتدا به روش موثری از سر کننده استفاده میکند که شما در طول جراحی دردی را احساس نکنید، سپس یک برش در لثه ایجاد میکند.

و سعی میکند استخوانی را که باعث عدم دسترسی به ریشه دندان میشود را بردارد سپس دندان را بیرون می‌آورد محل زخم را بخیه میزند و یا تقویت میکند تا خونریزی صورت نگیرد و سپس آن را پانسمان میکند.

برای عدم خونریزی شما باید محکم پانسمان را گاز بزنید و حداقل هر ۲۰ دقیقه یکبار پانسمان عوض شود، سعی کنید سریع اقدام به شستن دهان و تف کردن نکنید و برای خوردن مایعات از نی استفاده کنید، فعالیت های بدنی سنگین را کنار بگذارید و سعی کنید چند بار از آب نمک گرم برای شست و شوی دهان استفاده کنید و سپس بعد از آن بهداشت دهان ودندان خودرا رعایت کنید.

هزینه دندانپزشکی

هزینه های این جراحی نسبت به مشکلات دندان‌های شما و میزان کاری که دندانپزشک انجام میدهد متغیر است زیرا استفاده از روش بیهوشی خاص و یا جراحی سخت و وقت گیر بودن این جراحی دندان پزشکات هزینه‌های متفاوتی را ارائه میدهند که بسته به مشکل دهان شما این متغیر است مثلا ممکن است ولی اصلا جای نگرانی نیست و شما به هیچ وجه به خاطر هزینه خدمات دندانپزشکی این مهم را کنار نگذارید شما کافیست از کارت تخفیف دندانپزشکی استفاده کنید تا هزینه های شما از ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش یابد پس با خیال راحت به کلینیک های معتبر و پزشکان خبره مراجعه کنید تا هرچه زودتر شما از درد رها کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *