تزریق ژل لب

هنگامی که دوره درمان با ارتودنسی به پایان میرسد و بریس برداشته میشود‌ با توجه به تغییراتی که در دندانها ایجاد شده و نتایج دلخواه به دست آمده، نیاز به یک ابزار تثبیت کننده و نگهداره وجود دارد و این همان ریتینر است.

این روزها بسیاری از افراد از ظاهر دندان های خود ناراضی اند اما به دلیل بالا بودن هزینه های دندانپزشکی از اقدام به درمان خودداری میکنند. شما میتوانید با استفاده از کارت تخفیف دندانپزشکی که یکی از خدمات کارت طلایی میباشد از تخفیف دندانپزشکی و خدمات دندانپزشکی ارزان بهره مند شوید.در ادامه مطلب به رینتینر و ویژگی های آن بیشتر خواهیم پرداخت.

دلیل استفاده از ریتینر چیست

دندان در داخل بافتی زنده وجود دارد و این بدین معناست که با افزایش سن حرکت غیر قابل پیش بینی دندان ها آغاز میشود؛ همچنین پس از ارتودنسی دندان ها تمایل به حرکت و جا به جایی دارند با استفاده از ریتینر جلوی این حرکات انحرافی دندان ها گرفته میشود و هرچه بیشتر از ریتینر استفاده شود احتمال نامنظمی مجدد دندان ها کاهش خواهد یافت.

ریتینر چیست

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم ریتینر یک ابزار ثابت کننده و نگهدارنده دندان ها برای تثبیت نتایج ارتودنسی و جلوگیری از بازگشت دندان ها به حالت قبل از ارتودنسی میباشد.ریتینر یا پلاک نگهداره اغلب در پایان دوره درمان ارتودنسی به کار برده میشود اما گاهی اوقات نیز از آن به تنهایی و بدون ارتودنسی برای نامنظمی های خفیف دندان ها استفاده میشود.پلاک های نگهدارنده گونه های مختلفی دارند معمولا از یک نوع پلاک برای ثابت نگهداشتن دندان ها استفاد میشود اما در مواردی خاص و با توجه به صلاحدید دندانپزشک بیش از یک ریتینر برای جلوگیری از بهم ریختگی مجدد دندان ها به کار گرفته میشود.

انواع ریتینر ها

  • پلاک نگهدارنده دائمی: این نوع از ریتینر ها اسامی مختلفی مانند پلاک نگهداره سیمی (ریتینر سیمی)،لینگوآل و ریتینر سیمی پشت دندانی دارند؛همانطور که از اسمشان پیداست این نوع از پلاک ها یک نوع سیم هستند که از داخل دهان به پشت دندان ها متصل میشوند و با فشار خفیفی که به دندان ها وارد میکنند مانع از جا به جا شدن و حرکت دندان ها میشوند.این نوع از پلاک ها دائمی اند وامکان دراوردن انها توسط خود شخص وجود ندارد.ریتینر های سیمی پشت دندانی معمولا به ۶ یا ۴ دندان جلویی متصل میشوند.
  • ریتینر هالی: این نوع ریتینر شناخته شده ترین نوع ریتینر است که سالهای سال است مورد استفاده قرار میگیرد.‌ریتینر هالی از سیم و پایه قوسی آکلریلیکی تشکیل شده است که این سیم قوسی شکل روی دندان ها جلو قرار میگیرد و مشخص است و پایه ها در داخل دهان و پشت دندان ها قرار میگیرند؛ که از روی قالب گرفته شده از دهان بیمار ساخته میشود تا در دهان فرد فیکس شود.پلاک هالی بر خلاف پلاک دائمی متحرک است و میتوان انها را جا به جا یا دستکاری کرد‌.
  • ریتینر شفاف: با توجه به مشکلات هر یک از دو ریتینر بالا و با توجه به پیشرفت تکنولوژی ریتینر شفاف به وجود آمد و باعث محبوبیت آن در سالهای اخیر شد.ریتینر شفاف تقریبا نامرئی است و هنگام قرار گرفتن روی دندان ها خیلی مشخص نیستند.این نوع ریتینر ها از پلاستیکی شفاف و مطابق با قالبی که از دهان و دندان فرد گرفته میشود ساخته مبشوند.یکی از عیوب این روش این است که از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار نیست.

بهداشت و مراقبت از پلاک ها

برای افزایش طول عمر ریتینر ها و نیز برای حفظ سلامت دندان ها در طول دوره استفاده از ریتینر لازم است نکاتی چند را رعایت کرد:

  • هنگام خارج کردن پلاک از دهان بهتر است آن را در آب غوطه ور سازید و مرطوب نگه دارید تا تمیز باقی بماند.
  • آب به تنهایی پلاک را تمیز نمیکند بهتر است از جوش شیرین و آب برای تمیز نگه داشتن ریتینر استفاده کنید.
  • ریتینر ها نیز مانند دندان ها نیاز به تمیز کردن دارند اما باید از مسواکی بجز مسواکی که برای دندان ها به کار گرفته میشود و از محلولی مانند محلول شوینده دندان های مصنوعی برای تمیز کردن پلاک ها استفاده شود.

همانطور که در بالا گفته شد با استفاده از کارت تخفیف دندانپزشکی که از انواع بیمه دندانپزشکی است میتوانید از 30 تا 50 درصد تخفیف خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *