عمل چشم گربه ای

عمل چشم گربه ای یکی نوع عمل جراحی زیبایی محسوب میشود که در سالهای اخیر طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. امروزه جوانان و افراد مسن تر علاقه بسیار زیادی به جراحی پلک به شکل چشم گربه ای یا همان کانتوپلاستی پیدا کرده اند. اما چیزی که در اینجا حائز اهمیت است آن است که هر فرد باید پیش از هر گونه اقدامی ابتدا از معایب و مزایای آن عمل مطلع باشد. پزشکان با تجربه و کاربلد را در آن زمینه شناسایی کند و تمامی اقدامات لازم را در جهت کاهش ریسک عمل انجام دهند. با رعایت تمامی این موارد فرد میتواند با خیال راحت دست به جراحی بزند و از داشتن ظاهری بهتر و زیبا تر لذت ببرد. اما اگر فردی بدون هیچگونه تحقیق و مطالعه دست به اقدام بزند ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیری شود.

 

عمل چشم گربه ای چیست؟

در عمل چشم گربه ای، جراح قسمت بیرونی چشم را برش داده و در آن تغییر موقعیت ایجاد میکند. با این جراحی چشم ها گربه ای شده و به سمت شقیقه سوق داده میشوند. پس طی این جراحی چشم ها کشیده تر شده و در برخی موارد درشت تر نیز دیده میشوند. در کل مدل چشم افراد بر اساس سن، نژاد، قومیت و ژن با یکدیگر متفاوت هستند. از این رو افرادی که با مدل و اندازه چشم هایشان مشکل دارند معمولا برای جراحی و تغییر فرم آن اقدام میکنند. حال از آنجایی که در جراحی کانتوپلاستی چشم ها حالتی کشیده و به چشم گربه شبیه میشوند، برخی به این عمل، جراحی چشم گربه ای میگویند. این عمل معمولا در میان افراد زیر ۴۰ سال از محبوبیت خاصی برخوردار است. چرا که داشتن چشم هایی با فرم فانتزی سلیقه افراد جوان است. بنابراین میتوان گفت گروه های سنی ۲۰ تا ۴۰ سال این عمل زیبایی را برای خود میپسندند. اما اینکه چگونه جراحی چشم گربه ای انجام میشود؟ در بخش بعدی مقاله بدان پرداخته میشود.

 

عمل چشم گربه ای

 

چگونه عمل چشم گربه ای انجام میشود؟

در این بخش از مقاله به چگونگی فرآیند عمل چشم گربه ای پرداخته میشود. لازم است بدانید که این فرآیند طی بیهوشی کامل فرد صورت میگیرد. اما در برخی موارد و طبق نظر متخصص ممکن است فرد طی بی حسی موضعی عمل شود. پس از بی حسی یا بیهوشی موضعی پزشک متخصص چند برش در بخش پلک و اطراف چشم فرد ایجاد میکند. سپس تاندونی که وظیفه باز و بسته کردن چشم را بر عهده دارد به طور موقت غیر فعال میشود. سپس جراح تاندون مربوطه را کوتاه میکند و مجددا آم را وصل میکند. همین روش در نهایت سبب ایجاد فرم گربه ای در چشم فرد میشود. جراحی چشم گربه ای طی یک الی دو ساعت به طول می انجامد که در نهایت بخش های برش زده بخیه و ترمیم میشوند.

 

عمل چشم گربه ای برای چه افرادی کاربرد دارد؟

همانطور که گفته شد عمل چشم گربه ای فرآیندی است که طی آن عضلات، بافت ها و رباط های پلک برش داده شده و در جای خود سفت و محکم میشکند. معمولا افراد جوان تر که به دنبال زیبایی و جذابیت هرچه بیشتر خود هستند این عمل را انتخاب میکنند. اما حتی افراد مسن که دچار افتادگی پلک هستند نیز میتوانند از عمل کانتوپلاستی در جهت درمان و زیبایی چشم و پلک خود استفاده نمایند. اما اگر میخواهید بدانید که آیا کاندید ماسبی برای جراحی چشم گربه اس هستید یا نه؟ لازم است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با آزمایشات لازم و در نظر گرفتن شرایط شما میتواند مشخص کند که آیا شما برای این جراحی مناسب هستید یا خیر. پس در ابتدا یک پزشک کاربلد و با تجربه را شناسایی کنید و سپس برای مشاوره و بررسی سایر شرایط بدان مراجعه نمایید.

 

عمل چشم گربه ای برای چه افرادی کاربرد دارد؟

 

خطرات ناشی از جراحی کانتوپلاستی

 عمل چشم گربه ای به واسطه فلج کردن موقتی عضلات و رباط ها صورت میگیرد. بنابراین احتمال بروز خطرات مختلف در این عمل زیاد است. اما اگر شما و پزشکتان از هر نظر آماده این جراحی باشید قطعا احتمال بروز عوارض به شکل چشم گیری کاهش میابد.

 

  • احتمال ورم و کبودی بعد از عمل: این جراحی با برش و بخیه همراه هست پس طبیعی است که پس از آن پلک ها و چشم ها به شدت کبود شده و ورم کنند. اما با استفاده از کپرس یخ و پس از مدتی تمامی این تورم ها و کبودی ها از بین میروند‌.

 

  • درد: طبیعی است که پس از چنین عملی فرد درد زیادی در ناحیه چشم و پلک خود احساس کند. اما خب این درد بسیار موقتی بوده و با مسکن ها و آنتی بیوتیک ها قابل کنترل است.

 

  • خشکی چشم: پس از جراحی کانتوپلاستی چشم ها به شدت خشک میشوند و دچار خارش میشوند. اما این مشکل هم به راحتی و با استفاده از قطره های چشمی قابل درمان و کنترل است.

 

  • احتمال ایجاد عفونت: لازم است بدانید که پس از عمل چشم گربه ای احتمال ایجاد عفونت در محل زخم و بخیه وجود دارد. اما با این حال اگر فرد تمامی نکات مراقبتی بعد از عمل را به درستی انجام دهد قطعا از بروز این قبیل عفونت ها جلوگیری میکند.

 

خطرات ناشی از جراحی کانتوپلاستی

 

عوارض جدی پس از عمل چشم گربه ای

چنانچه بعد از عمل با مواد زیر برخورد کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 

  • اگر‌ چشم ها به شکل چشم گیری دچار عفونت شد سریعا به پزشکتان مراجعه نمایید.

 

  • در صورت درد و خون ریزی چشمی بدون وقفه به پزشک مراجعه کنید.

 

  • چنانچه در بخش قفسه سینه خود احساس سنگینی یا تنگی نفس داشتید به پزشکتان مراجعه نمایید.

 

از کنار هیچگونه علایمی ساده عبود نکنید. چرا که چشم جز حساس ترین عضو بدن ماست و هرگونه سهل انگاری ممکن است باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیری در آن شود. پس این نکات مراقبتی را جدی بگیرید.

 

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تا حد ممکن از معایب و مزایای عمل چشم گربه ای صحبت کنیم. این عمل در کنار زیبایی ها و جذابیت هایی که دارد ممکن دست عوارضی نیز به همراه داشته باشد. البته این عوارض با انتخاب یک مرکز زیبایی مناسب تا حد زیادی کوهش میابد. پس در انتخاب پزشک و کلینیک دقت بسیار زیادی داشته باشید تا درگیر خطرات ناشی از این عمل نشوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *