عوارض مزوتراپی صورت

مزوتراپی یکی از جدیدترین تکنیک ها در زمینه سلامت و زیبایی پوست است که به دلیل نتایج سریع و موثر آن در بین بیماران محبوبیت پیدا کرده است. مزوتراپی یک تکنیک نسبتاً ارزان است که فقط به یک سرنگ، چند دارو و یک پزشک متخصص نیاز دارد. این تکنیک مزایای متعددی دارد، اما مزوتراپی چه عوارضی دارد؟ علیرغم این واقعیت که بسیاری این درمان را تنها گزینه برای نجات بیمار می دانند، شناخت اثرات نامطلوب احتمالی آن بسیار مهم است. در این مقاله از وبسایت کلینیک کارت طلایی به بررسی عوارض مزوتراپی صورت خواهیم پرداخت، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 مزوتراپی

مزوتراپی جراحی پوست نیست و مشکلات حاد عمل های بیمارستانی را ندارد. این روش نوعی درمان حرفه ای است که برای بازسازی پوست صورت یا جایگزینی موهای از دست رفته استفاده می شود. البته برخی از افراد به توصیه های پزشک خود عمل می کنند و از این روش برای درمان نواحی گردن و زیر چشم استفاده می کنند. مزوتراپی شامل تزریق داروهای لازم و همچنین پلاسمای خون بیمار به لایه های میانی و تحتانی پوست برای کاهش رسوب چربی و سلولیت است. حتما باید توجه داشته باشید که این روش درمانی در مراکز زیبایی معتبر انجام شود .

ویتامین ها، مواد معدنی، برخی از مواد و البته بی حس کننده از جمله داروهایی هستند که در هنگام تزریق استفاده می شوند. یکی از مهمترین نتایج این روش درمانی حذف توده های چربی انباشته شده (سلولیت) و سلول های مرده در لایه های زیرین پوست است. با وجود تمام نتایج عالی، عوارض جانبی ناخوشایندی ممکن است پس از تزریق رخ دهد. نتایج درمان بر اساس فرمول استفاده شده توسط پزشکان در نوسان است. اگر نتایج مزوتراپی بسته به بیماری در نوسان است، شایع ترین منبع عوارض مزوتراپی صورت چیست؟

 

عوارض مزوتراپی صورت

 

مزوتراپی چه خطراتی دارد؟

مزوتراپی علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایبی از جمله هزینه بر بودن و انجام حداقل 10 جلسه برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. وقتی عوارض جانبی بالقوه این درمان و همچنین معایب آن را در نظر می گیریم، احتمالاً چیزی جز بدبختی و پول از دست رفته برایمان باقی نمی ماند.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که مزوتراپی ممکن است در برخی افراد اثر معکوس داشته باشد و طاسی را بدتر کند یا سیاهی دور یا زیر چشم را کبود کند. در بخش بعدی، برخی از عوارض جانبی بالقوه جدی مزوتراپی را مورد بحث قرار خواهیم داد.

 • اگر داروهای مزوتراپی شامل مواد شیمیایی غیر متعارف باشند، ممکن است مسمومیت بافت پوست رخ دهد.
 • پس از تزریق، خطر ابتلا به عفونت پوستی در شما وجود دارد.
 • این روش نیاز به انجام جلسات متوالی و پی دری دارد حال این مورد باعث شده تا پوست سر و صورت شما دچار حساسیت و ضعف ایمنی گردد. این روش درمانی برای برخی اشخاص بی اثر است و این امکان وجود دارد که برای پوست سر نیز مضر باشد.
 • تکنیک تزریقی که برای این درمان استفاده می شود گاهی اوقات به عنوان عامل احتمالی نازک شدن ریشه مو ذکر می شود.
 • بیماران دیابتی که تزریق مزوتراپی دارند، زخم هایی را تجربه می کنند که بهبود آن ممکن است چند هفته طول بکشد.
 • مزوتراپی که از داروهای شیمیایی استفاده می کند، در شیمی درمانی بیماران سرطانی اختلال ایجاد می کند.
 • بالا رفتن افزایش فشار خون در بیمارانی که مبتلا به مشکلات عروقی هستند.

 

عوارض های مزوتراپی صورت

 

مطلب پیشنهادی : بهترین مارک داروی مزوتراپی مو

 

خطرناک ترین عوارض مزوتراپی صورت چیست؟

مایکوباکتریوم نوعی میکروب خطرناک است که می تواند خیلی سریع رشد کند. مایکوباکتریوم ها انواع مختلفی دارند. شایع ترین نوع این میکروب عامل جذام و سل است. برخی از انواع دیگر نیز باعث عفونت می شوند که به آنها “عفونت های مایکوباکتریایی غیرمعمول” می گویند. زمانی که بعد از تزریق مزوتراپی دچار عفونت می شوید همین اتفاق می افتد.

عفونت‌های پوستی مایکوباکتریایی باعث سل نمی‌شوند، اما برای افراد مبتلا به دیابت یا ایدز که در حال حاضر ضعیف هستند، می‌توانند بسیار دردسرساز باشند. در پاسخ به این سوال که خطرناک ترین عارضه مزوتراپی چیست؟ این امکان وجود دارد که همان باکتری در پوست رشد کند، زیرا باعث ایجاد موارد زیر می شود:

 • سرفه
 • کاهش وزن شدید و بی‌سابقه
 • سرفه‌های خونی
 • ضعف و خستگی
 • تب و لرز
 • تعریق شبانه
 • بی‌اشتهایی

 

چه نوع توانبخشی برای مشکلات بعد از مزوتراپی بهتر عمل می کند؟

از آنجایی که مزوتراپی یک نوع درمان غیرتهاجمی است، اغلب دوره نقاهت مشخصی وجود ندارد. بسیاری از بیماران ممکن است بلافاصله پس از جلسه مزوتراپی به زندگی معمول و فعالیت های روزمره خود ادامه دهند. البته برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و به دلیل تورم و درد شدید در محل تزریق، حداقل به یک روز مرخصی نیاز داشته باشند.

به طور کلی پیروی از دستورالعمل هایی که باید بعد از هر جلسه درمانی تکمیل شود برای جلوگیری از اثرات منفی احتمالی مزوتراپی ضروری است. اگر پوست سر و سطح صورت پس از تزریق استریل و تمیز بماند یا با آب تماس نداشته باشد، ممکن است انتظار بهبود سریع این مشکلات را داشته باشیم.

 

استنشاق دود سیگار تا چه اندازه به عوارض ناخوشایند مزوتراپی کمک می کند؟

اگر در حین انجام مزوتراپی سیگار می کشید، از قلیان استفاده می کنید یا حتی الکل می نوشید، در معرض خطر عوارض جانبی نامطلوب قرار می گیرید. مزوتراپی یکی از روش های جایگزین برای کاشت مو است. کشیدن سیگار و استفاده از هر نوع تنباکو ممکن است منجر به ریزش مو شود که یکی از عوارض جانبی نامطلوب مزوتراپی است زیرا هدف آن افزایش رشد مو است. پس از انجام مزوتراپی، استنشاق دود سیگار باعث اختلال در رشد مو می شود، زیرا قادر به ورود به بافت آسیب دیده پوست سر است.

علیرغم وجود جریان خون طبیعی در زیر پوست سر و بافت فولیکولی، اکسیژن رسانی ناکافی توسط دود سیگار ایجاد می شود. دود سیگار حاوی نیکوتین است که رگ های خونی را منقبض می کند و میزان خونی که به فولیکول مو می رسد را کاهش می دهد. علاوه بر این، سیگار باعث نازک شدن پوست سر می شود که منجر به کاهش ضخامت لایه بالایی فولیکول های مو و لایه بالایی پوست می شود.

اگر قصد انجام مزوتراپی مو را دارید، باید قبل از مدتی به ترک سیگار و استفاده از قلیان فکر کنید تا خطر تجربه برخی از عوارض جانبی مهم تر درمان را کاهش دهید. توصیه متخصصان این است که حداقل سه هفته قبل از مزوتراپی و حداقل چهار هفته بعد از عمل از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

 

چگونه می توان اثرات منفی مزوتراپی را به حداقل رساند؟

برای جلوگیری از عوارض احتمالی مزوتراپی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

بعد از مزوتراپی مو از استفاده از شامپو روی موهای خود خودداری کنید.

به مدت 3 تا 4 روز موها را از آب و رطوبت دور نگه دارید و هر روز ملافه و بالش را عوض کنید.

برای 2-3 روز آینده از نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

تا چند روز از شنا کردن خودداری کنید.

تنها پس از بهبودی محل های تزریق و  بازسازی بافت پوست، نقاط مورد نظر را ماساژ دهید.

برای مدت معینی از مصرف الکل خودداری کنید. الکل باعث افزایش رگ های خونی و جریان خون منظم می شود که باعث کاهش اثربخشی مزوتراپی می شود.

دکتر مایکل پیستور، پزشک فرانسوی، مزوتراپی را در سال 1952 ایجاد کرد. این روش درمانی که برای بازسازی بافت پوست و رشد مجدد مو استفاده می شود، علاوه بر مزایایی که دارد، دارای تعدادی عوارض جانبی منفی نیز می باشد.

با وجود این، مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی نهایی تلقی نمی شود و متغیرهای مختلفی در ایجاد مشکلات پوستی پس از تزریق نقش دارند. امیدواریم که این مقاله با موضوع عوارض مزوتراپی صورت برای شما عزیزان سودمند بوده باشد. این مقاله توسط سایت کارت طلایی برای آگاهی شما عزیزان تهیه شده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *