مسواک زدن

برخی افراد هزینه‌های زیادی صرف لوازم آرایش و لباس میکنند تا از نظر ظاهری داری زیبایی منحصربفردی باشند، این افراد ساعتها وقت خودرا در آرایشگاه‌های گران قیمت میکنند تا به اصطلاح ظاهری موجه و زیبا داشته باشند ولی همین دسته افراد ۵دقیقه از روز خودرا صرف تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌های خود نمیکنند.

بوی بد دهان و زردی دندان‌ها یکی از بزرگترین عیب‌هاست که اگر فردی این مشکلات را داشته باشد همه افراد نزدیکش ازاو دوری می‌کنند چون عدم این بهداشت شخصی علاوه بر آسیب رساندن به خود شخص اطافیان راهم اذیت میکند.

تا به حال به اساسی مسواک زدن دندان‌های خود فکر کرده‌اید؟ یا به اینکه روزی چند بار باید مسواک بزنید؟ نحوه صحیح مسواک زدن چه؟ اصلا بهتر است از چه نوع مسواکی استفاده کنید؟

به طور کلی سوالات بسیاری برای بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن وجود دارند که پاسخ دادن به آن بسیار مهم و حیاتی است.

حال ما در این مقاله به پاسخ دادن برخی ازاین سوالات میپردازیم تا شما درگیر مشکلات هزینه‌های بالای خدمات دندان پزشکی نشوید، اگر چه در همین سایت را‌ه‌های کاهش هزینه دندان پزشکی هم به شما ارائه شده است یعنی اگر به هر دلیلی مشکلی برای دندان‌های شما پیش آید، میتوانید با کارت طلایی دندانپزشکی این هزینه ها را ۳۰تا ۷۰ درصد کاهش دهید و این شرایط فوق‌العاده است. هدف ما جلب رضایت و لبخند شماست

نحوه صحیح مسواک زدن

درواقع مسواک زدن باید دایره‌ای شکل باشد یعنی نباید مسواک را بالا پایین کنید و بازاویه ۴۵درجه نسبت به دندان‌ها باشد‌.
در غیر اینطورت به مینای دندان آسیب میرسد پس باید در نظر داشته باشید که نحوه صحیح مسواک زدن بسیار بسیار مهم است و گاها اگر مسواک نزنید از غلط مسواک زدنتان خیلی بهتر و بصرفه تراست.

چندبار در روز باید مسواک زد

گفته میشود حداقل از ۲بار در روز یعنی بیشتر هم میشود مسواک زد ولی چیزی که از همه بهتر و منطقی تر و کم آسیب تر است همان ۲بار در روز است‌.

مسواک برقی یا معمولی

اگر نمیتوانید درست و صحیح مسواک بزنید یعنی حرکت دایره ای مسواک زدن برایتان سخت است بهتر است از همان مسواک برقی استفاده کنید در اینجا فقط وظیفه شما حرکت مسواک به همه‌ جای دندان‌هاست بقیه کاراها را خود مسواک انجام میدهد

از چه نوع مسواکی استفاده شود

ازآنجایی که مسواک وظیفه تمیز کردن دندان از میکروب‌ها و ذرات غذا را بر عهده دارد و هیچ وظیفه‌ای جهت سفیدی دندان شمارا ندارم باید از مسواک نرم یا متوسط استفاده کنید تا هیچ آسیبی به مینای دندان شما نزند ک ممکن است مسواک با موی سخت به لثه‌های شما آسیب جدی وارد کند… همچنین سعی کنید از مسواکی که برس کوچک دارد استفاده کنید تا بتوانید آن‌را به تمام قسمت‌های دهانتان وارد کنید و تمام‌ گوشه کناره‌های دهان را کاملا تمیز کنید.

آیا استفاده فوری از دهان شویه بعد از مسواک زدن کار درستی است

برخی افراد پس از مسواک زدن به سرعت از دهانشویه استفاده میکنند. در واقع این عمل کاملا اشتباهی است چرا که دهانشویه خاصیت خمیر دندان‌را از بین میبرد و از دهانشویه فقط در موارد خاص، مثل مشکلا لثه استفاده میشود پس هرگز این کار اشتباه راه انجام ندهید

آیا مسواک زدن باید فوری بعد از خوردن غذا صورت گیرد

از انجایی که بر اثر خوردن غذا در دهان اسید ایجاد می‌شود و نیم ساعت طول میکشد تا بزاق دهان این اثرات اسیدی را از بین ببرد پس حداقل باید نیم ساعت پس از خوردن غذا صبر کنید بعد از مسواک استفاده کنید چرا که در اینصورت اسید راحت تر از همیشه وارد مینای دندان میشود و آن را تخریب میکند

چه زمانی برای مسواک زدن کافی است

درواقع کمترین زمان برای مسواک زدن ۲دقیقه است. کمتر ازاین زمان فلوراید روی دندان‌ها هیچ تاثیری نمیگذارد اگر فکر میکنید میزان تایم مورد نظر را نمیدانید از یک کورنومتر استفاده کنید بنابراین در این زمینه دقت کافی را داشته باشید.

آیا باید بعد از شستن دهان مقداری از خمیر در دهان بماند

درواقع برای شست و شوی دندان‌های اصلی بهتر است پس از زدن مسواک به طور کلی خمیر دهان و روی زبان را شست وشو دهیم‌و مقدار کمی خمیر در دهان باقی بگذاریم ولی در هرصورت با مخلوت شدن آب با فلوراید اثرات فلورایت از بین میرود.

بنابراین اگر از دهانشویه استفاده میکنید سعی کنید نیم ساعت بعد از استفاده از دهانشویه آب یا مایعات مصرف کنید.

نکته: پیشنهاد ما این است در روز فقط یک یا دوباره از مواد قندی استفاده کنید چرا که خوردن قند سبب افزایش اسید دهان میشود و ترشح همین اسید در دهان به دفعات زیاد باعث تخریب مینای دندان میشود.
که البته بیشتر افراد عادات نادرست غذایی دارند روزانه به مقدار زیاد مواد قندی استفاده میکنندو اصلا متوجه از بین بردن و تخریب و پوسیدگی دندان‌های خود نیستند

نکته: چرا برخی افراد بعد از زدن مسواک هم بوی دهانشان ازار دهنده است؟ درواقع این افراد باید توجه داشته باشند که حین مسواک زدن، زبان خودرا هم مسواک کنند تا میکروب‌های روی زبان هم از بین بروند و به دنبال آن بوی دهان تا درصد زیادی کاهش میابد

نکته: افرادی هستند که مسواک خودرا در توالت نگه داری میکنند درواقع پیشنهاد ما به آنها این است که بهتر است اصلا مسواک نزنند جرا که بااستفاده از آن مسواک مقدار میکروبی را وارد دهان خود میکنند که مسوای با مقدار میکروب کاسه توالت است تا آنجایی که در آزمایشی مشخص شد مدفوع هم روی مسواک‌هایی که در توالت نگه‌داری میکنند وجود دارد. دلیل آن هم کشیدن سیفون است چرا که در این حین مدفوع در هوا اسپری میشود. پس همواره توجه خاصی به محل نگه‌داری مسواک خود داشته باشید چرا که این نکته از خود مسواک زدن هم مهم تر است.

مسواک را بعد از چه مدت باید تعویض کرد

با فرض اینکه فردی روزی دوبار مسواک میزند بعد از ۲۰۰بار استفاده از مسواک یعنی حدودا ۳ماه باید مسواک را تعویض کند. چرا که بعد از گذشت زمان موهای مسواک زبر شده وبه دندان‌های شما آسیب میرساند. همچنین میکروب و مواد غذایی به صورت میکروسکوپی روی برس مسواک باقی میماند که در اینجا استفاده نکردن ازاین مسواک بسیار بصرفه تر از مسواک زدن باآن است

آیا میشود به جای مسواک زدن جرم گیری یا بلیچینگ انجام داد

برخی افراد تصور میکنند که هدف از مسواک زدن سفید کردن دندان است که این تصور صد درصد اشتباه است. درواقع هدف مسواک زدن پاک کردن دهان از ذرات غذا و میکروب‌هاست تا از پوسیدگی دندان و از بین رفتن مینای دندان جلو گیری شود. در صورتی که جرم گیری فقط برای از بین بردن زردی دندان استفاده میشود و بلیچینگ برای سفیدی و مرواریدی شدن دندان استفاده میشود. چه بسا افرادی هستند دارای دندان‌های مرواریدی هستند و ظاهرا سفید و بدون نقض هستند ولی در حال پوسیدگی هستند. پس همواره برای اینگونه خدمات تفاوت قائل شوید.

بله شما میتوانید از خدمات بیلیچینگ و جرم گیری استفاده کنید و از کارت تخفیف زیبایی بهره‌مند شوید ولی درکنارش مسواک و بهداشت دهان و دندان نباید نادیده گرفته شود چرا که در اینصورت طولی نمیکشد حتی اثرات بلیچینگ و جرم گیری نیز از بین میرود زیرا همانطور که میدانید شریط طولانی بودن اثرات خدماتی چون جرم گیری و بلیچینگ استفاده مداوم از مسواک است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *