حلیم پایه ی ثابت سفره های زیبای افطار است. از انجا که در این ماه بایستی بیشتر از ماههای دیگر مراقبت بهداشت و سلامت غذاهای مصرفی باشیم این هشدار جدی در مورد مصرف حلیم را جدی بگیرید.

 حلیم را اگر در خانه تهیه می کنید که هیچ ولی اگر به صورت اماده خریداری می کنید باید بیشتر مراقب باشید چرا که استفاده از ظروف خاص برای ریختن غذاهای داغ مانند حلیم موجب ایجاد خطرات سلامتی خواهند شد.

یک متخصص بهداشت مواد غذایی تاکید کرد: هنگام خرید حلیم برای افطار در ماه رمضان، حتماً توجه داشته باشید که فروشنده آن را در ظروف یک بار مصرف طلقی نریزد. برای خرید با خود ظرف شیشه ای یا قابلمه فلزی ببرید و در صورت اضافه آمدن حلیم، از مصرف مجدد آن طی ساعات بعدی جداً خودداری کنید.

  یکی از غذاهای پرطرفدار در ایام ماه مبارک رمضان حلیم است که توصیه می شود برای خرید آن حتماً به ظاهر مغازه یا رستوران، بهداشت کارکنان و داشتن کارت مجوز بهداشت و… توجه شود. از آنجا که اغلب برای فرد روزه دار سخت است که خودش حلیم را آماده کند، این غذا را برای افطار خود و خانواده اش از بیرون تهیه می کند ولی باید توجه داشته باشد که حین خرید، حلیم در ظروف یک بارمصرف طلقی ریخته نشود. بهتر است برای خرید حلیم ظروف شیشه ای یا قابلمه همراه خود داشت چراکه ظروف یک بارمصرف تلقی، برای حلیم که بیش از 45 درجه سانتی گراد دما دارد مناسب نیست و بهترین نوع ظروف برای نگهداری مواد غذایی داغ مثل حلیم و آش ظروف یک بارمصرف ساخته شده از گرانول پلی پروپیلن است.

وی با تأکید بر اینکه اگر حلیم برای چند ساعت یا چند روز بماند مواد نشاسته ای آن غیر قابل هضم و نشاسته آن به نشاسته مقاوم تبدیل می شود و به دنبال آن ناراحتی های گوارشی را در پی دارد، گفت: «حلیم را باید در حجم کم خرید تا روزانه مصرف شود و از نگهداری آن در دمای محیط بیش از دو ساعت و یخچال و فریزر اجتناب شود.»

 این متخصص بهداشت مواد غذایی توضیح داد: «برخی از افراد عادت دارند، حلیم را تهیه و در فریزر نگه دارند تا برای دفعات بعدی گرم و مصرف کنند در حالی که ترکیبات نشاسته موجود در حلیم وقتی سرد می شود، اصطلاحاً رتروگرید شده و با افزودن مقداری آب برای گرم شدن مجدد غذا، نشاسته به حالت فولوکوله درمی آید. به عبارت ساده تر از نظر پیوندهای شیمیایی تغییراتی در آن ایجاد می شود که هضم آن برای دستگاه گوارش آسان نیست بنابراین تأکید می شود که حلیم حتماً تازه مصرف شود.»

 روغنی هم که برای پخت حلیم استفاده می شود باید تازه باشد و به هیچ وجه تحت حرارت قرار نگیرد و در فضای باز در شرایط گرما نگهداری نشود چون روغن اکسید می شود و می تواند برای بدن و به خصوص کبد آسیب رسان باشد. استفاده از روغن جامد هم برای طبخ این غذا به دلیل ترکیبات موجود در آن که نقش مؤثری در بروز بیماری های قلبی-عروقی دارد، توصیه نمی شود.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی در پایان با تأکید بر اینکه حلیم را فقط از واحدهای صنفی مجاز به عرضه حلیم خریداری کنید، خاطرنشان کرد: «در ایام ماه رمضان گاه افرادی که ارتباطی با واحدهای صنفی حلیم فروشان ندارند، دیگ حلیم را برپا می کنند و در محل های غیربهداشتی حلیم های غیربهداشتی و بی کیفیت طبخ و آن را توزیع می کنند که خریداری از این مکان ها توصیه نمی شود و حتماً از واحدهای صنفی مجاز حلیم را خریداری کنید.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *