کامپوزیت ارزان دندان

کامپوزیت ارزان دندان چیزی است که بیماران به دنبال آن هستند و به صورت کلی هزینه های کامپوزیت یکی از عواملی است که برای مراجعه کننده اهمیت بسیاری دارد. از آنجایی که کامپوزیت جزء روش های زیبایی دندان به حساب می آیند بیماران احتمال می دهند که هزینه های ترمیم آن بسیار زیاد خواهد بود. با توجه به قیمت های بالای دیگر روش های ترمیم دندان کامپوزیت ارزان ترین روش ترمیم دندان شناخته میشود.

یکی از بهترین و با صرفه ترین ترمیم و درمان مراکز زیبایی است. کامپوزیت علاوه بر زیبایی دندان دوام و ماندگاری خوبی دارد و باعث میشود که درمان با هزینه های کمتر و در مدت زمان کوتاه انجام شود .

 

کامپوزیت ارزان دندان چیست؟

 

کامپوزیت ترکیبی از ماده زمینه ای از جنس ماترک  رزینی میباشد که معمولا برای درمان دندان های شکسته شده، مرتب کردن دندان ها در یک ردیف منظم برای ایجاد زیبایی و برطرف کردن لکه های دندانی مورد استفاده قرار می گیرد.لمینت دندان به دو روش سرامیکی و کامپوزیتی درمان می شود.

در این دو روش کامپوزیت نسبت به روش سرامیکی قیمت کمتری دارد زیرا ثبات رنگ کمتری دارد. در این نوع کامپوزیت ماده ی ماترک  رزینی ، را بصورت خمیری در می آورند و بر روی دندان با استفاده از تابش نور قرار می دهند. این در حالی است که لمینت در لابراتوار ساخته می شود و توسط پزشک نصب می گردد.

 

 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کامپوزیت ارزان !

 

در قیمت عوامل متعددی دخیل هستند که باعث میشود کامپوزیت ارزان ترین روش ترمیم شناخته شود.

 

برند مواد اولیه

 

از جمله عواملی که در قیمت کامپوزیت دارای اهمیت است نوع برند مواد استفاده شده میباشد .اگر نوع برند کیفیت پایینی داشته باشد مسلما قیمت آن پایین تر خواهد بود. بهتر است بدانید برند های کامپوزیت آمریکایی، آلمانی و ژاپنی از بهترین نوع برند هستند. موادی که در کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد رزین خمیر مانند است که معمولا در دندان پزشکی توسط خود دندانپزشک ساخته می شود و برای ساخته شدن نیاز به لابراتوار ندارد به همین دلیل این مواد رزینی، تاثیر بسزایی در نقش ارزان بودن کامپوزیت دارد. در ضمن کیفیت پایین نشان دهنده ماندگاری پایین و همچنین رنگ پذیری بیشتر کامپوزیت می باشد.

 

تعداد دندان های نیازمند به ترمیم

 

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر کامپوزیت ارزان تعداد دندان هایی است که به ترمیم با کامپوزیت نیاز دارند. اگر تمام دندان ها فک نیازمند به ترمیم داشته باشند مواد کامپوزیت بیشتری برای ترمیم نیاز است و همین امر در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود.

 

علت کامپوزیت ارزان

 

همانطور که قبلا گفته شد کامپوزیت را از ارزان ترین روش های ترمیم دندان می دانند اما دلیل این امر چیست؟ماندگاری پایین تر کامپوزیت باعث قیمت پایینتر آن شده است.ساخته شدن کامپوزیت در مراکز دندانپزشکی و توسط دندانپزشک باعث شده است که ترمیم با کامپوزیت ارزان تر تمام شود.کامپوزیت رنگ پذیری بیشتری دارد. به همین دلیل باید مراقبت بیشتری از آن داشته باشید تا سال ها بتوانید از آن استفاده نمایید.کامپوزیت نسبت به دیگر روش ها ظاهر غیر طبیعی تری دارد. چرا که در این روش پزشک چندان دندان را تراش نخواهد داد و همین امر ظاهر آن را غیر طبیعی می نماید.

 

با استفاده از کارت طلایی انواع مارک کامپوزیت ارزان دندان موجود در بازار به دندانپزشکان این امکان را داده که برای انتخاب رزین کامپوزیت مناسب و ایده آل خود گزینه های متفاوتی در دسترس داشته باشند. انتخاب بهترین مارک کامپوزیت دندان باید بر اساس ویژگی ها، سایه های رنگ موجود، مرغوبیت و کیفیت رزین کامپوزیت انجام گیرد. رزین های کامپوزیتی که دوام طولانی تری دارند و بعد از فرم دهی و سفت شدن از لحاظ ظاهری طبیعی تر به نظر می رسند؛ جزو کامپوزیت ونیرهای مرغوب به شمار می آیند.

مزایای رزین های کامپوزیت ارزان

 

• زیبایی ظاهری: زمانی که ونیر های کامپوزیت مرغوب روی دندان ‌ها فرم داده شده و سفت شوند؛ از لحاظ ظاهری زیبایی بی عیب و نقص و کاملاً شبیه دندان های طبیعی به نظر

میرسند.

 

• فرم دهی سریع: بهترین نوع کامپوزیت ارزان

ونیر ها، رزین هایی هستند که به سرعت بعد از برخورد اشعه لیزر سفت شوند و بیمار بتواند بلافاصله بعد از جلسه درمانی برای جویدن غذاهای مختلف از آنها استفاده کند.

 

• انعطاف پذیری: مهمترین ویژگی که برای دندانپزشکان در انتخاب انواع مارک کامپوزیت دندان مهم است؛ انعطاف ‌پذیری هنگام فرم دهی رزین هاست. دندانپزشک باید بتواند به راحتی رزین های کامپوزیت را روی دندان ‌های بیمار به هر شکلی که می‌ خواهد در آورده و آنها را فرم دهی کند.

 

• سازگاری  با دهان و دندان: یکی از مهم ترین مزایای انواع مارک کامپوزیت دندان مرغوب، سازگاری آن با بافت های لثه، دندانهای طبیعی و به طور کلی محیط دهان و دندان است. به طوری که بعد از کاشت کامپوزیت ارزان ، بیمار احساس ناراحتی یا وجود جسم اضافی در دهان نداشته باشد.

 

• مقاومت در برابر سایش: با پیشرفت تکنولوژی امروزه کامپوزیت هایی به بازار

آمده ‌اند که کاملاً در مقابل سایش مقاوم هستند و در اثر برخورد با دندان های مقابل به راحتی نمی شکنند.

 

• قابلیت ترمیم: یکی از خصوصیاتی که کامپوزیت ونیر ها را نسبت به لمینت سرامیکی متمایز می سازد؛ قابلیت ترمیم آنهاست. به طوری که اگر یکی از آنها ترک بردارد یا بشکند؛ نیازی به تعویض ندارد بلکه دندانپزشک می تواند به راحتی مجددا آنها را ترمیم نماید.

 

• استحکام بالا: رزین های کامپوزیت ترکیبی از مواد شیمیایی پر کننده هستند که برای افزایش استحکام باید اندازه ذرات سازنده آنها کنترل شود. انواع مارک کامپوزیت دندان به علت تکنولوژی های مختلفی که در کار تولید به کار می برند؛ استحکام متفاوتی دارند اما کامپوزیت رزین های مرغوب به علت استحکام بالا طول عمر بیشتری روی دندان ها خواهند داشت.

 

دندانپزشکان حرفه ای که تجربه کافی و طولانی‌ مدت در زمینه دندانپزشکی زیبایی و کاشت ونیر دارند؛ کاملا با انواع مارک آشنا هستند و با بررسی نحوه تولید و تکنیک فرم دهی آنها ایده آل ترین گزینه را به بیماران پیشنهاد می دهند. فرآیند کاشت کامپوزیت ونیر شامل فرم دهی کامپوزیت رزین، انتخاب رنگ و سایه، پوشاندن تمام عیوب ظاهری دندان، هم تراز کردن ارتفاع دندان ها با یکدیگر و در نهایت سفت کردن و پولیش کردن کامپوزیت روی دندان ها است.

 

مهمترین خصوصیاتی که انواع مارک کامپوزیت دندان را از یکدیگر متمایز می کند مواد سازنده و اندازه ذرات به کار رفته در ساخت رزین کامپوزیت ارزان دندان  است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *