بیمه درمانی – تخفیف بیمه

در سرتاسر جهان، پزشکان از موقعیت اجتماعی بسیار بالایی برخوردار هستند. دلیل این امر، سال ها رنج و تلاش یک پزشک برای رسیدن به این سمت است. چرا که یک پزشک متخصص ممکن است چیزی نزدیک به دو دهه در دانشگاه درس خوانده باشد و مشخصا این زمان، زمان کمی نخواهد بود.

بنابراین قوانین اکثر کشورها تعیین میکند که موقعیت اجتماعی پزشکان بسیار بالا است، به طوری که در برخی از کشور های اروپایی، پسوند دکتر را میتوان بر روی کارت شناسایی و در ابتدای نام فرد مشاهده کرد. از این رو درآمد پزشکان در سر تا سر جهان جز بیشترین درآمد هایی است که روئسای ممالک بر سر آن به توافق رسیده اند. اما این درآمد از طریق مردم و بیماران به پزشکان داده میشود. و از آنجایی که هزینه دریافتی توسط پزشکان زیاد است، اکثر افراد توانایی پرداخت این هزینه ها را ندارند.

از این رو بیمه درمانی یکی از آن راه هایی است که به کمک مردم آمده است تا با کاهش هزینه های پزشکی برای این افراد، به آنها کمک کند.

بیمه درمانی, تخفیف بیمه

بیمه درمانی چیست ؟

همانطور که گفته شد بیمه درمانی یکی از خدماتی است که دولت در اختیار مردم قرار داده است تا به کمک آن خود و خانواده خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند تا در زمان بیماری و یا نیاز به خدمات پزشکی از تخفیف بهره مند شوند. از آنجایی که دولت ها نمیخواهند تعرفه های پزشکی را کاهش دهند بنابراین با ارائه بیمه درمانی به مردم کمک میکند تا از پس این هزینه ها برآیند.

در واقع در کشورمان ایران نیز، این سیستم برقرار است. افراد طی شرایطی میتوانند دفترچه بیمه درمانی دریافت کنند و به واسطه آن، خود و خانواده خود را نیز تحت پوشش بیمه قرار دهند.

انواع دفترچه های بیمه درمانی

در کشورمان، ایران انواع مختلفی از دفترچه های بیمه درمانی از جمله؛ دفترچه بیمه تامین اجتماعی، دفترچه بیمه خدمات درمانی، دفترچه بیمه نیرو های مسلح، دفترچه بیمه سلامت و غیره وجود دارند. که افراد مختلف برای اینکه بتوانند از خدمات آن بهره مند شوند، باید یکی از این دفترچه ها را داشته باشند‌. البته امکان داشتن این بیمه ها طی شرایط خاصی صورت میگیرد و بسته به شغل و موقعیت اجتماعی و توان پرداخت اقساط بیمه، میتوانند از خدمات آن برخوردار شوند. هر یک از این بیمه ها میتوانند مقدار خاصی از هزینه ها را کاهش دهند و بسته به نوع دفترچه بیمه، این تخفیفات متغیر خواهند بود.

1- بیمه تامین اجتماعی

یکی از بزرگترین سازمان های بیمه در ایران، بیمه تامین اجتماعی است که توانسته بخش بسیار بزرگی از سازمان های خصوصی و دولتی مختلف را تحت پوشش بیمه قرار دهد. درواقع افرادی که توانسته اند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند، میتوانند تمام افراد تحت تکفل خود را، تحت پوشش این بیمه قرار دهند و برای آنها درخواست بیمه کنند‌. البته لازم به ذکر است، این بیمه در مقابل تمام خدماتی که دارد، ضعف هایی هم دارد که لازم است درمورد آن در این مقاله بحث شود.

معایب بیمه خدمات درمانی

این بیمه با تمامی خدمات مثبتی که در اختیار مردم قرار داده است، معایبی نیز دارد. مثلا این بیمه برای خدمات دندان پزشکی، ضعیف عمل کرده است به طوری که در بهترین شرایط، خدماتی چون پر کردن سطحی دندان و کشیدن دندان را تحت پوشش قرار میدهد و برای دیگر خدماتی چون ارتودنسی، لمینت، بلیچینگ، کاشت دندان و غیره تخفیفی قائل نمیشود. از این رو دارندگان این بیمه، همواره از این موضوع شاکی هستند و راهی هم برای رفع این مشکل وجود ندارد.

2- کارت طلایی

طبق گفته های بالا، از بیمه هایی چون بیمه تامین اجتماعی در برخی موارد نمیتوان انتظار زیادی داشت. ولی در این میان کارت های به عنوان کارت طلایی دندان پزشکی وجود دارند که اکثر خدمات دندان پزشکی را تحت پوشش خود قرار میدهند و داشتن آن ها به عنوان بهترین گزینه برای تخفیف بیمه درمانی است. از این رو اگر کسی نیاز به دریافت خدمات دندان پزشکی است و توانایی پرداخت هزینه های آن را ندارد با داشتن کارت طلایی دندان پزشکی میتواند این خدمات را با پایین ترین هزینه دریافت کند. داشتن این کارت ها شرایط خاصی را شامل نمیشود و تمام افراد جامعه در هر شغل و سمت و موقعیت اجتماعی میتوانند از خدمات آن برخوردار شوند.

هدف این کارت ارائه خدماتی است که دیگر بیمه ها آن را تحت پوشش قرار نمیدهند و آمده است تا باری از دوش مردم عزیز کشورمان بردارد.