ارتودنسی

مقدمه: زیبایی یک تعریف ثابت ندارد. زیبایی میتواند در هر شکلی باشد. کوتاهی، بلندی، چاقی، لاغری، سفیدی پوست، سیاه پوست، چشم‌درست، چشم ریز، بینی بزرگ یا ریز. همه اینها میتوانند تعریف خودرا از زیبایی داشته باشند. اما درمیان همه اینها یک تعریف ثابت از زیبایی داریم خب شاید درست فکر کرده باشید: دندان. دندان از آن دسته عوامل زیبایی است که تعریف ثابت و مشخصی در دنیا دارد.
دندان های سفیدو مرتب و بدون هیچ خرابی و پوسیدگی نظر مشترک تمامی مردم جهان است. ازاین رو علم دندان پزشکی همواره در سرتاسر دنیا به دنبال زیباتر کردن و ترمیم کردن دندان هستند.
ارتودنسی یکی از همین خدمات است که در سالهای اخیر توانسته تغییر شگفت انگیزی در علم دندان پزشکی ایجاد کند به گونه ای دندان های کاملا نامرتب را در سرجای خود قرار دهند‌.

اما قسمت مهم تر ماجرا آنجاست که این دسته از خدمات دندان پزشکی نیز میتواند تحت پوشه بیمه طلایی دندان پزشکی قرار بگیرد

در این مقاله میخواهیم در مورد یکی از راه های زیبا تر کردن دندان یا همان ارتودنسی توضیحاتی ارائه دهیم.
پس با ما همراه باشید.

ارتودنسی چیست

ارتودنسی دندان ابزاری است برای مرتب کردن دندان هاییست که یا به طور ذاتی و ژنتیکی نامرتب هستند و یااینکه بر اثر حادثه ای این اتفاق افتاده است.
ازاین رو اگر دندان هایی نامرتب باشند و یااینکه درست روی هم قرار نگیرند، مثلا اینکه فک بالا یا پایین جلوتر یا عقب تر از جای استاندارد باشند.
بنابراین پزشکان از طریق سیم کشی دندان ها میتوانند طی مدتی دندان هارا به جای اولیه خود برگردانند‌.
که البته زمان درمان اصلا مشخص نیست و بسته به مقدار نامرتب بودن دندان ها این زمان میتواند کاملا متفاوت باشد.

انواع ارتودنسی

درواقع دو نوع ارتودنسی وجود دارد‌

  1. ثابت
  2. متحرک

ارتودنسی ثابت

این روش از جمله روش های متادول متخصصان برای ترمیم دندان های بیماران است. چرا که روشی پر بازده و درمانگر است که میتواند طی مدتی دندان ها را به جای مناسب آنها برگرداند.

ارتودنسی ثابت شامل چند بخش است:

۱_براکت ۲_سیم ۳_بند

بندها شبیه حلقه هستند که به دور دندان ها کشیده میشوند و ثابت باقی میمانند و همانند لنگر عمل میکنند‌.
بندها تا دندان های انتهایی کشیده میشوند و در آنجا محکم میشوند‌.

براکت ها: براکت ها معنولا روی دندان های جلو کار گذاشته میشوند سپس سیم ها از داخل براکت ها عبور میکنند سپس بندها کاملا فیکس میشوند‌.
این سیم ها کاملا محکم دور دندان ها قرار میگیرند و دندان ها را تحت فشار قرار میدهند تا در سر جای خود قرار بگیرند، این توازن بین دندان ها در یک روز و دوروز و چندماه معمولا صورت نمیگیرد‌. البته که بسته با میزان نامرتبی دندان ها دارد ولی عموما درمان از چند ماه تا چندسال طول میکشد.

فضا نگهدارنده ثابت چیست

همانطور که میدانید انسان در طول زندگی اش دو بار رویش دندان دارد‌ یک بار دندان های شیری و دیگری دندان های اصلی. البته اگر رویش ۴دندان عقل را در نظر نگیریم.
خب دندان های کودکان در ۷سالگی شروع به رویش افتادن میکنند و کم کم دندان های اصلی شروع به رویش.

دندان های شیری که دانه دانه می افتند در کنار آن دندان های اصلی میرویند‌.
گاهی دندان های اصلی که میروند ممکن است به سمت جای خالی دیگر دندان ها متمایل شوند و رویش دندان بعدی را به خطر اندازند. ازاین رو دندان پزشکان میتوانند با ارتودنسی این فضا را برای رویش دندان اصلی حفظ کنند تا دندان ها کج رشد نکنند.

ارتودنسی متحرک

گاهی مشکلات مروبط به دندان بسیار خفیف هستند به طوری که با وارد آمدن فشار اندکی میتوانند درست سرجای خود قرار بگیرند. در چنین مواقعی متخصصان دندان پزشک از ارتودنسی متحرک جهت مرتب کردن دندان ها استفاده میکنند. قسمت خوب این ارتودنسی ها در این است که فرد میتواند حین مسواک زدن یا غذا خوردن و نخ دندان کشیدن ارتودنسی را از دهان خارج کند و این واقعا نکته مثبت ماجرا است‌

هزینه ارتودنسی دندان

در واقع ارتودنسی دندان جز درمان های پر هزینه دندان پزشکی است ولی بازهم بسته به نوع ارتودنسی و مدت زمانی که درمان طول بکشید این هزینه میتواند کاملا متغیر و متفاوت باشد.
پس نمیتوان به طور قطع هزینه مشخصی برای آن‌در نظر گرفت و تنها چیزی که مشخص است این هزینه کم نیست و قاعدتا چشمگیر میباشد چرا که روشی کاملا درمانی و کارآمد است به طوری که بسیاری از مشکلات دندانی را حل میکند از ناتوازن بودن دندان ها و فک ها گرفته، تا دندان های کج و نامرتب.

پس هزینه ای که بابت آن پرداخته میشود ارزشش را خواهد داشت.

این هزینه حتی به نسبت شهری که در آن زندگی میکنید و یا کلینیکی که به آن مراجعه میکنید و یا حتی پزشک متخصصی که انتخاب میکنید قطعا متفاوت خواهد بود. پس اگر میخواهید از هزینه هایتان آگاه شوید بهتر است پس ار مراجعه و معاینه دندان هایتان متوجه آن شوید‌

بیمه کارت طلایی و هزینه ارتودنسی

همانطور که میدانید هزینه های دندان پزشکی و همینطور هزینه ارتودنسی بسیار زیاد و سرسام آور است. تقریبا بیمه های خدمات درمانی ام در این مورد کاری نمیکنند و شما را تحت پوشش قرار نمیدهند چرا که دندان ها جز زیبایی صورت محسوب میشوند پس تحت پوشش نیستند مگر درموارد خاص‌.

ولی ما شما را تنها نخواهیم گذاشت و راه حلی برای این مشکل داریم.

کارت طلایی دندان پزشکی نوعی بیمه کارت طلایی دندان پزشکی است که میتواند دندان های شما را تحت بیمه قرار دهد و تخفیفاتی از ۳۰تا ۷۰درصد را بر هزینه های شما اعمال کند. ازاین رو به شما اطمینان خاطر میدهیم که با مراجعه به مراکز صاحب امتیاز کارت طلایی ازاین تخفبفات شگفت انگیز بهره مند شوید.

و همانطور که همیشه گفته ایم، هدف ما لبخند زیبای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *