انواع ارتودنسی دندان, ارتودنسی دندان, هزینه ارتودنسی

مقدمه ( انواع ارتودنسی دندان ): ارتودنسی یکی از بهترین روش ها برای مرتب کردن و رفع کجی و جا به جایی دندان هاست. درواقع ارتودنسی از آن دسته خدماتِ دندان پزشکی است که تقضا کننده زیادی دارد، بنابراین تصمیم گرفتیم این خدمات تحت بیمه کارت طلایی قرار دهیم. در واقع همواره در طول تاریخ افراد به دلایل مختلف دندان هایی نامرتب داشته اند. این نامرتب بودن میتواند شامل جلو یا عقب بودن فک ها، کج بودن دندان ها باشد که در گذشته هیچ راه حل و درمانی نداشت.

ولی امروزه با پیشرفت علم و فناوری، اورتودنسی به عنوان بهترین و موثر ترین روش برای مرتب کردن دندان ها پا به عرصه علم دندان پزشکی نهاد و مشکل بسیار از افراد را در مدت چندماهه تا چندساله حل کرد.

احتمالا شمایی که اینجا هستید و به دنبال افزایش اطلاعات در مورد این روش هستید، مشکلاتی از قبیل نامرتبی و کج بودن دندان ها دارید. ولی لازم است این نوید را به شما بدهیم که دندان های شما با ارتودنسی به ایده آل ترین شکل خود تبدیل میشوند. حال اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در این باره بدانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

انواع ارتودنسی دندان

بسته به مشکلاتی که دندان هایتان دارند و میزان شدید یا خفیف بودن این مشکلات نوع ارتودنسی متناسب برای دندان شما متفاوت خواهد بود که البته این تشخیص بر عهده دندان پزشک شما است.
پس سعی کنید در انتخاب دندان پزشکتان دقت کنید تا بنابر تخصص و میزان مهارتی که دارد، بهترین روش و بهترین راهکار را به شما ارائه دهد.

ارتودنسی در سه نوع است:

  1. ارتودنسی متحرک
  2. ارتودنسی ثابت
  3. ارتودنسی لینگوال یا مخفی
  4. ارتونسی دیمون

هریک ازاین روش ها بسته به جنس دندان های شما، حساسیت هایی کخ دارید و میزان مشکل و انحراف دندان های شما تجویز میشود. پس اگر دندان پزشکتان تشخیصی داد، موافقت کنید و اصرار برای انتخاب نوع دیگری از ارتودنسی نداشته باشید.

ارتودنسی متحرک

یکی از انواع ارتودنسی دندان ارتودنسی متحرک است که به دو دسته تقسیم میشود:

  1. آنهایی که فقط برای حرکت های ساده دندان ها است.
  2. آنهایی که برای به حرکت دادن فک بالا و پایین استفاده میشود. درواقع این دستگاه یک نیرویی را از طریق سیم ها و فنر ها و پیچ ها به دندان ها وارد میکنند.

ارتودنسی متحرک برای حرکت های tipping یا جنبشی دندان ساخته شده اند به طوری که میتوان حتی برای دندان هایی با میزان انحراف زیاد مورد استفاده قرار گیرند. البته ممکن است این روش نسبت به ارتودنسی ثابت زمان بیشتری را بطلبد

مزیت ارتودنسی متحرک

این ارتودنسی را باید حتی هنگام خواب در دهان خود داشته باشید مگر اینکه تشخیص پزشک چیز دیگری باشد.
اما نکته مثبت این روش آن است که میتوانید هنگام خوردن و آشامیدن آن را از دهانتان خارج کنید تا:

  1. هنگام خوردن و آشامیدن اذیت نشوید
  2. تکه های غذا روی دندان هایتان باقی نماند.

چرا که در ارتودنسی ثابت این امکان وجود ندارد و فرد باید دائما زیر ارتودنسی هارا تمیز کند، در غیر این صورت به مرور زمان و ماندن تکه های غذا در زیر براکت ها سبب پوسیدگی و حتی تغییر رنگ دندان ها میشود

ارتودنسی ثابت چیست ؟

یکی از انواع ارتودنسی دندان ارتودنسی ثابت است. در این روش لازم است پزشک متخصص با دقت دندان های شمارا معاینه کند. سپس بیمار از مشکلاتی که دندان هایش دارد صحبت میکند‌. متخصص هم با معاینات دقیق و بررسی ناهنجاری ها تشخیصش را درخصوص نوع ارتودنسی شما میدهد. البته دندان پزشک برای اینکه از تشخیص خود مطمعن شود از عکس های OPG استفاده میکند تا دقیق بررسی کند ریشه های دندان در چه وضعیتی قرار دارند. سپس با تجویز ارتودنسی، ثابت هزینه ارتودنسی و روند درمانی آن را توضیح میدهد. پس از آن از دندان های شما قالب گیری میکند، تا بتواند سیم هایی بااندازه درست برای شما بسازد.

ارتودنسی لینگوال

در این روش دندان پزشک سیم های ارتودنسی را در قسمت داخلی دندان قرار میدهد. بااین روش شکل ظاهری دندان ها به هم نمیریزد به همین دلیل هم هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت و متحرک خواهد داشت.

ارتونسی دیمون

یکی از روش هایی که امروزه خیلی پر طرفدار است و حتی تاثیر بهتر و بیشتری دارد، ارتودنسی دیمون است. در این روش از براکت های روشن مورد استفاده قرار میگیرد که سیم های آن قابلیت تحرک و جا به جایی در براکت ها را دارند. در این روش میتوان با جا به جا کردن و تنظیم کردن سیم ها فشار را بر روی دندان ها تنظیم کرد. البته این روش برای همه بیماران کارایی ندارد و بهتر است انتخاب آن بر عهده دندان پزشک باشد. اما چون براکت های این روش کمتر قابل دید هستند بنابراین طرفداران بیشتری دارد.

هزینه ارتودنسی دندان

همانطور که گفته شد ارتودنسی چند نوع مختلف دارد و بسته به میزان انحراف و کج بودن دندان ها و نوع ارتودنسی که برای شما تجویز میشود هزینه ارتودنسی دندان متغییر خواهد بود. بنابراین اگر میخواهید از تعرفه ارتودنسی اطلاع کسب کنید بهتر است به یک دندان پزشک ماهر مراجعه کنید تا با معاینه دقیق دندان هایتان میزان هزینه درمانتان را مشخص کند. درواقع این هزینه هرچقدر هم که باشد ارزشش را دارد تا زیبایی را به دندان های شما برگرداند چرا که دندان و لبخند زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس میشود. چه بسا افراد زیادی هستند که به همین دلیل از داشتن ارتباط اجتماعی درست و سالم محروم اند. پس برای هر چه زیبا تر شدن خودتان از هیچ کاری دریغ نکنید.

کارت طلایی دندان پزشکی

با همه حرفایی که گفته شد شاید برخی از شما بگویید؛ با اینکه دوست داریم دندان هایمان را زیبا کنیم و برای آنها هزینه کنیم‌ ولی هزینه آن را نداریم. و من همینجا به شما میگویم اصلا نگران نباشید.
کارت طلایی دندان پزشکی آمده است تا مشکل هزینه را از دوش شما بردارد. در واقع این بیمه به شنا این امکان را میدهد که خدمات دندان پزشکی خود را با کمترین هزینه انجام دهید. این کارت تخفیفی ۳۰تا ۷۰ درصدی را بر خدمات شما اعمال میکند و این میزان میتواند متغیر باشد. همانطور که مشخص است این تخفیف واقعا شگفت انگیز است و مشکل هزینه را تا حد زیادی برطرف کرده است. در واقع ما آمده ایم لبخند زیبا را به شما هدیه دهیم پس شما هم در این مسیر با ما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *