انواع عمل های لاغری

از آنجایی که امروزه سبک زندگی مردم طوری سازمان دهی شده است که افراد بسیار زیادی دچار اضافه وزن هستند لازم دانستیم در این مقاله به انواع عمل های لاغری و سایر روش های لاغر شدن بپردازیم. امروزه آپارتمان نشینی، شغل های اینترنتی و پشت میزی و صنعت غذا سبب شده است درصد بالایی از افراد جامعه دچار اضافه وزن شده اند. از طرفی ورزش نکردن و تغذیه نامناسب عاملانی بر تکمیل این فرآیند چاقی مفرط هستند که اگر خیلی زود از آن جلوگیری نشود مشکلات زیادی به بار خواهد آورد. در همین راستا ما تصمیم گرفتیم مقاله ای آماده کنیم که در آن به عاملان چاقی و روش های کاهش وزن بپردازیم. پس چنانچه شما نیز درگیر این ماجرای چاقی و اضافه وزن هستید این مقاله از وبسایت کارت طلایی را تا انتها مطالعه کنید.

 

نقش تغذیه در اضافه وزن و انواع  لاغری

پیش از آنکه به معرفی انواع عمل های لاغری بپردازیم لازم است به نقش تغذیه در این مشکل اشاره کنیم.‌امروزه صنعت غذا با توجه به تولید انبوه و بیشمار مواد غذایی مختلف به نوعی باعث ایجاد عادات بد غذایی در مردم شده است. شیرینی جات و خوراکی های مختلف که سرشار از قند و چربی هستند وارد تغذیه روزانه افراد شده اند و سلامت جسمی آن ها را تحت تاثیر قرار داده اند. از طرفی طعم و مزه های متفاوت و خوشمزه این خوارکی ها سبب اعتیاد و مصرف بی رویه شده است و تمامی این عوامل دست در دست هم داده اند که انسان امروز نتواند جلوی اضافه وزن خود را بگیرد. با تمامی این تفاسیر میتوان فهمید که مشکل بزرگ انسان امروز اضافه وزن نیست بلکه تنوع بالا مواد غذایی و در دسترس بودن آن است. یعنی حتی اگر یک فرد بتواند با روش های غیر طبیعی خود را لاغر کند باز هم به سبب در دسترس بودن مواد غذایی مضر، مجددا دچار اضافه وزن خواهد شد.

 

تاثیر انواع ورزش در اضافه وزن و لاغری

در ادامه به انواع عمل های لاغری میپردازیم. اما در این بخش لازم دانستیم به تاثیر ورزش و در تحرک به اضافه وزن بپردازیم. در گذشته سبک زندگی مردم به شکلی بود که تحرک بسیار زیادی داشتند. شغل های سخت و پرتحرک مانند کشاورزی و دامپروری و غیره سبب شده بود که افراد در طول روز کالری بسیار زیادی بسوزانند. از طرفی زن های خانه برای شستن ظرف و لباس لازم بود صدها متر مسیر را طی کنند تا به سر چشمه و چاه برسند. همین امر خود باعث جلوگیری از اضافه وزن میشد. اماسبک زندگی د شغل های امروزی کاملا متفاوت است. زندگی آپارتمانی، سبک شدن کارهای خانه و منزل، شغل های کارمندی و پشت میزی، ماشین ها و وسایل نقلیه راحت همگی سبب شده اند که افراد دچار اضافه وزن شوند. بنابراین پزشکان توصیه میکنند حال که به طور طبیعی افراد تحرک پایینی دارند پس ورزش کردن و پیاده روی آن هم به صورت روزانه بسیار مهم است. ورزش کردن سبب کالری سوزی و سلامت جسم و روح میشود و از بسیاری بیماری های ناشی از بی تحرکی و یکجانشینی جلوگیری میکند.

 

عمل لاغری چربي شكم

 

انواع عمل های لاغری

اما در این بخش به معرفی انواع عمل های لاغری میپردازیم. جالب است بدانید همین مردمی که طی یک سبک زندگی ناسالم و مصنوعی دچار اضافه وزن مفرط شده اند، مجددا سعی دارند از روش های ناسالم و مصنوعی کاهش وزن داشته باشند. روش هایی که شامل جراحی های سخت و سنگین و پرعوارض هستند جای رژیم و ورزش درست و اصولی را گرفته اند چرا که سرعت بالا و نتیجه بخشی چشم گیری دارند. با این حال گاهی بر اساس تشخیص پزشک این عمل ها برای افراد لازم و ضروری است. در ادامه به توضیح و معرفی این‌ قبیل جراحی ها میپردازیم:

 

۱_انواع عمل های لاغری بای پس معده

یکی از معروف ترین و مرسوم ترین روش های کاهش وزن، عمل بای پس معده است.  در این روش اول بخش بالایی معده برش داده شده ولی جدا نمیشود. در اینجا  معده مستقیما به روده وصل میشود. مشخصا در این روش حجم معده کاهش یافته و فرد حتی اگر هم بخواهد قدرت خوردن غذای بیشتری را ندارد. از طرفی چون بخش بزرگی از معده عملکردی ندارد پس سلول های جذب کننده کاهش یافته و غذا به کمترین میزان جذب بدن میشود. جالب است بدانید بخش باقی مانده از معده طی این جراحی تنها قادر است ۲۸ گرم مواد غذایی در خود جای میدهد.

 

۲_انواع عمل لاغری لاپاراسکوپی

یکی دیگر از انواع عمل های لاغری به عمل لاپاراسکوپی معده برمیگردد. طی این عمل یک وسیله باند مانندی را در بخش بالایی معده تعبیه میکنند. این وسیله باند مانند شبیه کمربند شلوار بوده که البته امکان باد کردن آن وجود دارد. وقتی این وسیله باد میشود در قسمت ورودی معده یک فضایی شبیا به پاک تشکیل میشود.

 

۳_انواع عمل های لاغری اسلیو معده

در عمل اسلیو معده بخش بزرگی از معده برش داده شده و برداشته میشود. از آنجایی که طی این جراحی معده شبیه به چیزی مانند آستین یا تیوپ میشود بدان اسلیو میگویند. طبیعتا در این عمل معده فرد بسیار کوچک شده و حجم غذای کمی را جای میگیرد. هضم و جذب هم به کمترین شکل ممکن صورت میگیرد.

 

عوارض انواع عمل های لاغری

متاسفانه اگرچه انواع عمل های لاغری بازدهی بالایی دارند اما دارای عوارض بسیار زیادی هستند که در اینجا بدان اشاره میکنیم:

  • درد فراوان و دوره نقاهت طولانی
  • امکان نشست و پارگی معده
  • کمبود ویتامین های مفید بدن
  • سوهاضمه و مشکل در دفع
  • امکان باز گشت چاقی در صورت عدم رعایت رژیم
  • رفلاکس معده و مشکلات متعدد گوارشی
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
  • کاهش وزن سریع و در نتیجه آن ریزش مو و کمبود ویتامین بدن

 

سخن آخر

در نهایت لازم است بدانید که اگر در شرایط ویژه و اضطراری نیستید انجام عمل های لاغری در اولویت نیست. در این شرایط رژیم غذایی مناسب و ورزش اولویت است و شما میتوانید به کمک آن به وزن ایده آل خود دست یابید. تقلید از سوشال مدیا را کنار بگذارید و شرایط جسمی خود را بسنجید. از صیف ترین روش ها برای کاهش وزن استفاده کنید و تا حد ممکن از جراحی ها و روش های تهاجمی استفاده نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *