بهترین رنگ کامپوزیت

دندان یکی از پیچیده ترین نکاتی است که بیمار و دندان پزشک پیش از نصب کامپوزیت باید در انتخاب آن دقت کنند. معمولاً دندانپزشک برای آنکه بداند بهترین رنگ کامپوزیت دندان چیست و کدام را انتخاب کنیم . استاندارد هایی را که برای تعیین و دسته بندی رنگ دندان وجود دارد؛ در نظر می‌گیرد و در خصوص آنها با بیمار مشورت می‌کند.

 

انواع رنگ کامپوزیت دندان

 

اولین مرجعی که دندان پزشک به آن مراجعه می‌کند؛ راهنمای سایه دندان ‌ها است که رنگ دندان را به چهار دسته بندی A، B،C ، D تقسیم می کند که به ترتیب مربوط به رنگ دندان قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز می شود.این چهار دسته سایه های استاندارد با درجه بندی شدت روشنی سایه ها توسط شماره‌ های ۱، ۲، ۳، ۴ تفکیک می‌شوند که از میان این درجه بندی شماره ۱، روشن ترین سایه است.

هر دسته بندی، طیفی از سایه های متفاوت را در نظر می گیرد .که برای کامپوزیت ونیر های مختلف، تولید و به بازار عرضه شده است.به عنوان مثال رنگ رزین های کامپوزیت که در دسته بندی قهوه ‌ای مایل به قرمز تولید شده‌اند . برای افرادی که طیف رنگ دندان آنها در دسته بندی خاکستری مایل به قرمز قرار دارد، مناسب نیست.این دسته بندی ها به دندانپزشک این امکان را میدهد تا بهترین رنگ را بین رنگ های موجود در یک دسته بندی، طبق سلیقه مشتری و منطبق با رنگ دندان های طبیعی او انتخاب کند.

 

متداول ترین سایه های رنگ استاندارد به کار رفته در رزین کامپوزیت در دسته بندی های زیر ارائه می‌شود:

 

A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, B3, C3, CV, CVD, BW, XBW

 

دندانپزشک چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب می کند؟

 

دندانپزشک با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند پوست، چشم، موها و حتی شخصیت، حرفه کاری و سلیقه مشتری بهترین سایه را در دسته بندی تعیین شده انتخاب می‌کند تا کامپوزیت دندان بیشترین سازگاری را با سایر دندانهای طبیعی داشته باشد.برای استفاده از راهنمای سایه های رنگ دندانپزشک ترکیبی از کامپوزیت رزین ها و رنگ های مختلف را کنار دندان های شما قرار می دهد تا بهترین را پیدا کند .سپس شما می توانید در پایه های رنگ موجود در دسته بندی انتخاب شده توسط پزشک، جستجو کنید و به عنوان مثال روشن ترین و سفید ترین رنگ آن دسته بندی را به عنوان رنگ کامپوزیت ونیر خود انتخاب نمایید.

 

دندانپزشک برای طبیعی تر و واقعی تر به نظر رسیدن از تکنیک لایه گذاری استفاده میکند.در حقیقت از یک پایه رزین کامپوزیت برای لایه میانی و از رنگ هایی که سفیدتر و درخشان تر هستند؛ در لبه های دندان ‌ها استفاده می‌کند و این رزین ها را به صورت لایه لایه روی هم و روی دندان ها شکل می دهد تا رزین های کامپوزیت نیز مانند دندان طبیعی خود بیمار در ناحیه میانی و در اطراف لبه های دندان شفاف تر به نظر برسند.بنابراین رنگ انتخابی شما برای کامپوزیت به عنوان پایه در نظر گرفته می شود و دندانپزشک با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد؛ از سایه های رنگ مختلف برای ترکیب کردن آن با پایه استفاده کرده و ظاهری طبیعی تر خواهد بخشید.

 

چگونه تشخیص دهیم بهترین رنگ کامپوزیت دندان چیست ؟

 

نمیتوان یک دستورالعمل کلی ارائه داد.بهترین رنگ کامپوزیت باید طبق ظاهر هر فرد به نحوی انتخاب شود که تضاد و کنتراست زیادی بین رنگ دندان ها و پوست بیمار وجود نداشته باشد تا طبیعی تر به نظر برسد. سایه های درخشان و سفید برای سلبریتی ها و افراد مشهور مناسب تر است. در حالی که سایه های رنگ طبیعی تر برای افراد معمولی انتخاب می شود و هرچه پوست تیره تر باشد باید رنگ کامپوزیت دندان نیز به سمت سایه های تیره تر لایه گذاری شود.به عنوان مثال بهتر است افرادی با پوست های روشن که موهای بور نیز دارند؛ از سایه های رنگ سفید تر استفاده کنند تا ظاهر دندان هایشان نیز تضادی با رنگ مو و پوست آنها نداشته باشد. انتخاب رنگ A1 و A2 برای افرادی که پوست روشن و موی تیره ای دارند؛ متداول تر است.

 

افراد معمولی بهتر است مانند سلبریتی ها، سفید ترین نوع سایه دندان را انتخاب نکنند. هرچند همه افراد ترجیح می دهند؛ چهره شان مانند بازیگران و سلبریتی ها زیبا و جذاب به نظر برسد اما افراد معمولی باید در جامعه، ظاهر طبیعی تری داشته باشند.انتخاب سفید ترین رنگ مانند سلبریتی ها موجب میشود؛ دندان های افراد معمولی که به خصوص پوست سبزه و استاندارد دارند؛ بیش از حد جلب توجه کند و غیرطبیعی به نظر برسد.همچنین افرادی که پوست تیره ای دارند بهتر است سایه های رنگ کمی تیره تر را انتخاب کنند تا رنگ دندان های شان تضاد ناخوشایند با رنگ پوست آنها نداشته باشد.معمولا رنگ A2 و A3 برای افرادی که پوست آنها معمولی است؛ انتخاب مناسبتری است.

 

سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان

 

زمانی که کامپوزیت ونیر ها برای اصلاح طرح لبخند به مراکز دندانپزشکی زیبایی راه پیدا کردند؛ سایه های رنگ طبیعی تر از درجه A3 بیشترین طرفدار را در میان افرادی که برای پوشاندن عیوب ظاهری دندانها، کامپوزیت دندان را انتخاب میکردند؛ متداول شده بود.اما با گذشت زمان به علت استفاده بیش از حد بازیگران و سلبریتی ها از رنگ های روشن در طیف سایه A1 و B1 سلیقه بیماران نیز تغییر کرد و از رنگ های طبیعی تر به رنگهای بسیار روشن روی آوردند.در حال حاضر سفید ترین رنگ است که بیشتر برای افراد مشهور، بازیگران ایرانی و سلبریتی ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ طیف A1 و B1 است.

برای افراد معمولی، سفید ترین از طیف A3 انتخاب می شود که طبیعی تر به نظر می رسد و با این که روشن و شفاف است؛ جلب توجه چندانی نمی کند.طیف رنگ B1 به اصطلاح همان لبخند هالیوودی نامیده می شود و برای افراد معمولی چندان مناسب به نظر نمی رسد.با این وجود در دندانپزشک طبق سلیقه بیمار طیف رنگ مناسب را انتخاب خواهد کرد.می توانید به وسیله کارت طلایی از کلیه مراکز طرف قرارداد با تخفیفات ویژه استفاده نماید.

 

پرطرفدارترین رنگ کامپوزیت دندان چیست و کدام را انتخاب کنیم؟

 

همانطور که پیش از این اشاره کردیم؛ سه طیف رنگی A1، B1 و A3 ، در حال حاضر بهترین هستند که برای سلبریتی ها و افراد مشهور مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما طیف های دیگری نیز برای رزین های کامپوزیت تولید شده و به بازار عرضه شده اند که کاربرد های خاص خودشان را دارند. از این میان برای آشنایی بیشتر شما به چند مورد اشاره می کنیم:

 

  • سایه رنگ XL از برند Kerr

 

طیف رنگ کامپوزیت XL که توسط شرکت Kerr آمریکا به عنوان یکی از مشهورترین سازندگان کامپوزیت دندان ارائه می‌شود نیز جزو سایه های رنگ متداول مورد استفاده توسط بیماران است که البته جزو طیف های سفید به حساب نمی آید اما این رنگ کامپوزیت کاملا طبیعی به نظر می رسد و کیفیت و مقاومت بالایی دارد. چون این طیف به راحتی با سایر دندانهای طبیعی اکثر بیماران مطابقت دارد؛ استفاده از آن گسترش پیدا کرده است.

 

  • سایه رنگ BW از برند شفو

 

سایه رنگ BW از برند شفو که جزو برند های معتبر کامپوزیت‌ دندان ژاپنی است .سفید ترین رنگ و در اصطلاح همان لبخند هالیوودی ارائه شده توسط این برند می باشد. رزین های کامپوزیت شفو با سایه رنگ BW درخشندگی فوق العاده ای دارند و از لحاظ فیزیکی خصوصیات و کیفیت مرغوبی را دارا می باشند و به علت مقاوم بودن در برابر سایش، چسبندگی مناسب و سازگاری با بافت دهان و دندان، رزین های کامپوزیت مارک شفو در مطب‌ های دندانپزشکی اکثر کلینیک های درمانی و مراکز زیبایی برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار میگیرد.

 

دلیل سفید کردن دندان های طبیعی افراد،قبل از انجام کامپوزیت

معمولاً به افرادی که رنگ دندان هایشان تا حدودی زرد شده و تصمیم گرفته اند با استفاده از کامپوزیت ونیر رنگ دندان های خود را روشن کنند؛ توصیه می شود تا برای جلوگیری از عدم انطباق رنگ کامپوزیت ونیر و سایر دندان های طبیعی، ابتدا دندان های خود را با روش های سفید کننده مانند بلیچینگ روشن کنند و سپس از سایه های رنگ دو تا سه درجه روشن تر از دندانهای طبیعی خود برای اصلاح طرح لبخند استفاده کنند.تغییر تدریجی رنگ دندان ها طبیعی است اما در صورتی که دندان ها به شدت زرد شده و یا تغییر رنگ داده باشد نباید پیش از سفید کردن آنها اقدام به نصب کامپوزیت ونیر نمود چون نتیجه کار به اندازه ای که بیمار انتظار دارد؛ زیبا و جذاب نخواهد بود.

 

چه نکاتی را برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان در نظر بگیریم؟

 

هنگام انتخاب بهترین رنگ باید به این نکته دقت کنید که یک درجه تغییر در سایه شاید به نظر محسوس نرسد اما زمانی که تمام کامپوزیت ها کنار یکدیگر قرار می گیرند؛ یک درجه تغییر رنگ می تواند دو تا سه برابر در روشن تر یا تیره تر نشان دادن دندان ها موثر باشد.با توجه به تعرفه خدمات دندانپزشکی می توانید برای انجام تمام امور مربوط به دندان اقدام کنید.

برخی از بیماران ۷ تا ۹ برابر رنگ روشن تری را برای کامپوزیت ونیر خود نسبت به سایر دندانهای طبیعی انتخاب می کنند؛ شاید از نظر آنها طرح لبخند زیبا، جذاب، شفاف و سفید شده باشد اما در نظر دیگران این تفاوت رنگ با دندانهای طبیعی مجاور چندان خوشایند نیست و کاملا مصنوعی به نظر میرسد.

 

یکی از مواردی که برای انتخاب بهترین رنگ باید مورد توجه قرار گیرد؛ رنگ سفیدی چشم بیمار است.در صورتی که انجام این کار تضاد زیادی با رنگ سفیدی چشم داشته باشد؛ معمولاً غیرطبیعی به نظر میرسد.

 

برای انتخاب مناسب ترین رنگ  بهتر است پیش از شروع جلسه کامپوزیت دندان های خود را با استفاده از روش های سفید کردن دندان تا حد ممکن سفید کنید؛ به این ترتیب رنگ کامپوزیت ونیر ها انطباق بهتری با سایر دندان های طبیعی شما خواهد داشت و با گذشت زمان غیرطبیعی به نظر نمیرسد.

 

بهتر است زمانی که برای سفید کردن دندان ها مراجعه می کنید؛ روشن ترین و سفید ترین رنگ ممکن را انتخاب نمایید.اما برای انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر از بین سایه های رنگ موجود ۷ تناژ متوالی که نزدیکترین رنگ را به دندان شما دارند؛ رنگ میانی آنها را به عنوان بهترین رنگ کامپوزیت دندان انتخاب کنید.

 

مراکز زیبایی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *