بیمه دندانپزشکی چیست, بیمه دندانپزشکی, کارت طلایی

بیمه دندانپزشکی چیست ؟ مقدمه: احتمالا میدانید که در ایران و اغلب کشور ها یا بیمه دندان پزشکی وجود ندارد یا اینکه این بیمه بسیار محدود است و فقط موارد محدودی را شامل میشود.
مثلا در ایران اکثر بیمه ها فقط ترمیم های سطحی و جزئی را تحت پوشش قرار میدهند ازاین رو اکثر مردم در تامین هزینه های دندان پزشکی خود دچار مشکل هستند. درواقع دندان از آن مواردی است که علاوه بر سالم بودن نیاز به زیبایی ام دارد.

چرا که دندان تاثیر بسزایی در زیبا نشان دادن ما دارد بنابراین اکثر مردم فقط با ترمیم های جزئی قانع نمیشوند و نیاز دارند که اقداماتی جهت زیبا تر شدن دندان هایشان انجام دهند اگرچه با مشکل مواجه میشوند زیرا همانطور که گفته شد بیمه ها هر چیزی را تحت پوشش قرار نمیدهند و خدمات زیبایی نیز جز همین محدودیت هاست.

با این حال موسسات غیر دولتی هستند که با دریافت تعرفه های اندکی، این خدمات را تحت پوشش بیمه خود قرار میدهند. یکی از این بیمه ها کارت طلایی دندان پزشکی است که با استفاده از آن میتوانید تمامی خدمات دندان پزشکی خود را با کمترین هزینه انجام دهید. در این مقاله برخی از این خدمات که تحت پوشش بیمه دندانپزشکی کارت طلایی هستند آورده شده است. پس با ما همراه باشید:

لمینت دندان چیست ؟

یکی از خدماتی که تحت پوشش بیمه دندان پزشکی کارت طلایی قرار میگیرد، لمینت و کامپوزیت دندان است. لمینت امروزه مورد استقبال مردم در سرتاسر جهان قرار گرفته است. درواقع اگر دندان های فردی به هر دلیلی نامرتب باشند یعنی فاصله داشته باشند و یا رنگشان به هر دلیلی تغییر کرده باشد میتواند از لمینت استفاده کند. لمینت یک لایه معمولا از جنس سرامیک است که روی دندان قرار میگیرد و ظاهر دندان ها را بسیار سفید و زیبا و مرواریدی میکند. با همه این تفاسیر لمینت جز خدمات زیبایی محسوب میشود و تحت پوشش بیمه دندان پزشکی دولتی قرار نمیگیرد و فقط برخی شرکت های خصوصی آن را تحت پوشش قرار داده اند.

بلیچینگ دندان چیست ؟

دندان ها ممکن است طی عوامل مختلف اعم از: خوردن نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، استعمال دخانیات و عدم بهداشت دهان و دندان تغییر رنگ دهند. این تغییر رنگ به گونه ای است که با مسواک زدن رفع نمیشود و تنها راه آن بلیچینگ دندان است. بلیچینگ فرآیندی است که طی آن دندان پزشک به وسیله مواد شیمیایی مخصوصی دندان ها را سفید و زیبا میکند. این نوع از خدمات نیز جز خدمات زیبایی محسوب میشود و تحت بیمه دندان پزشکی قرار نمیگیرد و افراد باید به صورت آزاد اقدام به بلیچینگ کنند.

کاشت دندان چگونه است ؟

ممکن است طی حوادث مختلفی افراد دندان خود را از دست دهند. در گذشته از دست دادن دندان مساوی بود با نداشتن دندان تا پایان عمر. ولی امروزه ایمپلنت(کاشت دندان) به کمک بشر آمده تا دندانی محکم و زیبا و مطمعن، جایگزین دندان اصلی شود. درواقع پیشرفت علم به جایی رسیده که میتوانیم دندانی دقیقا مشابه و حتی بهتر از دندان اصلی خود داشته باشیم. اما از آنجایی که این روش بسیار کاربردی است هزینه زیادی هم میطلبد و تحت پوشش بیمه دندان پزشکی هم قرار نمیگیرد.

ارتودنسی چیست ؟

قالب دندان ها و فرم فک هر فردی منحصر به فرد است و به عوامل ژنتیکی و محیطی بستگی دارد. ممکن است شخصی از همان ابتدا دندان های مرتب و فک هایی به جا داشته باشد و در عین حال فرد دیگری دندان های نامرتب و فک های نامتوازن داشته باشد. برای درمان دندان ها و فک های نامرتب امروزه از ارتودنسی استفاده میشود. ارتودنسی شامل سیم هایی است که با وارد کردن فشار های کنترل شده به دندان ها باعث حرکت دندان ها در جهت درست خود میشوند. با همین فناوری امروزه اکثر افراد مشکلات فک و دندان خود را به راحتی برطرف میکنند. اما باز هم لازم به ذکر است که با وجود هزینه بالای ارتودنسی این عمل تحت پوشش بیمه دندان پزشکی قرار نمیگیرد.

جرم گیری دندان چگونه است ؟

طی عواملی چون عدم بهداشت دهان و دندان و تغذیه نامناسب، روی دندان ها را جرم میگیرد. جرم ها همان پلاک هایی که هستند که شسته نشده اند و حال لایه ای چسبناک و زرد مانند را روی دندان ها ایجاد کرده اند. در صورت عدم جرم گیری به مرور زمان جرم ها سبب تحلیل رفتن لثه و پوسیدگی دندان ها میشوند‌. این در حالیست که با جرم گیری خیلی راحت همه جرم ها از روی دندان ها پاک میشوند.

اما احتمالا همانطور که میدانید جرم گیری نیز جز خدمات زیبایی محسوب میشود و تحت پوشش بیمه دندانپزشکی قرار نمیگیرد.

هزینه دندانپزشکی و بیمه دندانپزشکی چیست

بیمه دندانپزشکی چیست ؟ تمامی خدمات دندان پزشکی نام برده با وجود تعرفه های بالا، تحت پوشش بیمه های دندان پزشکی قرار نمیگیرند چرا که معمولا جز خدمات زیبایی محسوب میشوند و این خدمات در هیچ جای دنیا تحت پوشش بیمه دولتی نیستند. با یک سرچ کوچک میتوانید به طور تقریبی هزینه لمینت، بلیچینگ، ایمپلنت و غیره را تخمین بزنید و در این صورت متوجه هزینه بسیار بالای آن خواهید شد. برای حل این مشکل موسسات غیر دولتی دست به کار شدند و با ارائه کارت طلایی دندان پزشکی بخشی از هزینه ها را تحت پوشش قرار دادند. این تخفیفات چیزی حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد هستند و همانطور که متوجه هستید این میزان تخفیف بسیار قابل توجه است.

در واقع کارت طلایی آمده تا لبخندی زیبا را مردم عزیزمان ایران هدیه دهد چرا که این روز ها همگی شاهد تورم و شرایط اقتصادی سخت هستیم. بنابراین چه از این بهتر که با یک تعامل منصفانه باری از دوش یکدیگر بر داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *