جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی نوعی عمل زیبایی محسوب میشود که در سالهای اخیر در میان افراد مختلف به خصوص خانم های مسن طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. چشم ها جزئی تاثیر گذار و مهم در صورت هستند. به طوری که  تمامی احساسات یک فرد را میتوان از چشمان او دریافت کرد. حال اگر پلک چشم به دلیل افزایش سن دچار افتادگی شده باشد میتوان باعث ایجاد یک حس ناخوشایند در خود فرد و اطرافیان شود.

افتادگی پلک میتواند ظاهر فرد را خسته و غمگین نشان دهد و خب این اصلا حس خوبی نیست. در همین راستا بلافروپلاستی یک عمل ویژه و تاثیرگذار در درمان افتادگی پلک است. اما این عمل در کنار مزایای خود عوارضی نیز به دنبال دارد که در ادامه مقاله بدان میپردازیم. پس چنانچه شما نیز بر اثر افزایش سن یا علل مختلف دچار افتادگی پلک هستید و به دنبال راهی برای درمان میگردید با کارت طلایی همراه باشید.

 

جراحی بلفاروپلاستی یعنی چه؟

 جراحی بلفاروپلاستی فرآیندی است که طی آن پوست اضافه پلک را به کمک جراحی چدا میکنند و چربی های اضافه این بخش را نیز خارج میکنند. در پایان این عمل پوست های اضافه و چربی اضافه از بین میروند و پشت پلک کاملا صاف و بدون چین و چروک میشود‌ طبیعتا به دنبال این عمل صورت جوان تر و شاداب تر به نظر میرسد. اما عمل بلفاروپلاستی فقط جنبه زیبایی ندارد این عمل میتواند جنبه درمانی نیز داشته باشد‌. به طوری که با انجام آن از بروز خطرات احتمالی در زمینه بینایی جلوگیری میشود. پس نمیتوان به این عمل فقط به عنوان یک عمل زیبایی نگاه کرد. اما لازم است پسش از هر گونه اقدامی با پزشک خود مشورت داشته باشید. سپس طبق نظر پزشک عمل کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. جالب است بدانید در کشورهای آسیای شرقی از بلافرو پلاستی به منظور بزرگ تر کردن سایز چشم استفاده میکنند.

 

مدت زمان جراحی بلفارو پلاستی و سن مناسب برای این کار چقدر است؟

معمولا عمل بلفاروپلاستی ۲ الی ۳ ساعت به طور می انجامد. بعد از عمل نیز فرد بدون بستری میتواند به خانه برگردد. در مورد سن هم باید در نظر داشته باشید که افزایش سن تنها دلیل افتادگی پلگ نیست. افتادگی پلک میتواند یک مشکل ارثی باشد و ربطی به سن نداشته باشد. از این رو حتی جوانان هم میتوانند برای این عمل اقدام نمایند. دقت داشته باشید که ماندگاری این جراحی چیزی حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است. اما ممکن است پس از گذشت این زمان و کاهش کلاژن سازی در پوست و تجمع چربی، مجددا پوست پلک حالت افتاده پیدا کند. در بخش بعدی مقاله به برخی از مزایای جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی میپردازیم.

 

مزایای جراحی بلفاروپلاستی

در این بخش به برخی از فواید جراحی بلفاروپلاستی میپردازیم:

 • اگر حجم چربی ها و پوست اضافی در پلک افزای یابد باعث سنگین شدن پلک بالایی میشوند. همین سنگین به مروز زمان میتواند باعث آسیب به بینایی فرد شود. حال اگر بتوان با عمل جراحی این چربی ها و پوست های اضافی را جدا کرد از این مشکل جلوگیری میشود.
 • چربی های اضافی اطراف چشم سبب ایجاد چین و چروک در این بخش میشوند.از طرفی افزایش چین و چروک و پف اطراف چشم باعث بالانشان دادن سن افراد میشود. بنابراین با عمل بلفاروپلاستی میتوان به شکل چشم گیری از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کزد.
 • در نهایت نیز بلفاروپلاستی تنها راه حل برای پلک های پف کرده محسوب میشود.

 

عمل بلفاروپلاستی

 

عوارض جراحی بلفاروپلاستی

اگرچه عمل بلفاروپلاستی دارای یک سری مزایا است. اما نمیتوان از احتمال خطرات این عمل جراحی چشم پوشی کرد. بنابراین در این بخش به برخی از خطرات آن میپردازیم:

 • از جمله مهم ترین مشکلات این عمل امکان ماندگاری جای بخیه آن است که ممکن است ظاهری ناخوشایند ایجاد کند. البته ماندن جای زخم به مهارت پزشک و جنس پوست شما، انجام مراقبت های بعد از آن و غیره نیز بستگی دارد.
 • از آنجایی که پلک به طور مستقیم با چشم در ارتباط است هر گونه سهل انگاری ممکن است باعث آسیب جدی به بینایی فرد شود.
 • اگر عمل بلفاروپلاستی به درستی صورت نگیرد ممکن است مشکلاتی نظیر خارش چشم، خشکی چشم، عدم بسته شدن پلک، آسیب به عضله پلک و غیره ایجاد شود.

 

نکات لازم برای جراحی پلک

اگر میخواهید احتمال ایجاد عوارض در جراحی بلفارو پلاستی را کاهش دهید به نکات زیر دقت کنید:

 • پیش از هرگونه اقدامی ابتدا یک متخصص حرفه ای را شناسایی کنید. نمونه کارهای پزشک مورد نظر را بررسی کنید، از بیماران وی تحقیق کنید و سپس برای دریافت مشاوره اقدام نمایید.
 • کیلینیکی که عمل شما در آنجا صورت میگیرد را بررسی کنید. این کیلینیک باید از هر جهت مجهز باشد. دارای کادری حرفه ای باشد و از همه مهم تر تمامی نکات بهداشتی در آنجا رعایت شده باشد.
 • حدود سه هفته پیش از عمل از نوشیدن هرگونه نوشیدنی الکل دار و استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • داروهای مصرفی خود را به پزشک گذارش کنید.
 • پس از عمل نیز در صورت بروز هر گونه ناهنجاری سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا از هرگونه خطر احتمالی پیشگیری شود.

 

مراقبت های پس از جراحی بلفاروپلاستی

اگر میخواهید پس از جراحی بلفارو پلاستی احتمال بروز ناهنجاری ها را کاهش دهید به نکات زیر توجه کنید:

 • برای بهبود سریع تر تورم و کبودی استفاده از کمپرس سرد میتواند بسیار کمک کننده باشد.
 • فعالیت هایی نظیر پیاده روی آرام سمتواند به بهبود شرایط کمک کند.
 • نسخه پزشک را تهیه کنید و از ترمیم کننده های تجویز شده توسط پزشک تان استفاده نمایید. ترمیم کننده ها به بهبود هرچه بهتر و سریع تر زخم کمک میکنند.
 • در روزهای اول احتمال حساسیت به نور زیاد است اما اگر این مشکل ادامه داشت حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *