جرمگیری دندان

از گذشته تا به امروز برخی مواد طبیعی جهت سفیدی دندان استفاده میشده‌اند که افراد به علت دسترس نبودن خدمات دندان پزشکی و عدم پیشرفت علم در این زمینه ازاین روش‌ها استفاده میکرده اند تا دندان‌هایشان سفید شود. چرا که همواره دندان سفید یکی از ملاک‌های زیبایی تلقی‌ میشده‌است، چرا که دندان سفید در سراسر جهان و برای هر سلیقه‌ای زیبایی تلقی میشود. پس این قضیه محدود به زمان و مکان نمیشود و همواره یکی از گزینه های زیبایی محسوب میشده است.

حال سوال اینجاست!!! این موادی که از گذشته تا به امروز مورد استفاده بوده‌اند چه موادی بوده اند؟

نمک دریا و جوش شیرین از جمله مواد طبیعی بوده اند که همواره برای سفیدی دندان و جرم زدایی از آن استفاده میشده است. در این روش افراد ازاین مواد برای مسواک زدن بجای خمیر استفاده کرده اند و هنوزهم‌افرادی هستند که از آنها استفاده میکنند. در گذشته به علت عدم امکانات و پیشرفت علم و عدم وجود مواد شیمیایی از آن استفاده میکرده اند و اما امروزه بر اساس تحقیقات علمی صورت گرفته نمک دریا و جوش شیرین میتوانند به عنوان یک جرم زدا و یا خمیر دندان طبیعی عمل کند که علاوه بر سفیدی و پاک کنندگی دندان ها از بوی بد دهان و عفونت لثه جلوگیری میکنند. و تقریبا باید هفته ای دوبار ازاین خمیر دندان طبیعی استفاده کنید تا نتیجه دلخواه را بگیرید.

این برای اون‌دسته افرادی است که حتی نمیخواهند هزینه‌ای برای خدمات دندان پزشکی بپردازند. حتی بااینکه با کارت طلایی دندانپزشکی این خدمات تخفیف چشمگیری دارند که بین ۳۰تا ۷۰درصد کاهش تعرفه خدمات دندانپزشکی شامل این تخفیف میشود.

حال در این میان افرادی هستند که تا به حال رسیدگی کافی در جهت جرم گیری و بهداشت دهان و دندان خود نداشته اند و دندان‌هایشان جرم گرفته و همچنین تحمل خود درمانی با مواد طبیعی را نداشته و میخواهند در زمان کوتاهی به زیبایی دلخواه دندان‌های خود برسند، اینگونه افراد میتوانند به پزشک مراجعه کرده و برای جرم گیری اقدام کنند.

جرم گیری به دو روش دستی و دستگاهی صورت میگیرد که معمولا روش اول برای افرادی است که جرم کمی روی دندان‌هایشان را گرفته و با تشخصی دندان پزشک از این روش در جهت جرم گیری دندان استفاده میکنند و با یک ابزار دستی توسط دندان پزشک صورت میگیرد. روش دوم که توسط دستگاه صورت میگیرد که شامل ضربه زدن به دندان جهت پاکسازی دندان از جرم و اسپری آب جهت شست و شو استفاده میشود.

این روش به خوبی تمامی جرم هارا پاکسازی کرده و زیبایی را به دندان‌های شما برمیگرداند

جرم چیست

لایه‌ای زرد رنگ که براثر خوردن غذا و چای و قهوه و استعمال دخانیات و … برروی دندان ها تجمع میابند در حالی که در طی زمان این بهداشت دهان و دندان صورت نگرفته یعنی فرد مسواک نزده است و از نخ دندان هم‌استفاده نکرده است.

در این صورت جرم بین دندان ها و روی دندان‌ها تجمع میابد و دقیقا همین علت سبب میشود که فرد فکر کند بعد از جرم زدایی دندان‌هایش لق شده و یا فاصله دار شده‌اند چرا که جرم تمام درزو شکاف دندان‌ها را پر میکند و حتی ممکن است برخی شکستگی ها و خرابی هارا پر کند که بعد از جرم زدایی این شکستگی ها و خرابی ها مشخص شود و در اینجا فرد فکر میکند که جرم گیری سبب این اتفاق شده در صورتی که اصلا اینطور نیست فقط پاکسازی جرم ها این خرابی ها را نمایان کرده است.

همچنین حساسیت بیشتر دندان‌ها بعد از جرم زدایی به علت برداشتن لایه های جرم است که دندان ها در این حالت بهتر سردی یا گرمی مایعات را احساس میکنند و شما فکر میکنید از اثرات بد جرم زدایی است

آیا استفاده از خمیر دندان جرم گیر مضر است

میتوان گفت بله. چرا که خمیر دندان جرم گیر دارای مواد شیمیایی است که باعث ساییدگی میشوند چرا که این خمیر دندان‌ها وظیفه جرم زدایی را دارند بنابراین منطقی است که مواد تشکیل دهنده آن دارای آنزیم های قوی سایندگی باشند که باعث ایجاد خراش هایی رو دندان میشود که اگر شما این خمیر دندان را کنار بگذارید در خراشاتی که قبلا ایجاد شده است رسوبات بهتر تجمع میابند و دوباره شمارا دوچار درد سر میکنند.

پس بهتر است یا از روش های طبیعی استفاده کنید یا عمل جرم گیری را انجام دهید و مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا دوباره درگیر این جرم ها نشوید.
هرچند که در حالت معمول سالی دو مرتبه و درکمترین حالت سالی یک مرتبه باید دندان‌ها جرم گیری شوند.

ولی اصلا جای نگرانی نیست، جرم گیری علاوه براینکه یکی از خدمات با قیمت خیلی مناسب محسوب میشود اینن خدمات شامل کارت تخفیف زیبایی دندانپزشکی هم میشوند یعنی شما بااستفاده ازاین کارت میتوانید هزینه بسیار کمی را پرداخت کنید و به راحتی سالی دوبار ازاین خدمات بهره ببرید بدون اینکه نگران هزینه ها آن باشید‌.

جرم گیری یا بلیچینگ

حال فرق بین جرم گیری و بلیچینگ قدری گیج کننده است که باید خاطر نشان کرد هدف بلیچینگ بیشتر سفید شدن دندان‌هاست و حتی ممکن است فرد قبلا جرم گیری هم انجام داده باشد و این روش اصلا جنبه درمانی ندارد ولی هدف از جرم گیری بیشتر درمانی است بطوری که پلاک ها یا جرم هایی که موجب خوردگی دندان میشوند جداسازی میشوند این روش حتی باعث درمان بوی بد دهان نیز میشود پس میتوان نتیجه گرفت این دو باهم خیلی اختلاف دارند و شما میتوانید برای انتخاب مناسبترین روش به پزشک مراجعه کنید تا در این مورد برای شما تصمیم بگیرد و گاه ممکن است هردو روش را به شما پیشنهاد دهد تا دارای دندان و لبخندی زیبا و باور نکردنی شوید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *