زندگی بدون گوشی های تلفن هوشمند این روزها برای بسیاری غیرقابل تصور است. خیره شدن به موبایلبا گردنی که به جلو خم شده مانند این است که چهار توپ بزرگ بولینگ یا کودکی هشت ساله از گردنتان آویزان شده باشد.

 

خم کردن سر و نگاه کردن به پایین برای کار کردن با تلفن همراه، معادل وزنه ای 27 کیلوگرمی روی گردن شما نیرو وارد می کند.خیره شدن به موبایل آن هم با گردنی که تنها 15 درجه رو به جلو خم شده، حدود 13 کیلو فشار مضاعف به ستون فقرات وارد می کند. این نیرو مشابه این است که چهار توپ بزرگ بولینگ یا کودکی هشت ساله از گردنتان آویزان شده باشد.

 علاوه بر این، شما چندین بار در روز این کار را انجام می دهید. از همه بدتر این که هنوز نمی دانیم تأثیرات درازمدت این کار چه خواهد بود.

 ما انسان های امروزی به طور متوسط حدود دو تا چهار ساعت از شبانه روز را به پایین نگاه می کنیم تا موبایل خود را چک کنیم یا متنی از آن را بخوانیم. این کار معادل 1400 ساعت فشار اضافی در سال روی ستون فقرات گردنی (بخشی از گردن که درست بالای شانه ها قرار دارد) است.

 

خیره شدن طولانی مدت به موبایل

 

متخصصین کلینیک «جراحی ستون فقرات و توانبخشی» در نیویورک به این نتیجه رسیده اند که سر انسان بزرگسال با 4 تا 6 کیلو وزن و 15 درجه خمیدگی رو به جلو حدود 13 کیلو فشار مضاعف بر ستون فقرات وارد می کند.

این درحالی است که نگاه کردن به صفحه گوشی های موبایل اغلب با سری خمیده تر صورت می گیرد.

اگر خمیدگی گردن تا 60 درجه باشد، فشار روی ستون فقرات، گردن و کمر تا 27 کیلوگرم می رسد. ادامه این فشار موجب سفت شدن عضلات گردن، انقباض عضلات کمر و حتی ساییدگی زودهنگام دیسک مهره های ستون فقرات می شود.

 

انسان به عنوان جانداری متحرک نیازمند حرکت است

 رئیس انجمن پزشکان متخصص سلامت شغلی در آلمان، ولفگانگ پانتر در گفتگو با خبرگزاری آلمان توضیح می دهد: «ما سال هاست که در مورد استفاده طولانی مدت از تلفن های هوشمند همراه که موجب دردهایی از جمله گردن و سر درد می شوند هشدار می دهیم و حتی آنها را با عنوان موارد “همرا ه -گردن” می شناسیم.»

پزشکان آلمانی که تخصص آنها در زمینه سلامت شغلی است، همواره توصیه می کنند که باید از حالت های غیرطبیعی که اغلب یک سویه به بدن فشار وارد می کنند پرهیز کرد.

برداشتن نگاه از روی صفحه کامپیوتر یا صفحه گوشی موبایل و دیدن مناظر دورتر، چرخاندن گردن، بلند شدن و کمی قدم زدن، همه توصیه های ساد ه ای هستند که از فشار روی ستون فقرات کم می کنند.

پروفسور برند کلدنی، رئیس بخش ارتوپدی و جراحی سوانح کلینیک هرتسوگن آوراش می گوید: «انسان در طبیعت خود جانداری متحرک است نه تنبل. بدن انسان نیاز به تحرک دارد تا در مناسب ترین فرم خود بماند.»

او نیز مانند سایر متخصصین این رشته، زل زدن به صفحه کامیپوتر، نشستن مداوم در دفتر یا پشت میز کار را برای بدن انسان «سم» می داند.

این متخصصین تأکید دارند که آناتومی بدن با توجه به تکامل طبیعی خود نیازمند آن است که در حالت ایستاده یا رفتن از یک مکان به مکان دیگر، حرکات مختلفی انجام دهد تا در مناسب ترین فرم خود بماند.

 

انعطاف پذیری ستون فقرات نوجوانان و ضریب خطر بالا

 سکون در یک حالت می تواند به سرعت برای سلامت بدن مشکل ساز شود. این نکته در مورد نوجوانان که ستون فقرات انعطاف پذیرتری دارند قابل توجه تر است.

کنت هنسراج، جراح ستون فقرات در نیویورک با اشاره به حالت نادرست بدن نوجوانان که مدتی طولانی با موبایل چت کرده یا ویدئو تماشا می کنند، می گوید: «ستون فقرات نوجوانان ضریب خطر بالاتری برای آسیب پذیری ناشی از حالت بدن دارد.»

این آسیب ها که ممکن است پس از مدتی طولانی خود را نشان دهند، می توانند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشند.

این جراح در گفتگو با خبرگزاری آلمان توصیه می کند گوشی تلفن هوشمند یا تبلت را بالا بگیرید تا نیازی به خم کردن شدید گردن نباشد. با این کار مدت استفاده از این دستگاه ها را نیز به طور خودکار کوتاه می کنید چون این حالت برای دست ها خسته کننده است.

کارشناسان توصیه می کنند که به جای گوشی موبایل از لب تاپ یا کامپیوتری که مانیتور روی میزی با بلندی مناسب قرار گرفته، استفاده کنید تا فشار کمتری به ستون فقرات خود وارد کنید البته ورزشی که از آن لذت می برید را فراموش نکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *