جراحی دندان عقل

درآمدن دندان های عقل معمولا با مشکلاتی همراه است که یکی از این مشکلات نهفته بودن دندان عقل است.برای درمان دندان عقل نهفته معمولا دندان باید مورد جراحی قرار گیرد.
شما میتوانید با استفاده از کارت تخفیف دندانپزشکی که یکی از خدمات کارت طلایی است هزینه های جراحی دندان عقل را تا حد زیادی کاهش دهید.

دندان عقل نهفته چیست

سن شروع درآمدن دندان های عقل در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا بعد از 18سالگی شروع به درامدن میکنند. در دهان 4دندان عقل وجود دارد دو عدد در طرفین فک پایین و دوعدد در طرفین فک بالا وجود دارد.گاهی یک یا چند تا از این دندان های عقل به دلایل نامشخصی شروع به رشد در داخل لثه و به صورت مورب میکنند به طوری که بخشی یا همه دندان نهفته است و کامل در نمی آید.

انواع دندان های نهفته در دهان

 • نهفتگی مزیال : شایع ترین نوع دندان عقل نهفته همین مزیال به معنای زاویه دار است.در این نوع دندان زاویه ای رو به جلو دارد و فشاری به سمت جلو به دندان وارد میکند.
 • نهفتگی عمودی : همانطور که از نامش پیداست در نوع عمودی دندان به صورت عمودی در زیر لثه قرار دارد و هنوز نتوانسته است خود را به صورت کامل از زیر لثه خارج کند در این نوع نهفتگی زاویه دندان سالم است و مشکلی ندارد
 • نهفتگی افقی : در این نوع نهفتگی دندان حالتی خوابیده و افقی دارد اما هنوز خود را در بالای لثه نشان نداده است.در این حالت زاویه طبیعی است اما دندان حالتی خوابیده به خود گرفته است
 • نهفتگی دیستال : نهفتگی دیستال دقیقا حالت عکس نهفتگی مزیال است در این حالت دندان به سمت عقب قرار گرفته است و زاویه ای به سمت عقب دارد که به دندان ها به طرف عقب فشار وارد میکند.دندان عقل نهفته در این حالت ابستاده است.
 • نهفتگی بافت نرم : در این حالت دندان تاج خود را به سمت بالا میبرد؛سپس تاج دندان عقل نهفته از استخوان رد میشود اما هنوز نمیتواند به صورت کامل از لثه در بیاید.
 • نهفتگی بافت سخت : در این نوع از نهفتگی دندان عقل هنوز نتوانسته است از استخوان فک خارج شود و به لثه هم نرسیده است؛در این حالت دندان عقل نهفته عقب ترین جایگاه و فاصله زیادی تا لثه دارد.

مراحل جراحی دندان نهفته

در ابتدا از دو طریق بیهوشی محلی یا عمومی فرد را بیهوش میکنند.
در بیهوشی محلی دندانپزشک مقدار زیادی نوکایین به لثه تزریق میکند تا بی حسی به طور کامل انجام شود و بیمار در طول جراحی دردی احساس نکند. در بیهوشی عمومی دندانپزشک فرد را از طریق تزریق ماده ای در سیاهرگ یا به وسیله ماسک بیهوشی،بیهوش میکند. پس از انجام بیهوشی پزشک به وسیله ابزار های خود بافت هایی که بر روی دندان قرار دارند را بر میدارد تا به دندان نهفته برای اعمال اثر دسترسی پیدا کند.پس از کنار زدن بافت ها پزشک یک حفره در ان محل ایجاد میکند سپس به کمک ابزار های دندانپزشکی کمی دندان را تکان میدهد تا شل شده و بتوان آن را جدا کرد.دندان عقل نهفته برای جدا شدن نیاز به شکستگی دارد بنابراین اگر نگران نباشید.زمانی که دندان عقل نهفته از لثه جدا شد و بیرون اورده شد جای دندان را که به صورت یک بافت باز است بخیه میزند تا از نفوذ میکروب ها به آن محل جلو گیری کند.

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل نهفته

همانطور که گفتیم به دلیل بخیه خوردن بافت لثه در طول فرایند جراحی لازم است مراقبت های جدی ای انجام شود تا روند درمان کامل شود و بهبود حاصل شود.

 • سعی کنید به دهانتان استراحت بدهید و کمتر برای غذا خوردن و صحبت کردن از دهان خود استفاده کنید.
 • از غذا های نرم مانند سوپ ها بیشتر استفاده کرده و تا مدت ها از خوردن غذا های سفت پرهیز کنید.
 • تورم در چند روز اول طبیعی است نگران نباشید و سعی کنید آن را لمس نکنید.اگر این تورم خیلی زیاد بود میتوانید از کمپرس سرد استفاده کنید به این صورت که چند یخ را درون یک پارچه نخی بپیچید و روی صورت خود قرار دهید تا به کاهش تورم و التهاب کمک کند.
 • قرص ها و داروهایی را که پزشک شما تجویز کرده به دقت و سر وقت مصرف کنید.
 • فک شما بعد از جراحی مانند یک نوزاد میشود که نیاز به تمرین و فرم دهی دارد،بنابراین پس از بهبود فک خود را ورزش دهید تا به حالت اولیه بازگردد.
 • از مایعات استفاده کنید.
 • روز اول از زدن مسواک و نخ دندان پرهیز کنید زیرا ممکن است باعث باز شدن بخیه و یا خونریزی شوند.
 • آب کشی کردن دهان به خصوص با آب نمک یکی از بهترین روش ها برای تسکین درد،جلوگیری از عفونت و کمتر شدن التهاب است.

مقالات پیشنهادی دیگر ما:
ناهنجاری فک و دندان و درمان با ارتودنسی
دندان مصنوعی متحر ک یا ثابت
بریج دندان چیست , تفاوت بریج با ایمپلنت
ایمپلنت چیست و مراحل کاشت ایمپلنت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *