دندان قروچه

از دیرباز، در میان ما اینگونه مرسوم بود که اگر کودکی اولین دندان‌هایش رشد میکرد برای این اتفاق فرخنده آش میپختند این آش که به آش دندونی معروف بود به دلایل مختلفی پخته میشد که البته علت اصلی آن شادباش برای دندان‌های نو و تازه کودک بود ولی یکی از مهمترین دلیل آن که البته فقط و فقط یک باور عامیانه است، این بود که آش را به این نیست میپختند که کودک دوچار دندان قروچه نشود و به این کار عادت نکند.

و البته این رسم همچنان باقی مانده است و هنوز هم کسانی هستند که برای شادباش دندان کودک خود آش دندونی میپزند ولی شاید دلیل اصلی آن و عقایدی که پشت این آش هست را نداند.

ولی به هرحال ما با درستی یا غلط بودن این تفکرات کاری نداریم بحث اصلی ما مهم بودن مبحث دندان قروچه است که از گذشته تا به اکنون به آن توجه خاصی بوده است به طوری که حتی رسوماتی در جهت از بین بردن آن ایجاد شده است.

درواقع دندان قروچه به بهم ساییدن و فشار دادن دندان‌ها گفته میشود که گاه ارادی صورت میگیرد و گاه غیر ارادی انجام میشود.

برخی این کار را تا زمانی که بیدارند انجام میدهند و برخی نخواسته و در خواب این عمل را انجام میدهند، که به گروه اول “بروکسیم” روزانه گفته می‌شود و به گروه دوم “بروکسیم شبانه”.

حال که علم پیشرفت کرده و علت خیلی از بیماری ها و عادات غلط و اشتباه را مشخص شده است. تا حد زیادی علت دندان قروچه هم مشخص شده است. معمولا به دو دلیل فرد دوچار دندان قروچه میشود‌؛ یکی ازاین دلایل ممکن است استرس باشد به طوری که فرد وقتی دوچار استرس شدید میشود مکانیسم دفعی بدن سعی برای خنثی کردم این عمل دارد بنابراین فرد با فشار دادن دندان‌ها یا ساییدن آنها سعی در کاهش فشار ناشی از استرس دارد که البته صحت این قضیه را فقط دگتر روانشناس مشخص میکند و هیچگونه تجویز سرخود و خانگی قابل قبول نیست.

دلیل دوم، مشکلات دندان ها و فک است که صحت این قضیه بر عهده دندان پزشک است و برای مطمعن شدن ازاین موضوع باید به دندان پزشک مراجعه شود.

در غیر این‌صورت اگر فرد مشکلات دندان قروچه را جدی نگیرد دوچار شکستگی و ترک و ساییده شدن دندان ها میشود، اینجاست که باید دنبال ترمیم دندان‌ها باشد که صد درصد هزینه‌های سنگینی را به بار می‌آورد، البته اصلا در این مورد نگران نباشید، شما اگر فردی هستید که این مشکل را دارید و دندان‌هایتان اسیب دیده است با خیال راحت در ابتدا به دنبال درمان خود باشید تااین عادت مخرب را ترک کنید سپس به کلینیک های معتبر دندان پزشکی مراجعه کنید و درصورت پیدا کردن پزشک مورد نطر خود به ترمیم دندان‌ها بپردازید و اما در مورد هزینه‌های سنگین این خدمات اصلا جای نگرانی نیست چرا که شما اگر از کارت طلایی دندانپزشکی استفاده کنید این هزینه ها از ۳۰تا ۷۰درصد کاهش پیدا میکند و این فوق‌العاده است. بله شما با یک تخفیف ویژه رو به رو هستید که زیبایی را با کمترین هزینه به شما هدیه میدهد.

از علائم دندان قروچه

  • درد های طولانی مدت در فک و دهان؛ که گاها خود شخص علت آن را نمیداند و ممکن است فرد در خواب دوچار بروکسیم باشد و در طی روز فقط دردهای فک و دهان و حتی صورت را احساس کند.
  • ساییدن دندان‌ها؛ که مشخص ترین و مهم ترین نشانه این عمل است که اگر فرد خودآگاه یا ناخودآگاه مرتکب این عمل شد باید بداند به احتما زیاد مبتلا به دندان قروچه است
  • گاها دندان‌های فرد شکسته و ترک خورده و آسیب دیده هستند به طوری که فرد هیچ کنترلی برای ترک این عادت و جلوگیری از مشکلات بیشتر را ندارد که در این صورت هم فرد مبتلا به دندان قروچه است.
  • گاها فرد دوچار سردرد های طولانی مدت می‌شود که این مشکل در کنار مشکلات دیگر دندان قروچه میتواند علتی بر این مشکل باشد
  • تورم در فک ها بخصوص فک پایین که در اثر فشارات شدیدی که خود فرد ایجاد میکند به وجود می‌آید

عوارض بروکسیم

اگر این مشکل طی طولانی مدت باشد فرد دوچار شکستگی دندان، تدک خوردن دندان و ساییده شدن دندان‌ها میشود به طوری ک مینای دندان کاملا از بین میرود و لایه‌زیرین آن که بسیار حساس است بیرون می‌اید.

حتی گاهی بر اثر فشارات زیادی که فرد بر فک و دهان خود وارد میکند ممکن است پر شدگی ها و عصب کشی های قبلی دندانهایش دوچار شکستگی شود. همچنین فرد دوچار سردردهای شدید بعد از بیدار شدن از خواب می‌شود و دردهای طولانی مدت درصورت او را کلافه میکند.

پس همگی این عوارض فقط و فقط به خاطر عادت مخرب دندان قروچه است و اگر قدیمی تر ها به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل بوده‌اند شک نکنید یکی از مشکلات سرسام آوری درزمان خود بوده است‌. بدتر اینکه در آن زمان نه علت این مشکل را میدانستند و نه درمانی برای آن بلد بودند و فرد ممکن بود به مرور دندان‌های خودرا از دست بدهد

حال اگر هریک از علائمی که گفته شد رادارید بهتر است در ابتدا به روانشناس مراجعه کنید. پزشک شما به پرسش و پاسخ و ریشه یابی سعی در پیدا کردن مشکلات استرسی و روحی شما رادارد و در نهایت اگر دلیل دندان قروچه شما مشکلات عصبی باشد سعی در درمان این مشکلات و درنهایت ازبین رفتن عادت دندان قروچه می‌شود‌.

ولی اگر مشکل عصبی نبود و روانشناس اینگونه تشخیص داد که شما مشکل روحی و استرسی ندارید به دندان پزشک مراجعه کنید. پزشک مربوطه با معاینه کامل فک و دهان و دندان‌های شما همچنین معاینه عضلات فک و دندان‌های کشیده شده و یا ترمیم شده میتواند تشخیص خودرا در جهت علت اصلی مشکل شما بدهد. به هرحال شما در نهایت علت این مشکل را پیدا خواهید کرد و در جهت رفع آن اقدام میکنید.

بروکسیم در کودکی و نوجوانی

طبق بررسی های انجام شده بیشتر کودکان دوچار دندان قروچه هستند ولی این مشکل تا حدود ۵سالگی از بین میرود و این جای خوشحالی دارد. پس از آن بیش از نیمی از مبتلایان به این مشکل تا سن ۱۰تا۱۳سالگی این عادت مخرب را ترک میکنند.

حال میماند افرادی که این عادت را تا بزرگسالی به دنبال خود میکشانند که اگر مربوط به استرس و اضطراب باشد درمان و کنترل آن کار بسیار سختی است و فرد باید همواره خورا کنترل کند ولی اگر مشکل از دندان‌ها و مشکلات ناشی از فک و دهان باشد با رفع این مشکلات، مشکل دندان قروچه هم برطرف می‌شود.

باهمه این توصیفات برخی افراد با شنیدن اسم دندان پزشکی و ترمیم دندان‌ها میترسند که صد البته دلیل آن هزینه های سنگین این خدمات است که گاها فرد مدتها درد و مشکلات دندان‌های خودرا تحمل میکند ولی از رفتن به پزشک امتناع میکند.

و درد وحشتناکی مثل دندان درد را تحمل میکند اما ما اینجاایم که این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کنیم که هر شخصی با هر توان مالی بتواند دندان‌های خود را درمان و ترمیم کند.

شما فقط کافیست از کارت تخفیف زیبایی استفاده کنید تا هزینه‌های خودرا به میزان قابل توجهی کاهش دهید. این تخفیف به قدری قابل توجه است که هرشخصی با هر قدرت مالی میتواند از خدمات دندان پزشکی بهره‌مند شود. پس فرصت را از دست ندهید به دنبال زیبایی باشید تا راه برای شما هموار شود فقط کافیست که بخواهید تا به شما داده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *