عوارض عمل اسلیو معده

قصد داریم در این مقاله به جراحی اسلیو معده و مزایا و عوارض عمل اسلیو معده بپردازیم. عمل اسیلو معده برای آن دسته از افرادی که دچار اضافه وزن افراطی هستند میتواند مناسب باشد. برخی افراد از اضافه وزن بسیار زیادی رنج میبرند اما به دلیل برخی مشکلات ذهنی و جسمی قادر به رعایت رژیم غذایی درست و اصولی نیستند‌. این در حالیست که بهترین و سالم ترین روش برای کاهش وزن رعایت رژیم غذایی و ورزش است. در چنین شرایطی فرل میتواند از روش های تهاجمی نظیر اسلیو معده برای کاهش وزن خود استفاده نماید. اما عمل اسلیو معده چیست و چگونه صورت میگیرد؟ در بخش های بعدی مقاله به طور مفصل تر به این موضوع پرداخته میشود‌. پس اگر شماهم درگیر اضافه وزن هستید ولی هنوز موفق با کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام نشده اید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

اسلیو معده چیست؟

پیش از آنکه به عوارض عمل اسلیو معده بپردازیم لازم است بدانیم که اصلا اسلیو معده چیست؟ همانطور که گفته شد گاهی اوقات افرادی که دچار اضافه وزن افراطی هستند نمیتوانند با روش های طبیعی نظیر رژیم و ورزش وزن خود را کاهش دهند. از طرفی سلامت فرد به دلیل وزن بالا به خطر افتاده است و راهی جز روش های تهاجمی باقی نمیماند. طی این شرایط پزشک پس از بررسی ها و آزمایشات متعدد عمل اسلیو معده را به فرد تجویز میکند. طی این عمل چیزی حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده شخص برداشته میشود. این عمل یک عمل غیر قابل بازگشت بوده و تنها برای افرادی تجویز میشود که شاخص توده بدنی بیش از ۴۰ داشته باشند یعنی دچار چاقی مفرط باشند. با برداشتن معده شخص، فرد حتی اگر بخواهد قادر نخواهد بود غذای بیشتر از نیاز روزانه خود دریافت کند و بنابراین خیلی زود دچار کاهش وزن میشود. اما آیا این عمل دارای مزایا و عوارض خاص خود است؟ در ادامه به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

 

چرا امروزه عمل اسلیو معده زیاد شده است؟

زندگی انسان امروزه به دلیل تحرک پایین و مواد غذایی آماده، بسته بندی شده و قندی مورد دستخوش قرار گرفته است. چاقی و اضافه وزن و بیماری های ناشی از آن نیز به شکل چشم گیری افزایش یافته است. از این رو روش هایی تهاجمی کاهش وزن در بین مردم محبوبیت یافته اند. طبیعتا این روش های تهاجمی در کنار مزایایی که دارند عوارضی نیز دارند. بنابراین در ادامه به  عوارض عمل اسلیو معده و مزایای آن نیز میپردازیم. اما دقت داشته باشید پیشگیری بهتر از درمان است، شما میتوانید در طول روز پیاده روی داشته باشید و از غذاهای کم کالری سالم استفاده کنید. با اینکار نه تنها دچار اضافه وزن نمیشوید بلکه بدن سالم و شاداب تری نیز خواهید داشت. همین کارهای روزمره و ساده میتواند سلامت جسمی شما را تضمین کند و هرگز شمارا مجبور به جراحی نخواهید شد.

 

عوارض عمل اسلیو معده

عوارض عمل اسلیو معده

در این بخش به عوارض عمل اسلیو معده پرداخته میشود. طبیعیتا عمل اسلیو معده مانند هر جراحی دیگری خالی از عارضه نیست. طی این جراحی بخش زیادی از معده برداشته پیشود و این به معنی برداشته شدن بسیاری از سلولهای معده است. سلولهای معده نقش بسیار زیادی در هضم و جذب مواد غذایی دارند حال اگر بخش زیادی از آن برداشته شود فرد دچار سوهاضمه خواهد شد. از طرفی افرادی که این عمل را انجام میدهند مستعد عفونت، خون ریزی و حتی آسیب به سایرهای ارگان های بدن هستند. حتی ممکن است از محل بخیه مواد غذایی و مایعات به بیرون نشت پیدا کند. از طرفی چون معده منبع تولید برخی ویتامین ها در بدن است ممکن است فرد پس از مدتی دچار کمبود ویتامین شود. امکان ایجاد لخته خون نیز عوارض دیگر این عمل است. پس دقت داشته باشید که شما باید با علم بر این عوارض برای جراحی اقدام نمایید و خود را برای هر یک از این علائم آماده کنید. اما چه کسانی کاندید مناسبی برای این عمل نیستند؟ در بخش بعدی به این موضوع نیز اشاره میکنیم.

 

عمل اسلیو معده برای چه کسانی مناسب نیست؟

حال که با عوارض عمل اسلیو معده آشنا شدیم در این بخش لازم است به افرادی اشاره کنیم که کاندید مناسبی برای عمل اسلیو معده نیستند. افرادی که دچار مشکلات گوارشی نظیر سوهاضمه یا رفلاکس معده هستند نباید عمل اسلیو معده را انجام دهند‌. همچنین افرادی که دچار کمبود ویتامین هستند نیز بهتر است از این عمل دوری کنند. افرادی که اضافه وزن کمی دارند و میتوانند با رژیم و ورزش طی چند ماه کاهش وزن داشته باشند باید از روش های تهاجمی دوری کنند. زیرا همانطور که گفته شد این عمل دارای عوارضی است که انجام آن فقط در موارد خاص لازم اجراست.

 

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل اسلیو معده هستند؟

 

اگرچه عوارض عمل اسلیو معده میتواند بسیار خطرناک باشد اما گاهی عدم اقدام به عمل نیز به همان اندازه خطرناک است. درواقع یک سری افراد هستند که ملزم به کاهش سریع وزن هستند بنابراین کاندید خوبی برای جراحی محسوب میشوند. مثل:

 

  • شاخص توده بدنی بیش از ۴۰

 

افرادی که شاخص توده بدنی بیشاز ۴۰ هستند دچار چاقی مفرط بوده و لازم است سریعا برای جراحی اقدام نمایند.

 

  • افراد مبتلا به فشار خون و دیابت

 

افرادی که به فشار خون و دیابت مبتلا هستند و درگیر چاقی با شاخص توده بدتی ۳۵ تا ۳۹ باشند نیز کاندید مناسبی برای جراحی هستند.

 

  • اضافه وزن

 

افرادی که دچار اضافه وزن بیش از ۴۵ کیلو باشند نیز میتوانند این جراحی را انجام دهند.

 

اسلیو معده

 

سخن آخر

از آنجایی که عوارض عمل اسلیو معده میتواند مخرب و خطرناک باشد افراد باید بیش از هرگونه اقدامی به مرکز زیبایی مراجعه کنند. این افراد در ابتدا برنامه ورزشی و تغذیه ای ۶ ماهه دریافت میکنند. اگر در این ۶ماه موفق به کاهش وزن شدند که بدون شک همین روش سالم بهترین روش برای آنهاست. اما افرادی که به دلیل مریضی و سایر مشکلات جسمی و روحی قادر به کاهش وزن در شرایط سالم نیستند مجبور به عمل اسلیو معده خواهند بود. با این حال پزشک ابتدا تمامی روش های ساده و مطمعن را برای این افراد در نظر میگیرد و سپس در تصمیم نهایی را میگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *