عفونت لثه

اگر در هنگام مسواک زدن، لثه‌هایتان دوچار خونریزی میشود و یااینکه نفستان بد بود است میتوان گفت علائم ابتدایی عفونت لثه را دارید. این مراحل اولیه بیماره لثه است که ژنژویت نام دارد که فرد با داشتن این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا بیماری پیشرفت نکند چرا که اگر بیماری از این مرحله عبور کند و درمان نشود به نوع پیشرفته آن‌تبدیل میشود که پریودنتیت نام دارد.

در این‌ مرحله لثه‌ها از بین میروند و بیماری وخیم میشود. بااین حال ممکن است علائم اولیه دلیلی برای این بیماری نباشند ولی همانطور که میدانید پیشگیری بهتر از درمان است و اگر شما به موقع رسیدگی نکنید ممکن است دوچار نوع وخیم این بیماری شوید. گاها افراد برای پرداختن پول ویزیت یک دندان پزشک خساست میکنند و ازاین کار امتناع میکنند حال اگر بیماری گسترش یابد باید خیلی بیشتر از پول یک ویزیت را متقبل شوند که قطعا این خوشایند نیست هرچند که در این مرحله از بیماری هم شما حمایت میشوید و میتوانید هزینه‌هایتان را کاهش دهید چرا که کافیست کارت طلایی دندانپزشکی را داشته باشید تا این هزینه ها به مقدار قابل قبولی کاهش یابد ولی بااین حال بهتر است شما به موقع به بیماریتان رسیدگی کنید تااز هرگونه خطر احتمالی جلو گیری کنید‌.

این روزها افراد به هر چیز بیخودی بیشتر از سلامتیشان اهمیت میدهند حال آنکه سلامتی از هرچیزی واجب تر است و اگر شما سالم نباشید و حس خوبی به هودتان نداشته باشید اگر بهترین وسایل و خانه و ماشین دنیاراهم داشته باشید برایتان لذت بخش نخواهد بود‌. بنابراین از خودتان مراقبت کنید تاعلاوه بر سلامتی لبخندی زیبا داشته باشید.

اگر بیماری از مرحله ژنژویت عبور کرده و به مرحله پریودنتیت برسد کار از بوی بد دهان و خون ریزی لثه هنگام مسواک زدن فراتر میرود و حتی دوچار تحلیل رفتن لثه میشوید. یعنی لثه ها از بین‌ میروند و بین دندان ها فاصله می‌افتاد‌. گاها این افراد دوچاره آبسه شدید میشوند و بوی دهانشان همچنان باقی میماند. بعضی اوقات دهانشان مزه‌ی فلز میدهد و این قضیه بسیار ازار دهنده است.

دندان ها لق شده و پوسیده میشوند و می‌افتند چرا که لثه توانایی نگهداری دندان هارا نخواهد داشت. بزاق بیشتر از حد معمول ترشح میشود و فرد در بلعیدن غذا دوچاره مشکل میشود بنابراین هماطنور که مشاهده میکنید این بیماری علائم بدی دارد و باعث آزارو اذیت فرد بیمار میشود. بنابراین سعی کنید بادیدن اولین مشاهدات به راحتی از کنار آن عبور نکنید و به پزشک مراجعه کنید تا از خطرهای احتمالی جلوگیری کنید

عفونت لثه در کودکان

قطعا همگی در کودکی بااین قضیه مواجه شده‌اید که وقتی برای اولین بار مسواک زده‌اید لثه‌هایتان دوچار خونریزی شده‌اند و یا حتی ممکن است در کودکان خود یا دیگران همچین چیزی را مشاهده کرده اید‌.

درواقع علت این موضوع آن است که کودکان در مقابل مسواک زدن معمولا ممانعت میکنند و هنگامی که به یک سنی میرسند ک تصمیم به مسواک زدن میگیرند که دندان‌هایشان دوچار جرم و کثیفی است و لثه هایشان دوچار عفونت شده است.

بنابراین عدم بهداشت دهان و دندان در کودکان سبب عفونت لثه میشود که البته خوشبختانه این مرحله از بیماری با مسواک زدن رفع میشود و فقط کافیست کودک بهداشت را رعایت کند تا بعد از مدتی از این خونریزی رها شود‌.

تنها پیشنهاد ما این است که همواره مسواک بزنید حتی روزی یکبار قبل از خواب هم کافیست‌. ولی ازاین‌کار دست نکشید و به کودکان خود هم بیاموزید تا از پوسیدگی و عفونت دندان و بسیاری از خطرهای احتمالی جلوگیری کنید. چراکه با مسواک زدن تمام باکتری های دهان از بین میرود و دندان‌ها و لثه هایتان از تمام خطرهای احتمالی در امان میماند

جالب است بدانید بیماری لثه یا عفونت شدید پریودنتیت بیشتر در جوانان و نوجوان به وجود می آید که سبب تحلیل رفتن لثه میشود و حتی استخوان فک هم درگیر این بیماری میشود و بین دندانها فاصله می‌افتد و و جوان یا نوجوان شما دوچار کمبود اعتماد به نفس میشود زیرا این بیماری علاوه بر مشکلات ظاهری سبب بد بودن شون دهان میشود که برای هرفردی کاملا آزار دهنده است پس شما یکی از بزرگترین کارهایی که میتوانید به جوان یا نوجوان خود بیاموزید رعایت بهداشت دهان و دندان است‌.

یعنی اگر جوانی که دوچار این بیماری شده باشد، مرتب مسواک بزند و نخ دندان بکشد پس از مدتی علائم بیماری از بین خواهد رفت ولی اگر حتی این کار کوچک را کسی در حق خود انجام ندهد به مرور زمان گسترش میابد و فرد علاوه بر مشکلات پیش آمده هزینه های زیادی را نیز باید جهت درمان بیماری متحمل شود و با اینکه برا کاهش این هزینه‌‌ها راه‌های زیادی از جمله‌ کارت تخفیف دندانپزشکی پیش بینی شده است ولی قاعدتا بهتر است شما باراه‌های ساده‌ای مثل مسواک زدن از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

نکته: افرادی که به دلیل سرطان یا هردلیل مجبور به شیمی درمانی میشوند ممکن است پس از مدتی دوچار عفونت دندان شوند، اینگونه افراد بهتر است پس از شیمی درمانی به دندان پزشک مراجعه کنند تااز هرگونه خطر احتمالی جلوگیری کنند

با همه این مواردی که گفته شد، گاها فرد دوچار عفونت میشود و شخص به هر دلیلی هیچگونه دسترسی به دندان پزشک ندارد در اینصورت بیمار درکنار رعایت بهداشت دهان و دندان میتواند از دهانشویه یا آنتی بیوتیک استفاده کند تا پلاک‌های(باکتری‌هایی که بر اثر عدم رعایت بهداشت ایجاد میشوند) تجمع یافته روی دندان ها را از بین ببرد. ولی بااین حال درصورت درست شدن شرایط و دسترسی به پزشک در اولین صورت به دندان پزشک مراجعه کنید

پلاک چیست

به مرور زمان و عدم مراقبت درست از دندان‌ها و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و در اثر خوردن غذاها و نوشیدنی های مختلف، در دهان وروی دندان‌ها باکتری های مخرب دندان تجمع میابند، این باکتری ها اگر از روی دندان پاک نشوند اسید تولید میکنند و به مرور زمان سبب پوسیدگی دندان میشوند و درواقع به این باکتری‌‌های تجمع یافته پلاک میگویند.

حال نکته خوشحال کننده این ماجرا این است که اگر شما به موقع دندان‌‌های خودرا مسواک بزنید از بروز این مشکل جلو گیری میکنید‌. پس اصلا نگران نباشید و فقط به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *