نوع خمیر دندان

ممکن است شما از خود پرسیده باشید آیا نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها تاثیر دارد؟ خمیر دندان یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین و در عین حال کاربردی ترین روش، برای سلامت دندان ها محسوب مشود. همانطور که میدانید دندان یکی از مهمترین و حساس ترین عضو صورت هستند که در مقابل عوامل خارجی کاملا آسیب پذیر هستند. از طرفی همین عضو کاربرد بسیار زیادی در بدن ما دارد و نمیتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. زیبایی صرت و لبخند، جویدن و صحبت کردن از وظایف اصلی دندان ها محسوب میشوند. حال اگر به هر دلیلی ما نتوانیم از به خوبی از دندان هایمان مراقبت کنیم پس از گذشت چندسال شاهد پوسیدگی و از دست دادن دندان هایمان خواهیم بود.بنابراین در این مقاله کارت طلایی، لازم دانستیم مقاله ای ترتیب دهیم که در آن به نحوه مراقبت از دندان و تاثیر نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها، را بررسی کنیم.

 

خمیر دندان چیست؟

پیش از آنکه به تاثیر نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها بپردازیم، ابتدا باید بدانیم که اصلا خمیر دندان چیست؟ خمیر دندان یک ماده خمیری شکل بوده که از آن برای جرم زادیی، لکه زدایی و حتی ضدعفونی کردن محیط دندان استفاده میشود. شما این ماده را در بازار در پیکج های استوانه ای شکل میبینید. خمیردندان های مختلف، دارای ترکیبات مختلف بوده و هرکدام میتوانند خواص مخصوص به خود را داشته باشند. برخی از آن ها برای لکه بری دندان ها استفاده میشوند. برخی دیگر به منظور جرم زدایی دندان و برخی ضد حساسیت هستند. خمیر دندان قادر است پلاک های دندانی را از بین ببرد و از دندان های شما در مقابل پوسیدگی محافظت نمایید. بسته به مواد و ترکیباتی که در هر خمیر دندان استفاده میشود خمیر دندان ها دارای کاربرد و خواص متفاوتی هستند. بنابراین شما باید بسته به نیاز دندان هایتان یک نوع خاصی از خمیر دندان ها را خریداری و استفاده نمایید.

 

خمیر دندان

 

انواع خمیر دندان در سلامت دندان ها

در این بخش از مقاله با تاثیر نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها آشنا خواهیم شد.  پس اگر شما هم به دنبال خمیر دندان مخصوص به خود هستید و دقیقا نمیدانید باید چه نوع خمیردندانی را خریداری نمایید این مطالب را از دست ندهید.

 

  • ضد پوسیدگی

اگر دندان هایتان مستعد پوسیدگی هستند و شما میخواهید خمیردندانی به منظور جلوگیری پوسیده شدن دندان هایتان خریداری نمایید لازم است، خمیردندان های فلوراید را انتخاب کنید. چنانچه از بچگی تا بزرگسالی از خمیردندان های مخصوص پوسیدگی و حاوی فلوراید استفاده نمایید بدون شک تا حد زیادی از پوسیده شدن دندان هایتان جلوگیری خواهید کرد.

 

  • خمیر دندان سفید کننده

برخی خمیر دندان ها در بازار موجود هستند که مخصوص سفید کردن دندان ها میباشند. این مدل خمیر دندان ها تحت عنوان سفید کننده در بازار موجودند. خمیردندان های سفید کننده دارای قدرت سایش و سفید کنندگی بیشتر نسبت به سایر خمیر دندان ها هستند. خمیردندان های سفید کننده موجود در بازار قادرند لک ها و زردی های جزئی موجود روی دندان را پاک کنند. اما لازم به ذکر است که بدررنگی های شدید تنها با یک خمیر دندان از بین نمیرود. از طرفی استفاده بیش از حد از سفید کننده ها باعث آسیب به دندان ها میشود. بنابراین پزشکان توصیع میکنند حداکثر هفته ای یک الی دو مرتبه از خمیر دندان برای سفید کردن دندان ها استفاده نمایید. دقت داشته باشید که در صورتی که دندان های پوسیده و آسیب دیده داشتید از خمیر دندان های سفید کننده استفاده نکنید. زیرا باعث آسیب جدی به دندان ها میشود.

 

  • خمیر دندان ضد حساسیت

حال که تا حدی با تاثیر نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها آشنا شدیم لازم است با خمیر دندان های ضد حساسیت نیز آشنا شویم. استفاده افراطی و نادرست از خمیر دندان های مختلف سبب شده است که دندان های افراد نسبت به مواد مخنلف از خود حساسیت نشان دهند. بنابراین لازم است افرادی که از داشتن دندان های حساس رنج میبرند حتما از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده نمایند. دندان های این افراد نسبت به نوشیدنی های سرد، گرم، ترش، شیرین و غیره واکنش نشان میدهند و باعث ایجاد درد شدیدی میشوند.

 

  • خمیر دندان ضد جرم

خمیر دندان های ضد جرم حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی به منظور جرم زدایی از دندان هاست. از این رو استفاده مداوم و مکرر از این مدل خمیر دندان باعث آسیب به مینای دندان حساسیت بالای دندان ها میشود. خمیر دندان های ضد جرم بیشتر برای افرادی که سیگار میکشند مناسب هستند و توصیه میشود حداکثر هفته ای دو مرتبه از این نوع خمیر دندان استفاده شود.

 

نحوه استفاده از انواع خمیر دندان

 تا اینجا به طور کامل با تاثیر نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها آشنا شدیم. اما لازم است نحوه استفاده صحیح از مسواک و خمیر دندان را نیز بدانیم. لازم است هر فرد به طور روزمره حداقل 2 مرتبه از خمیر دندان برای پاکسازی دندان های خود استفاده نماید. از طرفی لازم است زمان هر بار مسواک زدن چیزی حدود 2 دقیقه باشد تا دندان هایتان با طور کامل تمیز و ضدغفونی شوند. نحوه کشیدن مسواک به دندان از بالا به پایین است و کشیدن مسواک به طرفین باعث آسیب به دندان ها میشود. اما اگر میخواهید از پاکسازی و سلامت دندان هایتان اطمینان حاصل کنید لازم است روزانه حداقل یک مرتبه قبل از خواب نخ دندان بکشید. نخ دندان قادر است تمامی ذرات ریز غذا را از لابه لای دندان های شما خارج کند و از آسیب به آن جلوگیری نماید. درواقع مسواک و نخ دندان مکمل هم هستند به طوری که ترکیب این دو در کنار هم میتواند سلامت دندان های شما را تضمین کند.

 

سخن آخر

 

امیدواریم که از مطالب تاثیر نوع خمیر دندان در سلامت دندان ها، لذت کافی برده باشید و از آن برای حفظ سلامت دندان هایتان استفاده کنید. بدون شک داشتن دندان های سالم و زیبا میتواند نقش بسزایی در احساس زیبایی داشته باشد. دندان و لبخند زیبا شرط اول جذابیت هستند و به همین دلیل هم هست که امروزه افراد هزینه بسیار زیادی را صرف کامپوزیت، لمینت و یا بلیچینگ دندان خود میکنند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *