ارتودنسی ثابت

در این مقاله قصد داریم به بررسی ارتودنسی دندان و هزینه ارتودنسی بپردازیم. زیبایی یکی از موضوعاتی است که همواره ذهن بشر را درگیر خود کرده است. در واقع طبق مباحث دینی و حتی مباحث جامع شناسی, انسان موجودیست که ذاتا زیبایی پسند است. انسان همواره در طول زندگیش به انسان ها و موجودات زیبا عشق میورذد. اگر عاشق شخصی زیبا شود تمام تلاش را میکند تا آن را به دست بیاورد و اگر عاشق گلی زیبا شود آن را پرورش میدهد.

در واقع انسان عاشق زیبایی میشود. همانظور که انسان عاشق زیبایی هایی اطراف میشود و دوست دارد همه چیز زیبا به نظر برسد, این زیبایی را نیز برای خودش میخواهد از این رو همواره به دنبال راهی برای زیبا تر دیده شدن بوده است.

زیبایی اگر چه باطنیش بهتر است اما نمیتوان منکر اهمیت زیبایی ظاهری شد. صورت یا چهره مصداق بارز این زیبایی است که پارامتر های مختلفی در زیبایی آن دخیل است اما چیزی که در همه آنها ثابت است “دندان” است.

ارتودنسی

نامرتب بودن دندان ها

دندان برخی افراد به دلایل مختلف نامرتب و به هم ریخته رشد میکنند و حتی ممکن است فک ها در جای اصلی خودشان نباشند. حتی ممکن است دندان های شخصی در ابتدا مرتب باشند ولی طی حوادثی دوچار مشکل شده باشند.

اما ذر این صورت چاره چیست ؟ بله همانطور که میدانید راه حل این قبیل مشکلات “ارتودنسی” است.

ارتودنسی چیست

استفاده از یک سری ابزارها و سیم کشی ها روی دندان و در نهایت بهبود دندان ها طی زمانو

مراحل انجام ارتودنسی

1-در ابتدا فرذ به دندان پزشک مراجعه میکند و تحت معاینه اولیه قرار میگیرد تا دندان پزشک تشخیص دهد چه نوع روشی را برای تشخیص بیمار پی گیرد.

2-در مرحله بعد دندان گزشک از دندان های بیمار قالب گیری میکند.

3-تصویر برداری برای انجام ارتودنسی دندان

4-سپس دندان پزشک مشخص میکند که که از چه روش هایی برای ارتودنسی دندان استفاده کند.

5-به کاربردن ابزارات ارتودنسی نظیر براکت یا بریس در دهان فرد یعنی انجام مرحله نهایی ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی روی دندان

در واقع این سوالیست که ذهن همه ی بیماران را به خود مشغول کرده است که ارتودنسی تا چه زمان باید روی دندان ها قرار بگیرد!

چرا که ارتودنسی ناخوشایند است و بیماران آن را دوست ندارند ولی موضوع این است که این زمان اصلا مشخص نیست. یعنی بسته به نوع و میزان مشکلات دندان های شخص و نوع روش انتخابی این زمان متغیر است و اصلا نمیتوان زمان خاصی را برای آن در نظر گرفت. اما ممکن است پظشک شما با معاینه دقیق حدودا این زمان را برایتان مشخص کند که البته آن هم صد درصد نیست.

انواع ارتودنسی

1-ارتودنسی ثابت

مشخص است که در این روش ابزار مورد استفاده به طور ثابت روی دندان ها قرار میگیرد. این دستگاه به طور میانگین 2سال روی دندان های شخص قرار میگیرد ولی بسته به میزان مشکلات دندان بیمار و نحوه مراقبت, این زمان میتواند بیشتر باشد و یا حتی کمتر شود.

در طی این مدت بیمار باید تقریبا ماهی یکبار به دندان پزشک خود مراجه کند تا اقدامات لازم روی آن صورت گیرد. ناگفته نماند این اقدامات ممکن است باعث ایجاد درد هم بشوند ولی به هر حال هرکس طاووس خواهد / جور هندوستام کشد.

نکات مراقبت از ارتودنسی ثابت

الف) بیمار تا چند روز بعد از ارتودنسی باید از خوذدن غذاهای سفت و سخت خودداری کند.

ب) بیمار باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعیت کند و همواره با بریس های مخصوص آنهارا تمیز کند در غیر این صورت دندان ها به راحتی پوسیده میشوند و بو میگیرند.

ج) در صورت بروز هر مشکلی سریعا به دندان پزشک مراجعه شود.

2_ارتودنسی متحرک

این روش همانطور که از اسمش پیداست روشی است که بیمار میتواند به راحتی ان را جا به جا کند و معمولا برای ایرادات جزیی مورد استفاده قرار میگیرد. اگرچه این روش برای هردو فک استفاده میشود ولی بیماران معمولا از استفاده آن برای فک پایین شکایت میکنند چرا که تحمل آن سخت تر است.

در این روش بیماران میتوانند برای مسواک زدن و غذا خوردن آن را بیرون بیاورند و کارشان را به راحتی انجام دهند.

این وسیله معمولا از یک صفحه پلاستیکی تشکیل شده که با یک سیم همراه است. در این روش بیمار باید کاملا و نکته به نکته به حرف دندان پزشک خود گوش کند تا به نتیجه دلخواه برسد.

نکته: مدت زمانی که معمولا برای ارتودنسی متحرک ذر نظر گرفته میشود 6ماه است که البته عوامل مختلفی ذر تغییر این زمان دخیل هستند.

کاربرد ارتودنسی متحرک

  • برای صاف کردن تاج دندان ها مورد استفاده قرار میگیرد
  • این روش به آرامی و با فشاری بسیار کم و جزیی دندان هارا مرتب میکند.
  • با کشش هایی که ایجاد میکند میتواند فضا را برای ارتودنسی ثابت مهیا کند.

هزینه ارتودنسی

درواقع هرینه ارتودنسی در هر فک به صورت جداگانه اعمال میشود. هزینه ارتودنسی بسته به عوامل مختلفی متغیر است یعنی بسته به تخصص و مهارت پزشک متخصص و مراجه به کلینیکی با کادر مجرب این هزینه قطعا بیشتر خواهد بود ولی اگر میخواهید از هزینه دقیق ارتودنسی هر فک اطلاع داشته باشید باید به کلینیک مربوطه و سایت مربوطه مراجعه کنید تا این هزینه کاملا برایتان مشخص شود.

اما پیشنهاد ما این است که حتما از دندان پزشک ماهر در کلینیکی مجرب برای خدمات دندان پزشکیان استفاده کنید چرا که دندان شوخی برذار نیست و مهم است حتما دندان پزشک کاملا روی کار خود مسلط باشد.

کارت طلایی دندان پزشکی

ارتودنسی عمل پر هزینه ایست و ناگفته نماند که هر کسی توانایی انجام آن را ندارد و یا حتی چون هزینه نسبتا بالایی دارد هرشخصی با هر سطح مالی در انجام ان دوچار تردید میشود.
ما در اینجا یک خبر بد براتان داریم و در مقابل یک خبر خوب.

خبر بد اینکه هیچ بیمه خدماتیی هزینه شامل هزینه ارتودنسی نمیشود و بیماران نمیتوانند روی بیمه های خود حساب کنند.

و اما خبر خوب شگفت انگیز ما برای شما هموطنان گرامی استفاده از بیمه کارت طلایی دندان پزشکی است که این بیمه تخفیفات فوق العاده ای را برای شما دارد.

این تخفیفات چیزی بین 30تا70 درصد است که با توجه به نوع خدماتی که از آن استفاده میکنید متفوت است.

به هر حال ما تلاشمان بر این است که هر ایرانی بتواند از خدمات دندان پزشکی بهره ببرد و همانطور که همیشه گفته ایم, آرزوی ما ما: لبخند زیبای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *