هزینه جراحی دندان عقل, جراحی دندان عقل

مقدمه: هزینه جراحی دندان عقل ؛ دندان عقل سومین دندان آسیاب است که در سن ۱۷تا ۲۵سالگی در انتهای هرفک میروید. این دندان میتواند گاهی باعث ایجاد مشکل شود البته در اکثر موارد مشکلی اینجاد نمیکند. در صورتی که به هر دلیل دندان عقلتان نیاز به جراحی داشت میتوانید از خدمات کارت طلایی دندان پزشکی بهره مند شوید. درواقع برخلاف تصور عموم دندان عقل هیچ ربطی به کامل شدن عقل ندارد، و این دندان فقط کمی دیر تر از زمان معمول شروع به رویش میکند.

گفتنی است در برخی از افراد هیچ گاه دندان عقلی نمیروید. در برخی افراد نیز به راحتی و بدون هیچ مشکلی شروع به رویش میکند.

اما ممکن است فکر بعضی از افراد کوچک باشد و فضای کافی رای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد. اینجاست که دندان عقل میتواند مشکل زا باشد که در این مقاله و توضیح و تشریح آن خواهیم پرداخت.

مشکلات دندان عقل

همانطور که گفته شد ممکن است در برخی از افراد هیچ گاه دندان عقلی نروید و در برخی افراد نیز هیچ گاه مشکلی ایجاد نکند. ولی در این میان افرادی هستند که ممکن است دچار مشکل شوند.
در واقع افرادی که فک کوچکی دارند و فضای کافی برای رشد دندان عقل ندارند دچار مشکل میشوند. در چنین شرایطی ممکن است دندان به صورت نفهته باقی بماند.

یعنی ممکن است دندان عقل در زیر لثه باقی بماند و یا مقدار خیلی کوچکی از آن خارج شود. در چنین شرایطی پیشنهاد پزشکان در این است که این دندان ها هرچه زودتر جراحی و خارج شوند‌.
چرا که به مروز زمان ممکن است دچار عفونت شوند و حسابی مشکل آفرین باشند.

انواع دندان عقل نهفته

ممکن است دندان عقل نهفته در جهت رویش دندان آسیباب کناری باشد و برای این دندان هم مشکلی آفرین باشد.

  1. ممکن است دندان عقل نهفته به سمت عقب دهان رشد کند
  2. گاها دندان عقل رشد نکرده و در زیر لثه و چسبیده به استخوان فک باقی میماند.

همه موارد بالا اتفاقات خوشایندی نخواهند بود بنابراین بهترین تصمیم در چنین شرایطی جراحی و خارج کردن دندان عقل است.

چرا باید دندان عقل را بکشیم ؟

البته دلایل دیگری هم وجود دارند که بهتر است قبل از هر اتفاقی دندان عقل را بکشید:

  1. اینکه دندان عقتان دارای درد زیاد باشد و موجب آزار و اذیت شما شود
  2. ذرات غذا در پشت دندان عقل گیر کنند و همین عامل به مرور زمان موجب پوسیدگی خود دندان عقل و حتی عفونت لثه و دیگر دندان ها میشود.
  3. گاها ممکن است این دندان عقل شما به استخوان های فک شما آسیب برساند در چنین شرایطی نیز باید زودتر دندان عقل را کشید
  4. گاه کیسه های کوچکی پر از آب در اطراف دندان عقل رشد میکنند. در چنین شرایطی نیز بهتر است هرچه زودتر دندان عقل را بکشید

روش جراحی دندان عقل

۱_ بی حسی موضعی

ابتدا دندان پزشک ژل مخصوص بی حسی را به لثه شما میمالد سپس یک یا چند آمپول بی حسی بسته به مقاومت بدن شما در مقابل بی حسی به لثه شما میزند.
پس صبر میکند تا حسابی لثه و لهانتان بی حس شود. در این روش شما کاملا هوشیار هستید ولی هیچ دردی را در قسمت دهان و لثه خود احساس نمیکنید

درموارد خاصی ممکن است بی هوشی عمومی صورت گیرد در چنین شرایطی از طریق استنشاق شما بیهوش خواهید شد و هیچ دردی را احساس نمیکنید‌.

۲_ جراحی دندان

در این مرحله جراح برشی را در لثه شما ایجاد میکند تا جایی که بتواتد دندان و استخوان را ببیند. سپس استخوانی را که به ریشه دندان متصل است را برمیدارد، سپس دندان را تقریبا میشکند تا به چند قسمت تقسیم شود تا راحت تر بتواند آن را خارج کند. سپس این قسمت را به خوبی از دندان پاکسازی کرده و تمیز کند، سپس لثه را بخیه میزند. سپس از شما میخواهد محکم گاز را روی دندانتان نگهدارید تا خونریزی صورت نگیرد

مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

۱_ جلوگیری از خون ریزی

گاز را محکم در محل خود نگدارید، و طبق دستور دنددن پزشک هر چند ساعت یکبار آن را تعویض کنید.
با این کار از خون ریزی مجدد و خارج شدن لخته خون جلوگیری کرده اید.

۲_ مدیریت درد

برای کنترل درد میتواند از قرص های مسکن مانند استامینوفن استفاده کنید اما اگر در حین جراحی استخوان خارج شده باشد خود پزشک برایتان دارو تجویز میکند پس در چنین شرایطی طبق دستور پزشک عمل کنید

۳_ خوردن آب

سعی کنید پس از جراحی آب زیاد بنوشید ولی از خوردن مایعات با نی خود داری کنید چرا که عمل مکیدن باعث میشود تا لخته خون خارج شود و دوباره لثه شروع به خون ریزی کند

۴_ غذا خوردن

تا ۲۴ساعت پس از جراحی غذاهای نرم مانند سوپ بخورید. پس از بهبود میتوانید دوباره مثل قبل غذا بخورید.

۵_ تا ۲۴ساعت از مسواک زدن خووداری کنید

مسواک زدن ممکن است سبب آسیب به به بخیه شود همچنین ممکن است لخته خون از حفره خارج شود و خون ریزی مجدد شروع شود.

۶_ دخانیات

اگر اهل مصرف دخانیات هستید تا ۴۷ ساعت از آن خودداری کنید تا زخمتان بهبود یابد.

جراحی دندان عقل

این جراحی معمولا یک جراحی سرپایی است و شما بلافاصله پس از جراحی به خانه بازمیگردید پس باید شرایط را برای بازگشتتان به خانه مهیا سازید. هزینه کافی به همراه داشته باشید و وسیله نقلیه ای را برای بازگشت فراهم کرده باشید. تا بدون دردسر به خانه برگردید و حداقل تا ۲۴ساعت استراحت کنید تا بهبود یابید.

هزینه جراحی دندان عقل چقدر است ؟

بسته به این که چند تا از دندان های عقلتان را جراحی میکنید و بسته به زمان بر بودن این جراحی و مهارت پزشکتان این هزینه متغیر خواهد بود. لازم به ذکر است برای این کار بهتر است به مطب ها و کلینیک های معتبر مراجعه کنید. تا از خدمات خوب بهره مند شوید. تمیزی محیط و ابزار جراحی بسیار مهم است تاآنجایی که اگر این ابزار و محیط تمیزی کافی را نداشته باشد ممکن است محل جراحی شما دچار عفونت شود.

پس اگر میخواهید از هزینه های این جراحی آگاه شوید تمام این موارد را در نظر بگیرید سپس پزشک و کلینیک مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و بعد مراجعه کنید.

کارت طلایی دندانپزشکی

همانطور که گفته شد کیفیت این جراحی بسته به تخصص پزشک و کلینیکی است که انتخاب میکنید. پس هرچقدر پزشک باتجربه تر باشر و کلینیک معتبر تر این هزینه بیشتر خواهد بود. خوشبختانه جراحی دندان عقل از جمله خدماتی است که تحت پوشش بیمه کارت طلایی دندان قرار میگیرد. بنابراین اگر شما این کارت را داشته باشید اصلا جای نگرانی نیست چرا که میتوانید ۳۰تا ۷۰درصد در کل هزینه تخفیف بگیرید و قاعدتا این یک تخفیف شگفت انگیز خواهد بود. درواقع هدف ما هدیه دادن لبخندی زیبا به مردم عزیزمان ایران است پس اگر میخواهید زیبا باشید و زیبا بخندید با ما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *