پر کردن دندان چگونه است, هزینه پر کردن دندان, پر کردن دندان

پر کردن دندان چگونه است ؟ مقدمه: دندان ها از آن دسته اجزای بدن ما هستند که هر گونه آسیب به آن جبران ناپذیر خواهد بود. درواقع دندان ها در طول زندگی هر فرد دوبار رشد میکنند.
یکبار در دوران نوزادی که در ۷سالگی به طور طبیعی دندان ها می افتند، یکبار در در سن ۱۰تا ۱۲ سالگی شروع به رویش میکنند و این آخرین باریست که دندان ها میرویند و تا همیشه باید از آنها مراقبت کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان، سالانه دوبار چکاب، نخ دندان کشیدن و غیره همگی از جمله کارهایی هستند که روزانه باید رعایت کرد تا دندان ها دوچار پوسیدگی نشوند و هیچ آسیبی نبینند.

اما خوشبختانه در صورتی که همیشه دندان هایتان را چکاب کنید خیلی زود متوجه آسیب و پوسیدگی میشوید و در چنین شرایطی میتوانید به دندان پزشک مراجعه کنید و دندان هایتان را ترمیم کنید. ترمیم دندان ها میتوانند تحت بیمه قرار بگیرند که یکی ازاین بیمه ها کارت طلایی دندانپزشکی است.

عواملی که باعث آسیب به دندان ها میشود ؟

  1. شکسته شدن دندان ها
  2. پوسیدگی دندان ها
  3. سایش دندان ها

شکسته شدن دندان

در طی زندگی و طی اتفاقات روزمره ممکن است اتفاقات متعددی رخ دهد و دندان ها آسیب ببیند و یا شکسته شوند ازاین رو باید آنها را ترمیم کرد.

سایده شدن دندان ها

به تدریج و طی خوردن ها و آشامیدن ها دندان ها به مرور زمان ساییده میشوند، پستی ها و بلندی های دندان صاف شده و حتی دندان ها به مرور نازک میشوند که میتوان با روش ها و مواد خاصی روند ساییده شدن را کند کرد.

پوسیده شدن دندان ها

دندان ها عضوی بسیار حساس هستند و خیلی زود نسبت به مواد قندی و عدم مراقبت حساسیت نشان میدهند. به مرور زمان و طی خوردن و آشانیدن مداوم، کربوهیدرات و مواد قندی باعث پوسیدگی و آسیب به دندان ها میشوند و اگر نکات مراقبتی را جدی نگیریم این آسیب شدید تر خواهد شد. درواقع مواد قندی سبب فعال کردن باکتری های مخرب دندان میشوند بنابراین تا حد امکان باید دهان را از مواد قندی پاک کرد.

انواع مواد پر کننده دندان

۱_ماده فلزی و نقره ای

ماده فلزی پر کردن دندان چگونه است ؟ ماده سیاهی که معمولا برای پر کردن دندان های آسیاب استفاده میشود همین ماده فلزی است. این ماده از دیرباز، عصای دست دندان پزشکان است و ماده ای بسیار مقاوم و محکم است و برای ترمیم و پر کردن دندان مناسب ترین گزینه است. اگر چه این ماده ظاهری نازیبا به دندان های آسیاب میدهد ولی عملا بهترین گزینه جهت ترمیم دندان هاست. این ماده این خاصیت را دارد که باکتری ها در مجاورت آن نمیتوانند رشد کنند، همچنین این ماده در مقابل پوسیدگی مقاوم است. این ماده از ترکیب فلزاتی چون نقره و مس در جیوه به دست می آید. پس از ترکیب این دوماده یه ماده خمیری شکلی تشکیل میشود و این حالت فقط چند دقیقه باقی میماند‌. بنابراین در این تایم کوتاه دندان پزشک فرصت دارد با آن دندان را پر کند و حالت دهد‌.
و پس از آن ماده سفت و سخت میشود.

مزایای آمالگام فلزی:

  1. این ماده دارای عمر زیادی است و دوام بالایی دارد تقریبا چیزی بین ۱۰تا ۱۵سال
  2. این ماده دارای مقاومت زیادی حین جویدن غذااست.
  3. این ماده هزینه بسیار مناسبی دارد

معایب آمالگام فلزی:

  1. ظاهری ناخوشایند به دندان ها میدهد
  2. ممکن است تعداد کمی از افراد به جیوه موجود دراین ماده حساسیت دارند
  3. ممکن است غذاهای گرم و سرد باعث آسیب به آن شوند

۲_پرکردن دندان با کامپوزیت

کامپوزیت ماده سفید رنگی است که دقیقا همرنگ دندان است و عموما برای پر کردن دندان های جلو مورد استفاده قرار میگیرد.
این ماده اگر چه ظاهری زیبا دارد ولی دوام و سختی مناسبی ندارد.
ازاین رو بهتر است آن را فقط برای دندان های جلو استفاده کنید و هیچوقت از آن برای دندان های آسیاب استفاده نکنید‌

روش پر کردن دندان

در ابتدا دندان پزشک با وسایل مخصوص قسمت های پوسیده شده دندان را میتراشند تا درواقع قسمت عفونی خارج شود. سپس قسمت خالی شده را کاملا شست و شو میدهند تا از هر نوع میکروب و عفونتی پاکسازی شود‌. سپس با مواد مخصوصی که در قسمت بالا گفته شد قسمت خالی شده را پر میکند. لایه به لایه مواد را وارد حفره میکند و محکم میکند تا راه ورود میکروب یا عفونت کاملا بسته شود. پس از آن دندان پزشک سعی میکند قسمت های اضافه آن را بتراشد تا تیز و برآمده نباشد. پس از آن دندان پزشک از شما میخواد دهانتان را شست و شو دهید تا دهان و دندان ها از مواد اضافی پاک شود چرا که ممکن است ذراتی از مواد به دندان ها بچسبند و سخت شوند.

هزینه پر کردن دندان

هزینه پر کردن دندان چگونه است؟ هزینه پر کردن دندان بسته به میزان پیشرفت پوسیدگی یا آسیب متغیر خواهد بود. هزینه دندان یک سطحی، دوسطحی و سه سطحی کاملا با یکدگیر متفاوت هستند.
و هرچه تعدا سطح های آسیب دیده بیشتر باشند هزینه افزایش خواهد یافت. همچنین هرچقدر پزشک شما با تجربه تر باشد قطعا دندان های شما را به خوبی ترمیم میکند بنابراین هزینه ای ک از شما میگیرد هم بیشتر خواهد بود. بنابراین نمیتوان هزینه ثابتی را برای آن در نظر گرفت. ولی اگر مواد آمالگام فلزی برای پر کردن دندان هایتان استفاده کنید هزینه مناسب تر خواهد بود. بنابراین اگر میخواهید از تعرفه دقیق این خدمات اطلاع کسب کنید بهتر است به کلینیک یا مطب مورد نظرتان مراجعه کنید تااز مقدار دقیق آن مطلع شوید.

کارت طلایی و هزینه دندانپزشکی

قسمت خوب ماجرا اینجاست که پر کردن دندان جز تخفیفات ویژه کارت طلایی دندان پزشک است. این تخفیفات فوق العاده چیزی بین ۳۰تا ۷۰درصد است که بسته به خدمات دریافتیاتان متغیر خواهد بود.
البته تخفیفات کارت طلایی فقط محدود به پر کردن دندان نیست بلکه خدمات متنوعی شامل این بیمه هستند که با مراجعه به قسمت های مختلف سایت میتوانید از آن مطلع شوید. این بیمه محدود به جامعه خاصی نمیشود و شامل تمامی مردم عزیزمان میشود و فقط کافیست برای دریافت آن اقدام کنید تا به راحتی در دسترستان قرار بگیرد. بله ما همواره گفته ایم که آرزوی ما لبخند زیبای شماست پس باما همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *