پوسیدگی دندان

در مقاله قبل درمورد برخی علل پوسیدگی دندان صحبت کردیم. حتی درمورد علائم پوسیدگی نیز مطالبی گفته شد تا درصورت مواجه شدن با آن، متوجه میزان پیشروی پوسیدگی دندان تان شوید. همچنین به شما پیشنهاد دادیم اگر نیاز داشتید به دندان پزشک مراجعه کنید و توان تامین مخارج آن را نداشتید از #بیمه_کارت_طلایی دندان پزشکی استفاده کنید.

همچنین به شما قول دادیم که در این مورد بیشتر توضیح داده دهیم.

بنابراین اگر میخواهید درمورد پوسیدگی دندان بیشتر بدانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

علل پوسیدگی دندان

۱_حساسیت به سرما

اگر دندانتان نسبت به سرما از خود حساسیت نشان داد، به احتنال زیاد مینای دندان شنا از بین رفته یا ضعیف شده و یا حتی ممکن است ترک های کوچک و یا پوسیدگی های کوچکی به وجود آمده باشد. حفره هایی که اگر به موقع به آنها رسیدگی نشود در نهایت باعث ایجاد آبسه شود و در موارد شدید تر باعث ایجاد ترک یا از بین رفتن دندان میشود.
پس هیچگاه از کنار علائم کوچک ساده گذر نکنید.

۲_دندان درد شدید

گاهی ممکن است یک دندان در بسیار شدیدی را در دندان هایتان احساس کنید. این دندان گاهاً فقط به یک دندان ختم‌ نمیشود و چند دندان از شما را درگیر میکند‌. در چنین شرایطی به احتمال زیاد به اعصاب دندانتان آسیب رسیده است. حال این آسیب میتواند علل مختلفی از حمله پوسیدگی و دندان قروچه و ضربه شدید و غیره باشد. پس در چنین شرایطی وقت را تلف نکنید و سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت ترمیم دنداننتان صورت گیرد.

۳_دندان دردی که هنگام خوردن غذا ایجاد میشود

اگر هنگام غذا خوردن دندانتان شروع به درد کرد میتواند نشان از پوسیدگی و یا شکستگی جزیی در دندانتان باشد پس در چنین شرایطی نیز سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید.

۴_درد پشت فک

در چنین شرایطی به احتنال زیاد دندان عقلتان در حال رشد است ولی از آنجایی که فکتان فضای کافی جهت رشد آن را ندارد، فشار به فک و دندان هایتان وارد میشود. پس اگر همچین دردی داشتید زیاد جای نگرانی نیست چرا که به زودی دندان عقلتان میروید و میتوانید آن را در انتهای فکتان مشاهده کنید.

۵_شکستگی، آبسه یا عفونت

شکستگی وقتی رخ میدهد که آسیبی جدی از محیط خارجی به دندانتان وارد شود و یا بر اثر عادات غلط مانند دندان قروچه این آسیب و شکستگی وارد شود. دندان قروچه به مرور زمان باعث ساییدگی دندان ها و از بین رفتن مینا و درنهایت شکستگی دندان شود.

دیگر دلایل دندان درد

دندان درد در کودکان

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث ایجاد درد دندان در کودکان میشود که در اینجا به بررسی برخی از آنها میپردازیم.

از آنجایی که برخی والدین به بهداشت دهان و دندان کودک خود اهمیت نمیدهند ممکن است لثه های کودکان عفونت کرده و یا آبسه کند بنابراین باعث ایجاد درد در دندان کودکان میشود. همچنین از آنجایی که کودکان مستعد لوزه هستند این درد میتواند به دندلن ها و لثه منتقل شود و باعث ایجاد دندان درد شود.
همچنین پوسیدگی دندان کودکان به دلیل علاقه بیش حدشان به شیرینی جات و خوراکی های ناسالم ایجاد میشود باعث ایجاد دندان درد میشود.
بازی کردن کودکان و عدم توانایی مراقبت از خودشان گاهاً باعث شکستگی و یا ترک دندان میشود و در نهایت منجربه دندان درد میشود.

دندان درد بارداری

زنان باردار با توجه به شرایطی که دارند بیشتر از هر فرد دیگری با دندان درد و مشکلات دهان و دندان مواجه میشود.
که این مشکل دلایل مختلفی دارد که باهم به مطالعه برخی از آنها میپردازیم:

۱_کلسیم

از آنجایی که برای تشکیل و استخوان و اسکلت جنین به کلسیم بسیار زیادی احتیاج است، بنابراین تمام کلسیم مادر صرف این عمل میشود پس لازم است که مادر باردار رژیم غذایی مناسب و پر کلسیمی داشته باشد.
در غیر اینصورت مواد و املاح معدنی بدن مادر کودک کاهش یافته و کاهش این مواد مساوی است با کاهش حفاظت از مینای دندان و در نهایت از بین رفتن مینا و پوسیدگی دندان است.

۲_عدم مراقبت از دندان ها

از آنجایی که مادران باردار از لحاظ جسمی و روحی ضعف دارند گاهاً توانایی مراقبت خوب و درست از دندان هایشان را ندارند پس در اینصورت دندان ها که مستعد ضعیف شدگی و پوسیدگی هستند هرچه زودتر از بین رفته و در نهایت درد های دندان به سراغ مادر می آید.

تعرفه های دندانپزشکی

هزینه مراجعه و ویزیت اولیه دندان پزشکی تقریبا در همه جا یکسان است ولی چیزی که باعث تمایز و افزایش و کاهش هزینه ها میشود، میزان آسیب دیدگی دندان های شماست.
ازاین رو بر اساس میزان پیشروی آسیب دیدگی ها این هزینه ها کاملا متغیر و غیر قابل پیش بینی خواهد بود. مگر اینکه به دندان پزشک مراجعه کنید و ازاین هزینه ها آگاه شوید.
البته هزینه های دندان پزشکی به مواردی چون میزان تخصص دندان پزشک، شهری که در آن به دندان پزشکی مراجعه کرده اید و محل کلینیک مرتبط است و باید این موارد را نیز در نظر داشته باشید به طوری که هرچه این موارد در سطح بالاتری باشند هزینه ها نیز افزایش میابد

کارت طلایی و هزینه های دندانپزشکی

همانطور که میدانید هزینه های دندان پزشکی هزینه های سرسام آوری است و گاهاً افراد ترجیح میدهند دندانشان را بکشند و کاملا آن را از دست بدهند چرا که توانایی تامین مخارج ترمیم آن را ندارند.
بااین وجود همگی ما میدانیم که دندان عضوی بسیار مهم است و علاوه بر تاثیر آن بر زیبایی تاثیر بسزایی بر سلامتی دارد و آدمی باید سعی کند هر طور که شده آن را حفظ کند‌.
اما خب با توجه به این که بیمه ها اکثرا هزینه های دندان پزشکی را پوشش نمیدهند، چه باید کرد؟

بله همانطود که احتمالا میدانید بیمه کارت طلایی دندان پزشکی گزینه مناسبی برای کاهش هزینه های دندان پزشکیتان است و هر فردی با هر سطح و توان مالی میتواند از #کارت_طلایی دندان پزشکی استفاده کند‌ و در واقع این بیمه آمده تا برای رفاه حال محرومین قدمی بردارد.

بله ما میخواهیم که همواره شما سالم و زیبا باشید و همانطور که همیشه گفته این؛ هدف ما، لبخند زییای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *