ارتودنسی

مقدمه: این روش ارتودنسی، یکی از پرطرفدار ترین روش برای ارتودنسی دندان است چرا که به هیچ وجه دستگاه های ارتودنسی در این روش دیده نمیشوند و ظاهر و زیبایی فرد تحت شعاع قرار نمیگیرد. ازاین رو بیشتر افراد هنگام ارتودنسی کردن دندان هایشان ترجیح میدهند از این روش استفاده کنند‌. خب همانطور که میدانید هر چیزی که باعث زیبا تر شدن ما شود هزینه هایی هم دارد، بنابراین میتوان گفت هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به هزینه ارتودنسی معمولی بالاتر است. بااین حال جای نگرانی نیست چرا که شما میتوانید با استفاده از کارت طلایی دندان پزشکی هزینه هایتان را کاهش دهید.

ارتودنسی نامرئی چیست

برای افرادی که به هر دلیلی از فرم و شکل دندان های خود راضی نیستند روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که یکی از آنها ارتودنسی است.
ارتودنسی در دو نوع معمولی و نامرئی وجود دارد که بسته به تشخیص دندان پزشک و نظر خود بیمار، یکی ازاین دو روش برای درمان فرد مورد استفاده قرار میگیرد.
ولی ارتودنسی نامرئی، همانطور که از اسمش پیداست روی دندان اصلا مشخص نیست و به همین دلیل در بزرگسالان طرفداران بسیاری دارد.
اما لازم به ذکر است که این روش برای همه کابردی نیست و بسته به تشخیص و نظر دندان پزشک است که از کدام روش برای درمان فرد استفاده کند‌

انواع ارتودنسی

۱_ثابت

۲_متحرک

۱_ارتودنسی های ثابت:

الف)ارتودنسی نامرئی لینگوال: دراین روش ارتودنسی را در پشت دندان قرار میدهند بنابراین در نمای جلو هیچ دستگاهی روی دندان مشخص نیست چرا که پشت دندان ها پنهان و مخفی شده است. به همین دلیل به این نوع ارتودنسی، ارتودنسی مخفی هم گفته میشود.

ب)ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی: در این روش سعی شده است که براکت هایی سرامیکی و کاملا مشابه و هم رنگ دندان ساخته شود. از این رو براکت ها هیچ نمایی روی دندان ندارند و کاملا نامرئی شده اند. این نوع ارتودنسی هم کاملا روی دندان ثابت شده اند.

۲_ارتودنسی های نامرئی متحرک:

ارتودنسی های نامرئی با الاینر های شفاف(بدون سیم)
تقریبا میتوان گفت وقتی حرف از ارتودنسی نامریی به میان می آید، این دسته از ارتودنسی هارا توصیف میکنند چرا که آنها کاملا نامرئی و شفاف هستند.
جالب است بدانید به این دسته از ارتودنسی ها invisalign نیز میگویند. چرا که درواقع اولین برندی که این سبک از ارتودنسی را معرفی و ساختند به همین نام بود.

در این روش پزشک متخصص قالب دندان های شما را میگیرد، سپس این قالب نامرئی ساخته شده و در اختیار بیمار قرار میگیرد تا هروقت که خواست آنهارا بر روی دندان هایشان قرار دهند ولی اگر بیماری میخواهد طبق زمان مقرر دندان هایش درمان شده و شکل بگیرند حداکثر باید ۲تا ۴ساعت ارتودنسی را از دهانش خارجد کند و بقیه روز قالب روی دندان باقی بماند‌.
علت جذاب بودن این سبک از ارتودنسی در مرحله اول نامرئی بودن آن است و در وحله‌ی بعدی متحرک بودن آن.

چرا که بیمار میتواند حین مسواک زدن و غذا خوردن ارتودنسی را از دهان خارج کند و سپس بعد از انجام کارها دوباره آن را سر جای خود قرار دهد.

مراحل انجام ارتودنسی نامرئی

گام اول:

در قدم اول متخصص دندان پزشک سعی میکند از دندان بیمار قالب بگیرد. به طوری که در برخی کلینیک ها یک اسکن سه بعدی از دندان بیمار گرفته شده و در کامپیوتر ذخیر میشود.

گام دوم:

این مدل ساخته شده را به وسیله کامپیوتر شبیه سازی میکنند و سپس حرکت های طبیعی دندان را روی آن پیاده میکنند تا ببیند حرکت های دندان چگونه است و اینکه دندان ها چگونه روی هم قرار میگیرند. مثلا بررسی میکنند که دندان های آسیاب عقبی با جا به جایی ۲میلی متر در حرکت هستند.
سپس با بررسی و انجام این محاسبات، ارتودنسی های نامرئی را میسازند که طبق حرکات دندان ساخته شده باشند.

قیمت ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی یکی از مهم ترین سوالاتی است که بیماران قبل از انجام هرکاری میخواهند از آن مطلع شوند و حتی میتواند معیار بسیار قوی در انتخاب نوع ارتودنسی باشد.
از این رو عواملی که در قیمت ارتودنسی اثر میگذراند به شرح زیر است؛

  • هرچقدر مشکلات دندان فرد بیشتر باشد این هزینه بیشتر خواهد بود
  • اینکه یک فک نیاز به درمان دارد یا هردوفک نیازمند هستند.
  • چقدر درمان بیمار طول میکشد!

ولی در کل هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به دیگر روش ها بیشتر است به طوری میانگین این هزینه چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰میلیون میباشد.

معایت ارتودنسی نامرئی

درواقع این ارتودنسی نامرئی در اصل ساخته کانداست ولی در ایران نیز ساخته میشود، به همین دلیل در ایران فقط برای دندان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که ناهنجاری های خیلی شدیدی ندارند و مشکلات خفیف تا متوسطی دارند.

۲_از آنجایی که متحرک هستند ممکن است بیمار به درستی و به طور مداوم از آن استفاده نکند و به همین دلیل از درمان خود جواب خوبی رانگیرد

۳_ از هزینه بسیار بالای این ارتودنسی نیز میتواند به عنوان معایب این روش نام برد.

ارتودنسی نامرئی و کارت طلایی دندان پزشکی

همانطور که در مقاله پیش رو گفته شد هزینه ارتودنسی نامریی بسیار بالا میباشد. به طوری که اکثر مردم ناچار میشوند برای درمان های خفیف دندان هایشان نیز از ارتودنسی معمولی استفاده کنند و چندسال وجود سیم کشی هارا روی دندانشان تحمل کنند. به طوری که کلا باعث نازیبایی صورت و دهان میشوند و فرد چندسال ازاین موضوع رنج میبرد.

اما چاره چیست؟

خب ما اینجاییم که این مشکل را برای شما حل کنیم چرا که ما از مشکلات اقتصادی و شرایط کنونی مردممان آگاه هستیم و آمده ایم تا پیشنهاد شگفت انگیزی را به شما ارائه دهیم‌.
این راهکار استفاده بیمه کارت طلایی دندان پزشکی است چرا که این بیمه میتواند هزینه ها و تعرفه های دندان پزشکیتان را ۳۰تا۷۰درصد کاهش میدهد و به شما این امکان را میدهد که از هر روش درمانی که دوست دارید استفاده کنید.

درواقع مااینجاییم که زیبایی را به شما هدیه دهیم و همانطور که همیشه گفته ایم؛ هدف ما لبخند زیبای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *