ارتودنسی متحرک نامریی

الاینر ها پلاک های شفافی هستند که از نظر ظاهری شکلی شبیه به نایت گارد دارند. این قالب های متحرک که از جنس پلاستیک پزشکی هستند تقریبا نامرئی بوده و با اعمال نیرویی تدریجی دندان ها را در مسیری از پیش تعیین شده در جهت مناسب خود حرکت میدهند.

تمامی مراحل ساخت این پلاک ها توسط دستگاه هایی دیجیتالی و با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته انجام می گردد. در این روش هیچگونه احتیاجی به استفاده از بند و براکت و یا سیم های فلزی نیست و شما تنها با استفاده از یک سری پلاک متحرک شفاف می توانید درمان ارتودنسی نامریی را برای بیمار خود انجام دهید.
در این روش طرح درمان ارتودنسی با نرم افزارهای کامپیوتری و دستگاه های مجهز به تکنولوژی سه بعدب سازی ترکیب می گردد و پلاک های منحصر بفرد برای هر بیمار ساخته می شود.

اگر نگران هزینه های سنگین دندانپزشکی هستید، با داشتن کارت تخفیف دندانپزشکی که نوعی بیمه دندانپزشکی نیز محسوب میشود میتوانید هزینه های درمان و زیبایی دندان های خود را از 30 تا 50 درصد کاهش دهید. این بیمه تخفیف دندانپزشکی یکی از خدمات کارت طلایی است.

  • هر یک از پلاک ها باید به مدت سه هفته و 22 ساعت در روز در دهان بیمار قرار گرفته تا حرکات مدنظر در طرح درمان شما بر روی دندان ها صورت پذیرد. پلاک ها باید برای خوردن، آشامیدن (به غیر ازآب)، مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج شوند.
  • برای اعمال برخی از نیروهای لازم به نصب اتچمنت هایی بر روی دندان می باشد که در دستورالعمل ارسالی به شما داده می شود.
  • قالبگیری از دهان بیمار باید بعد از درمان های دندانپزشکی مانند پر کردن، کشیدن، گذاشتن روکش و درمان های لثه انجام گیرد.
  • در درمان با الاینرهای شفاف معمولا از آخرین پلاک استفاده شده به عنوان ریتینر استفاده میگردد.

مزیت ارتودنسی نامریی متحرک

  • الاینرهای کریستالی شفاف در هنگام استفاده آسیب نمی بینند.
  • ظاهری شفاف و گزینه متحرک بودن این دستگاه ارزش زیبایی این دستگاه را بالا می برد. زمان کمتری برای ویزیت می گذارید.
  • مثل براکت های سنتی هیچ آسیب یا سایشی از بابت سیم و براکت وجود ندارد.
  • ردیف های الاینر با مواد نرم و پلیمری پزشکی ساخته می شوند بنابراین راحت هستند.
  • بیمار می تواند دستگاه را هنگام خوردن و مسواک زدن بردارد، بنابراین می تواند بهداشت دهان و دندان را به خوبی حفظ کند.

انواع ارتودنسی نامریی

ارتودنسی نامریی به علت تقاضای زیاد بیماران بزرگسال یکی از درمان های رایج در مطب های ارتودنسی شده است از انواع ارتودنسی نامرئی می توان به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با موارد همرنگ و ارتودنسی با پلاک های شفاف اشاره کرد. تفاوت عمده این سه نوع ارتودنسی در قابلیت برداشتن آنها است. بدین معنا که ارتودنسی با پلاک شفاف را می توانید از دهان خارج کنید و در دسته ارتودنسی متحرک قرار می گیرد اما دو نوع دیگر را نمی توانید خودتان بردارید و جا به جا کنید و در دسته ارتودنسی ثابت قرار می گیرند.

چه کسانی میتوانند از ارتودنسی نامریی استفاده کنند

در صورتی که این نوع از بریس‌ها برای موارد نامرتبی خاص ( بنا به تشخیص دندانپزشک) ویا مشکلات پیچیده جویدن مناسب نباشند بهتر است که از روش های ارتودنسی قدیمی استفاده شود.

ارتودنسی نامرئی می تواند در شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

دندان گرازی و  overjet(جلو بودن بیش از حد فک بالا) ، دندان‌های با فاصله زیاد یا روی هم جمع شده ویا دندان‌های کج

این روش ارتودنسی نامریی برای بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده اند و وقتی که هنوز دندان‌های شیری در دهان باقی مانده‌اند استفاده از آن توصیه نمی شود. بچه ها و نوجوانان کم سن و سال تر که با مشکلات ارتودنسی مواجه می شوند، بهتر است که به بریس های فلزی قدیمی یا براکت های سیمی مراجعه نمایند، با این حال اگر میخواهید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید تنها در صورت تایید دندانپزشک یا ارتودنتیست میتوانند این کار را انجام دهند. الاینرهای شفاف در ابتدا تنها برای بزرگسالان طراحی شده بود.

این الاینر ها به یک همکاری مستمر و منظم نیاز دارد چون باید این الاینرها را 22 ساعت در روز استفاده کرده و نباید این امر را فراموش یا اینکه الاینرها را گم کنند.

در آخر همانطور که در بالا گفتیم بیمه تخفیف دندانپزشکی که یکی از خدمات کارت تخفیف دندانپزشکی در کارت طلایی است میتواند تا مبلغ قابل توجهی به هزینه های درمانی دندان و کار های دندانپزشکی به مردم کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *