ترمیم دندان در دوران بارداری, تخفیف ترمیم دندان

ترمیم دندان در دوران بارداری : شاید توجه کرده باشید که زنان، در دوران بارداری به شکل عجیبی دچار دندان درد میشوند این در حالیست که پیش از بارداری مشکلی در دندان های خود نداشته اند و یا لااقل هیچ دندان دردی نداشته اند‌.

اما به محض بارداری دردهای دندانی شروع میشود و با توجه به شرایط ویژه ای که مادران باردار دارند رسیدگی و ترمیم دندان ها کار مشکلی خواهد بود. اما میتوان با دانستن علت بروز این مشکل و راه های پیشگیری از بروز دندان درد در دوران بارداری جلوگیری کرد.

در ابن دوران دندان درد میتواند آنقدر وخیم باشد که فرد جهت ترمیم مجبور به مراجعه به دندان پزشک باشد. در چنین شرایطی داشتن کارت تخفیف دندان پزشکی و بیمه درمانی میتواند کمک زیادی برای کاهش هزینه ها باشد. اما اگر میخواهید بدانید علت بروز این درد ها در دوران بارداری چیست و راه حل و درمان آن چگونه است در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

علت دندان درد در دوران بارداری چیست ؟

همانطور که گفتیم در دوران بارداری به شکل عجیبی دندان ها شروع به پوسیدگی میکنند و درد های دندانی شروع میشوند و ترمیم دندان در دوران بارداری نیاز پیدا میشود.

اما علت چیست؟!

در واقع بارداری با تغییرات هورمونی همراه هست، همین تغییر هورمون ها و افزایش سطح پروژستورن و استروژن در این دوران میتواند سبب شود که دندان ها در مقابل آسیب و عفونت و پوسیدگی ضعیف تر عمل کنند. همچنین در این دوران سطح ویتامین های بدن مادر بیمار کاهش میابد. کاهش کلسیم یکی از آن عواملی است که ارتباط مستقیم با پوسیدگی دندان ها دارد.

از آنجایی که در دوران بارداری جنین نیاز جدی به کلسیم دارد، این کلسیم را تماما از بدن مادر تامین میکند و همین امر سبب کمبود کلسیم در مادر و بروز دندان درد شود. از طرفی دوران بارداری در اکثر مواقع با حالت تهوو و استفراغ و رفلاکس معده همراه است. همین بازگشت اسید معده به دهان، باعث آسیب جدی به دندان ها میشود‌ و خیلی زود پوسیدگی و دردهای دندانی شروع میشوند.
شاید با خواندن همین چند خط به معنی جمله” بهشت زیر پای مادران است” پی ببریم.

راه های جلوگیری از دندان درد در بارداری

بنابر صحبت هایی که شد متوجه شدید که دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. ازاین رو لازم است با آگاهی قدم در این راه بگذارید. باید قبل از هر اقدامی شرایط جسمی خود را کاملا در نظر بگیرید، سپس با انجام آزمایشات متعدد از تعادل هورمون ها و ویتامین های بدن خود مطلع شوید. اگر در سلامت کامل بودید، حال لازم است به دندان پزشک مراجعه کنید.
از دندان پزشک بخواهید تمامی دندان های شما را معاینه کند. اگر دندانی نیاز به ترمیم داشت آن را ترمیم کنید و دندان هایتان را در بهترین حالت خود برسانید.

سپس با پزشکتان در خصوص بارداری احتمالیتان در آینده مشورت کنید تا راهنمایی های لازم جهت پیشگیری از آسیب های دندانی را با شما در میان بگذارد. در طی این مدت از بهداشت دهان و دندان خود غافل نشوید. در هر شرایطی کاملا به دندان هایتان رسیدگی کنید چرا که بارداری خود به تنهایی دوران بسیار سخت و طاقت فرسایی است حال اگر پوسیدگی و دندان درد هم به آن اضافه شود قطعا دوران سخت تری نیز برایتان خواهد بود.

اگر در دوران بارداری دندان پوسیده شود چه باید کرد ؟

در مطالب بالا توصیه های مراقبت های پیش از بارداری گفته شد ولی همگی میدانیم مادران زیادی هستند که از سلامت خود غافل هستند و به موارد بالا توجهی نمیکنند بنابراین در دوران بارداری دچار دندان درد میشوند.

اگر شما برای یک بار هم دچار دندان درد شده باشید خوب میدانید که تحمل این درد کار بسیار سختی است پس قطعا لازم است سریعا به دندان پزشک مراجعه شود! در این شرایط دندان پزشک با توجه به شرایط مادر، توصیه هایی را ارائه میدهد که با توجه به حساس بودن شرایط، لازم است که حتما این توصیه ها اجرا شوند.

سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری جز حساس ترین دوران بارداری است. در این دوران اندام های جنین در حال شکل گیری هستند بنابراین هرگونه شرایط غیر عادی برای بدن مادر خطرناک است. اگر مادری در سه ماهه اول بارداری دچار دندان درد شود و نیاز به گرفتن عکس از دندان هایش داشته باشد، بهترین حالت موکول کردن آن به سه ماهه دوم بارداری است.

سه ماهه دوم بارداری

بهترین دوران برای ترمیم دندان ها این سه ماهه است. در این دوران اندام های جنین به خوبی شکل‌گرفته و دیگر خطری سلامت جنین را تهدید نمیکند. بنابراین اگر در دوران بارداری دچار دندان درد شدید لازم است حتما تا سه ماهه دوم تحمل کنید تا در شرایط ایده آلی قرار بگیرید.

سه ماهه سوم بارداری

این سه ماهه نیز مانند سه ماهه دوم بارداری خطری جنین و مادر را تهدید نمیکند ولی با توجه به شرایط مادر و سنگین شدن وزن و اینکه مادر نمیتواند زمان طولانی را روی صندلی دندان پزشکی در یک حالت قرار بگیرد، باز هم دوران خوبی برای ترمیم دندان پزشکی محسوب نمیشود ولی در کل از لحاظ آسیب به جنین، خیالتان راحت باشد که اتفاقی رخ نمیدهد.

هزینه های دندانپزشکی

با توجه به شرایط امروزی کشورمان و اوضاع تحریم ها و تورم و غیره. همگی هزینه ها به شکل باور نکردنی بالا رفته اند. هزینه های دندان پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیستند‌. ازاین رو چیزی نزدیک به ۷۰درصد مردم عادی شرایط پرداخت چنین هزینه هایی را ندارند و اکثر بیمه ها نیز خدمات دندان پزشکی را تحت پوشش قرار نمیدهند.

اما در چنین شرایطی مردم چه کنند؟ یک مادر باردار که نیاز به مراجعه فوری به دندان پزشک دارد باید چکار کند؟ آیا کسی در این باره چاره ای اندیشیده است؟

کارت طلایی و هزینه دندانپزشکی

در میان همه خبر های بد در خصوص گرانی و تورم و بیمه های غیر تکمیلی و هزینه های سرسام آور دندان پزشکی، کارت طلایی آمده تا حامل خبر خوبی برای شما باشد. کارت طلایی دندان پزشکی نوعی بیمه دندان پزشکی است که تخفیفات شگفت انگیزی دارد. این تخفیفات بین ۳۰تا ۷۰ درصد از کل هزینه دندان پزشکی شما را شامل میشوند و بسته به نوع خدمات شما این مقدار متغیر خواهد بود. بله ما آمده ایم تا لبخندی زیبا را در این شرایط سخت به شما هدیه دهیم. امید است که در کشورمان هیچ مادری به خاطر هزینه های دندان پزشکی، هیچ دردی را متحمل نشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *