عوارض بوتاکس پیشانی

یکی از کم زحمت ترین و کارآمدترین راه ها برای صاف کردن چین و چروک های صورت و گردن استفاده از بوتاکس است. در 15 سال گذشته، کاربردهای زیبایی بوتاکس به فهرست کاربردهای پزشکی آن اضافه شده است که حدود 50 سال است که از سم و مشتق آن، سم بوتولینوم برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کند. مطالعات و تحقیقات روی بوتاکس نشان داده است که این روش چقدر ایمن و کم خطر است. با این حال هر روش درمان و بهبود زیبایی ممکن است عواقب ناخواسته ای داشته باشد. در این مقاله از وبسایت کارت طلایی به عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم خواهیم پرداخت.

 تاثیرات منفی بوتاکس چیست؟

به طور کلی، تزریق بوتاکس عوارض جانبی نسبتا کمی دارد و اکثر آنها ممکن است ناشی از عدم تجربه تزریق کننده و افراد غیر متخصص در تجویز دارو باشد. بنابراین، اولین و مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما ارائه کنیم این است که تزریق بوتاکس خود را در مراکز زیبایی و مطب‌های معتبر پوست، مو، و پزشکی انجام دهید.

شما به طور کامل از تمام عوارض جانبی احتمالی در نواحی مختلف صورت مطلع هستید.

عوارض جانبی معمول بوتاکس شامل تورم و قرمزی است.

پاسخ طبیعی بدن به هر نوع درمانی قرمزی و ادم (تورم) است. این عوارض اغلب چند ساعت طول می کشند، خفیف تا متوسط هستند و نیازی به درمان ندارند. مقدار بوتاکس تزریق شده و ضخامت سوزن تزریق هر دو بر میزان تورم و قرمزی تأثیر می گذارد. تجربه پزشک نقش بسزایی در پیشگیری از این مشکلات دارد.

درد در صورت

آستانه درد شما تعیین می کند که تزریق بوتاکس چقدر دردناک خواهد بود. به طور کلی، اکثر بیماران ناراحتی ناشی از تزریق را به خوبی تحمل می کنند. پس از صحبت با پزشک حدود یک ساعت قبل از مراجعه به کلینیک، می توانید برای کاهش ناراحتی استامینوفن مصرف کنید. در موارد خاص، از کرم های بی حس کننده موضعی یا کمپرس سرد قبل از عمل استفاده می شود تا ناراحتی در محل تزریق کاهش یابد. تا 30 دقیقه پس از تزریق، ممکن است کمی درد داشته باشید.

حالت تهوع و سردرد

سردرد و حالت تهوع دو مورد از شایع ترین عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم هستند. بین 2 تا 15 درصد افراد این دو مشکل را دارند. در واقع، سردردهای خفیف و حالت تهوع شایع هستند و معمولا کسانی را که اولین تزریق بوتاکس خود را انجام می دهند، تحت تاثیر قرار می دهند. این عوارض جانبی ممکن است از چند ساعت تا حداکثر سه تا چهار روز ادامه داشته باشد. با این حال، به طور خلاصه، مواردی مانند استرس، سابقه میگرن، و آسیب در محل تزریق می توانند باعث ایجاد آنها شوند. استفاده از مسکن ها یا داروهای معمولی ضد میگرن برای درمان سردرد کافی است.

کبود شدن

سوراخ شدن رگ های خونی در محل تزریق باعث کبودی می شود. این اغلب در نتیجه شناسایی ناکافی محل رگ خونی قبل از تزریق بوتاکس رخ می دهد. توجه داشته باشید که پزشکان غیرمتخصص از آناتومی صورت و گردن آگاهی کافی ندارند. به همین دلیل، رگ های خونی ممکن است در هنگام تزریق آسیب ببینند. زمانی که پزشک با مهارت و تجربه کافی بوتاکس تزریق می کند، کبودی ها به میزانی کمتری پدیدار می شوند. برای جلوگیری از این مشکل باید حداقل 7 روز قبل از تزریق از آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ژلوفن) خودداری کنید. استفاده از لوسیون های حاوی ویتامین K یا کرم هایی با عصاره گیاه ارنیکا ممکن است به شما کمک کند تا از شر کبودی خلاص شوید. اقدامات زیر نیز باید برای جلوگیری از کبودی پوست انجام شود:

هنگام تزریق بوتاکس باید بنشینید.

قبل از تزریق، رگ های خونی باید به ویژه در مجاورت چشم ها و سایر نقاط آسیب پذیر قرار گیرند.

با فشار دادن انگشت خود به محل تزریق، پزشک می تواند احتمال کبودی (بدون ماساژ) را کاهش دهد.

عفونت

هیچ گزارشی از عفونت ناشی از تزریق بوتاکس هنوز منتشر نشده است. به طور طبیعی، این امر شامل تزریقات انجام شده در محیط های پزشکی نمی شود. تمام محلول های بوتاکس در دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند و شامل محلول معمولی نمک هستند.

اثرات کولینرژیک

یکی از عوارض جانبی بوتاکس پاسخ های کولینرژیک است که اغلب به صورت خشکی دهان یا چشم دیده می شود. هنگام استفاده از محصولات ایجاد شده با سم بوتولینوم نوع B، این اثرات نامطلوب اغلب مشاهده می شود.

اثرات منفی در محل تزریق بوتاکس

در اکثر مواقع، عضلات اطراف محل تزریق که برای ما در نظر گرفته نشده اند تحت تأثیر ترشح بوتاکس قرار می گیرند که این گروه از عوارض جانبی را به دنبال دارد. زمانی که تزریق بوتاکس توسط افراد غیر پزشک یا پزشکان غیر متخصص انجام می شود، احتمال این عوارض جانبی افزایش می یابد. هنگام درمان یک سوم فوقانی صورت (خطوط اخم، خطوط افقی پیشانی، ابروها و پای کلاغی)، عوارض جانبی بسیار کمی در محل تزریق وجود دارد. زیرا روش ها و دستورالعمل های تزریق بوتاکس در این مناطق بسیار ارتقا یافته است. تزریق بوتاکس در یک سوم میانی و پایینی صورت و همچنین گردن کاربرد زیادی ندارد. در نتیجه، روش‌های تزریق در نواحی خاص کمتر مؤثر هستند و باید در هنگام تزریق از دقت  بالایی استفاده شود. این مناطق بیشتر مستعد مشکلات محل تزریق هستند. در ادامه بیشتر با عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم آشنا خواهید شد.

عوارض تزریق بوتاکس بین ابروها

سه مورد زیر عوارض جانبی بوتاکس در هنگام استفاده برای درمان چین و چروک های خط ابرو است. هیچ یک از این عوارض جانبی برای سلامتی افراد مضر نیستند. آنها فقط از منظر زیبایی شناختی به عنوان عوارض جانبی ناخوشایند دیده می شوند.

پلک پایین

افرادی که تزریق بوتاکس را در مراکز غیرپزشکی یا تایید نشده دریافت می کنند، همچنان افتادگی پلک خود را نشان می دهند که زمانی نسبتاً مکرر بود. تاثیر بوتاکس بر عضله بالابرنده پلک بالا و تکنیک های تزریق نامناسب هر دو به این مشکل کمک می کنند. پس از تزریق بوتاکس، افتادگی پلک اغلب 2 تا 15 روز بعد ظاهر می شود و بهبودی بین 2 تا 8 هفته طول می کشد. با این حال، کاملاً ثابت است و نیازی به نگرانی نیست زیرا اثرات بوتاکس به تدریج از بین می رود.

توجه به موارد زیر برای جلوگیری از این عارضه بسیار مفید است:

پس از تزریق بوتاکس، از خم شدن به جلو خودداری کنید. از مالش یا لمس محل تزریق خودداری کنید.

محلول بوتاکس باید توسط پزشک به آرامی و در دوزهای کوچک تجویز شود. به خاطر داشته باشید که در حین درمان نباید نواحی در حال تزریق را ماساژ دهید.

برای تثبیت بوتاکس در عضلات هدف مهم است که به مدت دو تا سه ساعت به طور مداوم با عضلات مورد نظر ورزش کنید. با انجام این کار، بوتاکس سریعتر جذب بافت مورد نظر می شود و از سایر عضلات محافظت می کند.

برخی افراد نسبت به این موضوع آسیب پذیرتر از عوارض جانبی بوتاکس هستند. پزشک باید عوامل خطر شما را ارزیابی کند تا در صورت وجود، روش تزریق را مطابق با شرایط شما انتخاب کند. هنگامی که بوتاکس بین دو ابرو تزریق می شود، احتمال افتادگی پلک با تعدادی از شرایط افزایش می یابد، از جمله:

افراد مسن، کسانی که سابقه جراحی یا آسیب در آن ناحیه دارند و افرادی که عضلات بالابرنده پلک آنها به دلیل ژنتیک ضعیف است. این مشکل معمولاً توسط سایر عضلات صورت اصلاح می شود و در شرایط سالم قابل تشخیص نیست. پزشک با نگاه کردن به عضلات این موضوع را تشخیص خواهد داد. در گذشته 10 درصد مراجعین دچار افتادگی پلک بودند. با این حال، با بهبود روش های تزریق و کاهش موارد مصرف، وقوع این مشکل تقریباً به طور کامل از بین رفته است. در کلینیک کاخ سفید، این موضوع هنوز هیچ یک از مشتریان ما را تحت تاثیر قرار نداده است.

تورم بافت لنفاوی در پلک اطراف و ابرو

احتمال این عواقب بسیار کم است و معمولاً کسانی را که سابقه ادم و تورم در اطراف ابرو و پلک دارند، به ویژه آنهایی که چشم های پف کرده دارند، تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این، بافت بین دو ابرو ممکن است افتادگی داشته باشد و تحریک ملتحمه ممکن است این وضعیت را بیشتر کند.

خطوط برجسته تر به سمت بینی

گاهی اوقات وقتی ماهیچه های فضای بین ابروها فلج می شوند، فعالیت عضلات اطراف بینی بالا می رود و خطوط کنار بینی آشکارتر می شوند. این امر به ویژه در هنگام لبخند زدن و اخم کردن صادق است. بهترین راه حل برای این موضوع تزریق بوتاکس در کناره های بینی است.

 

برای جوان سازی پوست میتوانید از میکرودرم ابریژن را نیز امتحان کنید.

آیا افتادگی ابرو از عوارض تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی و ابرو است؟

یک عضله نازک و پهن در پیشانی که به عنوان فرونتالیس شناخته می شود، مستعد دوزهای متوسط ​​بوتاکس است. اگر محل تزریق بوتاکس روی پیشانی خیلی کم باشد ممکن است پلک ها و ابروها ریزش کنند. در این حالت، استفاده از آرایش باعث می شود که حتی روی پیشانی و پلک های بالایی احساس سنگینی کنید. به طور طبیعی، این عارضه جانبی هیچ تاثیری بر بینایی شما ندارد و به طور معمول ظرف 1 تا 4 هفته از بین می رود. این موضوع نیز مانند سایر عوارض بوتاکس ناشی از بی تجربگی و ناآگاهی انژکتور از آناتومی صورت است. اگر تزریق توسط یک پزشک حرفه ای انجام شود، خطر افتادگی ابرو و پلک کاهش می یابد.

عوارض جانبی بوتاکس

یکی دیگر از اثرات منفی بوتاکس این است که ماهیچه های مورد نظر را فلج نمی کند، که در صورت عدم استفاده از دوز مناسب یا تزریق دارو در مکان های نامناسب ممکن است اتفاق بیفتد. مقاومت به سم بوتولینوم در موارد نسبتا کمی دیده شده است که در این موارد تزریق بوتاکس هیچ تاثیری بر عضلات ندارد. عوارض جانبی بوتاکس که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد بسیار نادر است. تا این لحظه هیچ موردی از واکنش های آلرژیک به داروهای تایید شده بوتاکس مشاهده نشده است. گزارش هایی از علائمی شبیه پسوریازیس و لکه های قرمز روی پوست گزارش شده است، اگرچه از هریک میلیون نفر تنها دو نفر در سراسر جهان با وجود صدها هزار تزریق این علائم را تجربه کرده اند. از اینکه وقت خود را به صرف مطالعه این مقاله با موضوع عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم گذاشتید سپاسگذاریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *