پوسیدگی دندان

مقدمه: همانطور که احتمالا میدانید شایع ترین علت دندان درد، پوسیدگی دندان است. در واقعا وقتی شما غذا و نوشیدنی میخورید، مواد مختلفی از جمله قند و نشاسته روی دندان ها باقی میماند، ازاین رو باکتری های موجود در دهان از همان قند و نشاسته به عنوان تغذیه استفاده میکنند و در مقابل اسید تولید میکنند. این اسید توانایی این را دارد که به مرور زمان مینای دندان را از بین ببرد. در نهایت از بین رفتن و پوسیدگی دندان میتواند منجر به دندان درد شود که آنقدری آزار دهنده هست که شما نتوانید از آن چشم پوشی کنید و به پزشک مراجعه کنید.

در چنین شرایطی بیمه کارت طلایی به کمکتان می‌آید، تا معاینه و درمان دندان هایتان با کمترین هزینه برایتان تمام شود.

دندان درد چگونه اتفاق می افتد

در واقع دندان شامل چندین بخش است که برخی از این بخش ها را میتوان مشاهد کرد و برخی از آنها را خیر‌.

نام آن بخش از دندان که برای ما قابل مشاهده است تاج است. تاج توسط لایه ای به نام‌ مینای دندان در برگرفته شده است و باعث درخشندگی و سختی دندان ها میشود‌.

عاج ماده ای بسیار سخت و استخوان مانند است و میتوان گفت بزرگترین بخش دندان‌ را شامل میشود.

بخش غیر قابل مشاهده دندان، ریشه است کا در زیر لثه قرار دارد و استحکام بودن دندان را تضمین میکند به طوری که کانلا به استخوان فک و آروارا محکم شده است. جالب است بدانید بخشی به نام ساروج وجوددارد و همانطور که از نامش پیداست، باعث چسبیده شدن دندان به استخوان فک شده است.

خود دندان از ۴ بخش تشکیل شده است

۱_دندان

۲_عاج

۳_ساروج

۴_پالپ (مغز دندان)

وقتی که باکتری ها از قند و شکر تغذیه میکنند یک لایه چسبنده ای به اسم پلاک ترشح میکنند که این لایه ها به دندان میچسبد و اسید موجود در آن در ابتدا مینای دندان را و سپس پالپ دندان عفونی و پوسیده میکند.

بنابراین در جهت مقابله با این اتفاقات باید مرتب بهداشت دهان و دندان رعایت شود و همچنین معاینه به موقع از دندان ها صورت گیرد.

انواع مختلف دندان درد

درد دندان میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. جالب است بدانید گاهی درد دندان ربطی به خود دندان ندارد و میتواند طی عوامل دیگری به وجود آمده باشد. عواملی چون میگرن، سینوزیت، درد عضلانی میتوانند باعث دندان درد شوند.

در چنین مواردی شاید شخص فکر کند دندان هایش مشکل پیدا کرده اند ولی در واقع منشا درد جای دیگری است. اما دندان دردهایی که از خود دندان منشا میگیرند به چند دسته تقسیم میشوند که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

۱_دردهای کوتاه و لحظه ای که مثلا طی خوردن نوشیدنی های گرم و سرد بروز میکند

این دسته از دندان درد معمولا مشکل جدی تلقی نمیشوند و به احتمال زیاد عامل آن مربوط به یک پوسیدگی خیلی کم و یا حتی یک ترمیمی که دارای مقدار جزیی نشتی است و غیره اتفاق می افتد.
برای درمان‌ این مشکل از روش کاهش حساسیت و کنترل بدون مداخله استفاده میکنند.

مثلا میتوان با استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت و یا مسواک نرم این حساسیت را کاهش داد. در نهایت با مراجعه به دندان پزشک این مشکل به کلی حل میشود.

۲_درد بعداز پر کردن دندان

معمکلا بعد از پر کردن دندان به خصوص در مواردی که دندان دو یا سه سطحی پر شده باشد حستسیت دندان ها بسیار زیاد میشود و تا مدتی باقی میماند. پس سعی کنید در این مدت زیاد حساس نباشید و درد خفیف دندانتان‌را تحمل کنید و در نهایت اگر بعد از ۳یا ۴هفته بهبود نیافت میتوانید به دندان پزشکتان مراجعه کنید.

۳_درد تیزی که هنگام جویدن غذا به وجود می آید

دلایل مختلفی میتواند باعث ایجاد درد در دندان ها شود. مثلا پوسیدگی دندان یا یک پرشدگی ناقص و ضعیف و یا حتی ترک در دندان و پوسیدگی پالپ دندان میتواند همگی باعث ایجاد درد در دندان شود.

این دسته از درد ها را فقط باید با مراجعه به دندان پزشک درمان کنید و خودتان کار چندانی از دستتان برنمی آید. به طوری که ممکن است حتی دندان پزشک تشخیص دهد دندانتان نیاز به عصب کشی دارد پس حتما در چنین شرایطی به دندان پزشک مراجعه کنید.

۴_دردی که‌ بیش از ۳۰ ثانیه پس از خوردن غذای گرم یا سرد طول میکشد

در این صورت قطعا آسیبی جدی به پالپ دندانتان وارد شده است به طوری که ممکن است پوسیدگی در پالپ رخ داده باشد و یاحتی دندان ضربه خورده باشد.
پس در چنین شرایطی سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت ترمیم و درمان دندانتان صورت گیرد.

۵_درد مداوم و شدید همراه با فشارو تورم در لثه

اگر چنین دردی را احساس کردید به احتمال زیاد در پای ریشه دندان شما آبسه به وجود آمده است. در چنین شرایطی عفونت و التهاب از ریشه به اطراف دندان نفوذ پیدا کرده است. در چنین شرایطی حتما باید به متخصصین دندان پزشکی مراجعه کنید تا سریعا برای رفع مشکل دندان شما اقدام شود.

دندان درد میتواند علت های دیگری نیز داشته باشد ولی از آنجایی که مطالب زیاد است برای آگاهی از دلایل دیگر درد دندان، در مقاله های بعدی باما همراه باشید.

هزینه دندان پزشکی و کارت طلایی دندانپزشکی

دندان عضوی حساس است بنابراین درمان و ترمیم آن کاری سخت و زمان بر و حساس است. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که هزینه های درمان نیز به همان مقدار بالا باشد.

پزشکی که عمر خودرا صرف درس خواندن و آموزش درمان ما کرده است قاعدتا باید هزینه آن را نیز تمام و کمال دریافت کند.

اما بااین حال که پزشک حق خود را دریافت میکند ولی افراد زیادی هستند که پرداخت این هزینه ها از عهدشان خارج است.

در چنین شرایطی چه کاری میتوان انجام داد

با توجه به شرایط گفته شده و شرایط سخت اقتصادی این ‌روزهای کشورمان ما برآن شدیم تا قدمی در جهت رفع مشکل هموطنامان برداریم.

ما با ارائه کارت تحفیف دندانپزشکی به مردم عزیزمان میتوانیم تخفیفات شگفت انگیزی در هزینه های دندان پزشکیشان اعمال کنیم.

این‌تخفیفات از ۳۰تا۷۰درصد متغیر هستند و کافیست شما خودرا با بیمه‌کارت طلایی ایمن کنید تا با خیال راحت به دندان پزشکی مراجعه کنید.

بله مااینجاییم که باری از روی دوش مردم برداریم و هماطنور که همیشه‌گفته ایم؛ هدف ما لبخند زیبای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *