کاشت ایمپلنت

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم است که در استخوان فک قرار میگیرد وجایگزین دندان از دست رفته میشود.
ایمپلنت دندانی برای جایگزین کردن یک یا چندین دندان از دست رفته کاربرد دارد و می تواند برای تمام دندان ها به صورت ثابت یا متحرک استفاده شود. در هر دو حالت کلمه ایمپلنت استفاده می شود اما حالت دوم بیانگر معنی واقعی ایمپلنت می باشد و به مجموعه ای از قطعات ایمپلنت گفته می شود که هر کدام از قطعات به تنهایی نام و کارایی مجزایی دارند. ایمپلنت از نظر ظاهری مشابه دندان طبیعی است و در دهان همان حس طبیعی را برای جویدن ایجاد می کند و سوء هاضمه ایجاد شده بر اثر ناتوانی در جویدن غذا را برطرف می کند.و اگر به صورت صحیح از آن نگهداری شود ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت.

اما با این همه ایمپلنت با تمام مزایا و ارجح بودنش نسبت به سایر روش ها هزینه بیشتری نیز دارد که یکی از کارآمد ترین روشها استفاده از کارت تخفیف دندانپزشکی است که یکی از خدمات کارت طلایی میباشد ; با استفاده از این کارت به راحتی میتوان هزینه دندانپزشکی را کاهش داد.

 

انواع ایمپلنت

ایمپلنت به دوروش انجام میشود:
روش اول: ایمپلنت اندوستیال
روش دوم : ایمپلنت ساب پریوستیال
اندوستیال ایمپلنتی است که درون استخوان قرارمیگیرد , و ساب پریوستیال ایمپلنتی است که روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه ، قرار میگیرد . اخیرا دیگر از ایمپلنت های ساب پریوستیال استفاده نمیشود زیرا نسبت به ایمپلنت های اندوستیال عمر و دوام کمتری دارند.

 

چرا ایمپلنت؟

افراد به مرور زمان به دلایل مختلف ازجمله افزایش سن ، کشیدن دندان ، پوسیدگی و…تعدادی از دندان های خود را از دست میدهند ; قبل از رواج ایمپلنت افراد با پروتز های دندان و دندان مصنوعی با مشکلاتی درجویدن ، شست و شو و…روبه رو بودند . کاشت ایمپلنت باعث تحولی در حوزه دندانپزشکی شده است.

ایمپلنت

مراحل کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت بدین صورت است که ابتدا پزشک شما شکافی درلثه ایجاد میکند سپس پیچی تیتانیومی در استخوان فک قرار داده میشود ، زخم توسط بخیه های ریز بسته میشود و تا بهبود زخم لثه زمان داده میشود ; سپس به عمل دومی نیاز است تا کانکتور یا اتصال دهنده در قسمت بالای پایه کاشت قرار گیرد ، در آخر تاج دندان مناسب با رنگ بقیه دندان های فرد که قسمت زیبایی کار محسوب میشود روی پایه قرار میگیرد،تاج با چسب دائم و مواد مخصوص دندان و یک پیچ به اتصال دهنده وصل میشود.

 

ایمپلنت

ایمپلنت

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت

به طورکلی مراقبت از دندان چه طبیعی و چه ایمپلنت ضروری است ; اما برای افزایش طول عمر دندان ایمپلنت شده رعایت بهداشت دهان و دندان ، استفاده از دهان شویه برای جلوگیری از پوسیدگی ویک رژیم غذایی سالم و پرهیز از خوردن غذاهای بسیار سفت در افزایش طول عمر ایمپلنت موثر است.

عوارض چند روز اول پس از انجام ایمپلنت

  • ایجاد واکنش های حساسیتی بخصوص در اثر خوردن داروهای تجویزی که پس از بروز حساسیت حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  •  لق شدن مختصر دندان کنار ایمپلنت البته جای نگرانی نیست و این عارضه بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود برمی گردد.
  • درد که امری اجتناب ناپذیر است و بسته به سختی جراحی و خصوصیات افراد کم یا زیاد می باشد ولی در هر صورت بهترین راه کنترل درد استفاده از مسکن یک ساعت قبل از جراحی می باشد.
  • تورم بعد از گذاشتن ایمپلنت در بعضی بیماران وجود دارد و در موارد جراحی پیوند استخوان احتمال کبودی نیز می رود که معمولا این عوارض ایمپلنت از روز بعد از کاشت ایمپلنت شروع می شود و پس از یک هفته بهبودی کامل می یابد.
  • در بعضی از موارد (مواردی که ارتفاع استخوان فک پایین بسیار کم می باشد) ممکن است گزگز و یا بی حسی گوشه لب مشاهده شود که امری عادی است و پس از گذشت زمان بهبود می یابد.
  • بدلیل اینکه درمان ایمپلنت یک جراحی بوده احتمال بروز عوارض جراحی وجود دارد از جمله احتمال خون ریزی و عفونت نیز وجود دارد که با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت های بعد از انجام ایمپلنت میتوانید از آن پیشگیری کنید.

عوارض دراز مدت ایمپلنت

  • از جمله ی عوارض ایمپلنت که بعد از ۱۵ سال ظاهر می گردد در مورد تک ایمپلنت های مربوط به دندان های جلویی می باشد. بدین شکل که پس از ۱۵ سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند.
  • امکان آسیب رسیدن به اعصاب فک در صورت بی تجربه و غیر متخصص بودن دندانپزشکتان.
  • سوراخ شدن استخوان فک در اثر بی تجربه بودن دندانپزشک.
  • مشکلاتی سینوسی پس از ایمپلنت در موارد نادر.

آیا ایمپلنت دچار پوسیدگی می شود؟

ایمپلنت را میتوان جایگزینی برای دندان از دسته رفته به طور دائم دانست. تا به حال مقاله ای یافت نشده که نشان دهد ایمپلنت دچار پوسیدگی می شود ولی برای محافظت از ایمپلنت باید موارد بهداشتی را رعایت کرده و حداقل سالی یکبار برای جرمگیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
اگر می خواهید همه چیز را در مورد جرم گیری و بروساژ دندان مطالعه کنید اینجا کلیک کنید.

 

پیشنهاد :

انیکوز دندان چیست؟

اهمیت ارتودنسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *