درمان-لکه-های-روی-دندان

گاهی اوقات به دلایل مختلف روی سطح دندان ها لکه هایی دیده میشوند. لکه های دندان به چند دسته تقسیم میشوند؛لکه هایی که ناشی از پوسیدگی های شدید هستند و به صورت حفره در می آیند،لکه های ریزی که حاصل تغییر رنگ رنگدانه ها هستند ، لک ها و سیاهی هایی که حاصل انباشت پلاک ها و تشکیل جرم بر روی دندان ها و انتهای لثه ها به وجود می آیند و دسته اخر لکه هایی هستند که به دلیل تغییر رنگ در ساختمان خود دندان به وجود می آیند‌.اگر شما جز کسانی هستید که با این مشکل مواجه شده اید نگران نباشید؛ خبر خوب اینکه این مشکلات قابل درمان هستند اما اگر بابت هزینه های دندانپزشکی نگران هستید میتوانید با استفاده از کارت تخفیف دندانپزشکی که یکی از خدمات کارت طلایی میباشد، هزینه های درمان را کاهش داده و از خدمات دندانپزشکی ارزان بهره ببرید.
برای روشن تر شدن موضوع و پرداختن به علت ، نحوه درمان و سایر موضوعات مرتبط با آن لطفا تا پایان این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

علت لکه های روی دندان

همانطور که گفتیم لک های ایجاد شده روی سطح دندان به چند دسته تقسیم میشوند:

۱)لکه هایی که تبدیل به حفره میشوند:گاهی بر اثر شدید شدن پوسیدگی به علت هایی مانند رژیم غذایی نادرست،عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و… ابتدا لکه ای روی دندان ظاهر میشود و سپس این لکه تبدیل به حفره میشود؛حفره ها به دلیل شکستن مینای دندان و نفوذ باکتری ها به داخل دندان ایجاد میشوند.اگر حفره ها به موقع درمان شوند با یک جلسه درمان یک ساعته با برداشتن پوسیدگی و پر کردن ساده خاتمه می یابد اما اگر از آن غافل شویم باکتری ها به ریشه دندان نفوذ کرده باعث رسیدن به عصب و ایجاد عفونت میشوند.

۲)لکه هایی که به علت تغییر رنگدانه ایجاد میشوند: برخی اوقات لکه هایی زرد یا قهوه ای رنگ به علت مصرف بیش از حد مواد قندی، استفاده افراطی از خوراکی های رنگدار مانند پفک،قهوه ، چای و مصرف دخانیات سطح دندان به صورت لکه ای شروع به تغییر رنگ دادن میکنند.لکه های دندان درصورتی که سطحی باشند توسط دندانپزشک به وسیله جرم گیری،بروساژ و سفید کردن،سفید میشوند.اما با مراقبت هایی بعد از درمان همراه اند.

۳)لکه ها و سیاهی های ناشی از جرم و پلاک: درصورتی که دندان ها از مواد غذایی و پلاک ها پاک نشوند به مرور زمان این پلاک ها تبدیل به جرم سخت شده و ایجاد لکه هایی سیاه رنگ در سطح دندان و یا انتهای لثه ها میکند.این مورد هم به وسیله جرم گیری در کلینیک های دندانپزشکی و برداشتن جرم با ابزارهای مخصوص برطرف میشود.

۴)لکه های ناشی از تغییر رنگ ساختمان دندان:گاهی نیز تغییر رنگ نه به صورت لکه ای و نه به صورت حفره است بلکه کل دندان تغییر رنگ میدهد؛این مشکل به مراتب از دو مورد قبلی حاد تر است و با جرم گیری و سفید کردن درمان نمیشود.در این مورد دندانپزشک یا اقدام به خارج کردن دندان و به دنبال آن گذاشتن یک ایمپلنت میکند یا در صورت صلاحدید دانپزشک بر روی دندان آسیب دیده یک روکش سوار میشود.

اما برای جلوگیری از این مشکلات چه کارهایی باید انجام دهیم

بین تمام بیماری های دهان و دندان یک سری اصول پیشگیری کننده مشترک وجود دارد و ترجیح این است پیش از آنکه متوسل به روش های درمانی شوید با پیشگیری و مراقبت صحیح از دندان ها از این عضو ارزشمند نگهداری کنیم.
این موارد عبارت اند از:

  • پرهیز از عادات غذایی ناسالم مانند استفاده از تنقلات و نوشیدنی های پرشکر
  • استفاده از میوه ها و سبزیجات به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از ویتامین ث و پتاسیم و نقشش در افزایش استحکام دندان ها.
  • استفاده از لبنیات به دلیل تامین شدن کلسیم بدن برای مقاوم شدن دندان ها
  • پرهیز از مصرف افراطی مواد دارای کافئین مانند انواع قهوه ها و چای سیاه
  • عدم مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان و سایر مواد مخدر مضر که نقش بسیار زیادی در پوسیدگی و جرم دندان ها بازی میکند.
  • رعایت بهداشت دهان و دهان شامل مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و کشیدن نخ دندان،استفاده از دهانشویه و رسیدن مقادیر لازم فلوراید به دندان میباشد که به طور کلی تاثیر به سزایی در پیشگیری از انواع و اقسام بیماری های دهان و دندان دارد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *