رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان با بیمه کارت طلایی

مقدمه: احتمالا برایتان پیش آمده است که بخاطر درد یا پوسیدگی یکی یا دوتا از دندان هایتان به دندان پزشک مراجعه کرده باشید. همانطور که احتمال میدانید و یا تجربه اش را داشته اید، معمولا در چنین مواقعی دندان پزشک از شما میخواهد که یک عکس از دندان مورد نظرتان بگیرید، تا تصمیم درست و مطمعنی برای درمان دندانتان بگیرد. در چنین شرایطی شما باید ابتدا از دندانتان عکس بگیرید سپس پزشک تشخصیص دقیق و مطمعنی درباره ی دندان شما خواهد داشت.

جالب است بدانید که حتی همین خدمات کوچک هم از جمله تعرفه هایست که شامل تخفیف بیمه کارت طلایی دندان پزشکی میشود. پس با خیال آسوده در این طرح همگانی شرکت کنید و از تخفیفات و تعرفه های شگفت انگیز آن بهره مند شوید.

رادیگرافی پری اپیکال چیست

یک نوع عکس رایولوژی است که در آن یکی یا دوتا از دندان ها به طور کامل و جزئی قابل مشاهده و بررسی است. در این کار کمک فراوانی به علم دندان پزشکی و دندان پزشکان داشته است. چرا که بسیاری از بیماری های دهان، دندان، لثه و ریشه با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست و در گذشته کاررا برای دندلن پزشکان سخت کرده است. اما امروزه در این نوع عکس دندان پزشک میتواند از ریشه تا عصب و آج دندان را به خوبی مشاهده کند و تشخیص دقیقی در این باره داشته باشد.

در چنین شرایطی دندان پزشک حتی میتواند کوچکترین تغییر یا حالت غیر عادی موجود در ریشه و عصب دندان را مشاهده کند و برای درمان آن تجویز مناسبی داشته باشد.

به این نوع عکس که به طور دقیق و جزئی تمام قسمت های یک دندان را نشان میدهد رادیوگرافی پری اپیکال یا تک دندان میگویند. البته لازم به ذکر است که عکس های رادیولوژی مختلف دیگری نیز برای تشخیص مشکلات دهان و دندان وجود دارد ولی در این مقاله سعی کرده ایم در مورد این نوع عکس رادیولوژی توضیحاتی ارائه دهیم.

انواع رادیوگرافی پری اپیکال

این نوع عکس رادیولوژی طی دو روش صورت میگیرد که در ادامه به توضیحات مختصری بسنده میکنیم:

۱_روش قدیمی

در این روش دوربین مخصوصی دردن دهان بیمار قرار داده میشود. سپس این دوربین به طور دقیق از دندان بیمار فیلمی گرفته میشود. این فیلم از طریق کامپیوتر به سیستم دندان پزشک ارسال میشود.
سپس دندان پزشک با مشاهده و بررسی دقیق متوجه مشکل دندان شما میشود.

۲_روش جدید

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، دستگاه های جدیدی ساخته و مورد استفاده قرار میگیرند که میتوانند علاوه بر گرفتن فیلم از دندان ها، عکسی با کیفیت بالا بگیرد به طوری که این عکس حتی میتواند روی کاغذ پیاده شود.

این عکس بسیار دقیق و واضح و با کیفیت است و واقعا کار پزشکان را آسان کرده به طوری که به راحتی مشکل دندان، چه ریشه ای باشد چه سطحی قابل تشخیص است.

رادیوگرافی پری ایپکال چگونه انجام میشود

برای درست و دقیق بودن این عکس لازم است که رادیولوژیست سر شما را در جای درست و دقیق آن قرار دهد‌ و زاویه فک به درستی قرار گیرد. همچنین این زوایارا طوری تنظیم کند که اشعه ایکس به محل دقیق برخورد کند. در این روش باید سر عمود بر خط افق (در صفحه متوسط ساژیتال) باشد. اگر از فک بالا عکس برداری میشود کف و خط کامپر موازی یکدگیر باشند و اگر از فک پایین عکس برداری میشود. کف باید موازی با خط tramus commissure باشد.

چه زمانی نیاز به عکس برداری از نوع پری ایپکال است

اگر آسیب وارد شده به دندان قابل مشاهده نباشد یعنی دندان پزشک با چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن نباشد، این نوع عکس به شدت توصیه میشود و کاربردی میباشد. چرا که عکس رادیولوژی پری اپیکال میتواند تصویر دقیقی از ریشه، عصب، پالپ، تاج و حتی استخوان و لثه اطراف دندان را به ما بدهد و دندان پزشک با بررسی آن به نتایج و تشخیص مطلوبی برسد.

هزینه عکس های رادیولوژی

به احتمال زیاد همگی شما برای یکبار هم که شده از دندان هایتان عکس گرفته اید. خوشبختانه هزینه این عکسها چندان زیاد نیست بخصوص اگر تحت پوشش بیمه قرار داشته باشید این هزینه ها به شدت کاهش میابد.

اما همانطور که میدانید در کشورا ما تقریبا نیمی از مردم تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند بنابراین مجبور به پرداخت کلیه این هزینه ها میباشند. اما لازم به ذکر است که هزینه عکس برداری در مقایسه با هزینه درمان دندان کم است و اصلا جای نگرانی نیست.

درواقع دندان حجم سنگینی از بار زیبایی و سلامتی آدمی را بر دوش میکشد. اگر چه بسیار آسیب پذیر است ولی بسیار مهم و کاربردی است و این اهمیت غیرقابل انکار است. از این رو هرچقدر در این زمینه هزینه پرداخت کنید اصلا جای نگرانی نیست و قطعا ارزش سلامت دندان هارا دارد. ولی قبل از هر هزینه ای شما میتوانید با مراقبت از دندان هایتان و رعایت بهداشت تا حد زیادی ازاین هزینه ها کاهش دهید.

بیمه کارت طلایی و تعرفه های دندان پزشکی

درگوشه سمت راست سایت ما تعرفه هایی که تحت پوشش کارت طلایی هستند، لیست شده اند. این تخفیفات شامل ساده ترین خدمات دندان پزشکی تا پیچیده ترین و جدید ترین خدمات دندان پزشکی است. بیمه کارت طلایی دندان پزشکی این امکان را داده است که تمامی مردم ایران اعم از ثروتمند تا فقیر تحت پوشش کامل این بیمه قرار بگیرند.

بیمه کارت طلایی تخفیفات شگفت انگیزی را برروی خدمات دندان پزشکی اعمال میکند. این تخفیفات چیزی حدود ۳۰تا ۷۰درصد است و بسته به نوع خدماتتان متغیر است. درواقع هدف ما کمک به هموطنان عزیزمان در این شرایط سخت اقتصادی است و ما نهایت تلاشمان برای هدیه دادن لبخندی زیبا بر صورت شماست. و همانطور که همیشه گفته ایم، هدف ما لبخند زیبای شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *